5 najčastejších mýtov o hypotekárnych úveroch | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
5 najčastejších mýtov o hypotekárnych úveroch

5 najčastejších mýtov o hypotekárnych úveroch

Prvý hypotekárny úver bol na Slovensku schválený v roku 1998. Krátko na to sa kolotoč poskytovania týchto úverov rozbehol naplno. Aj po viac ako 20 rokoch však o nich stále koluje niekoľko mýtov, kvôli ktorým sa nie všetkým žiadateľom podarí získať hypotéku s dobrými podmienkami.

Zdroj: Oleksandr Bilozerov

1. Dlh na celý život

Čím vyššia hypotéka, tým dlhšia doba splácania. To ale neznamená, že pri šesťcifernom úvere budete mať dlh na krku celý život. Splátky si môžete nastaviť na kratšie obdobie, no v takom prípade počítajte s vyššími mesačnými nákladmi. Druhou možnosťou, ako sa zbaviť hypotéky skôr, je predčasné splatenie.

2. Predčasné splatenie je drahé

Finančná (ne)výhodnosť predčasného splatenia závisí od niekoľkých faktorov. Banky síce tento krok nepreferujú, no pri súčasnej metodike vám ho umožnia a často bez toho, aby ste na to finančne doplácali. Inak by refinančné hypotéky nedosahovali výrazný dvojciferný podiel zo všetkých poskytnutých hypoték.

3. Najnižšie úroky sú najlacnejšie

Reklamy priam chrlia ponuky so stále klesajúcimi úrokmi, ktoré sú vraj zárukou výhodnejšej hypotéky. Realita je však trochu iná. Najnižšie dostupné sadzby nie sú pre každého. Väčšinou ich získavajú iba žiadatelia s perfektnou bonitou. Okrem toho sú často sprevádzané vyššími poplatkami alebo inými „mínusmi“, ktoré úver predražia.

4. Nemožnosť vyjednať lepšie podmienky

Mnohí klienti pri žiadaní o hypotéku akceptujú podmienky, ktoré im poskytovateľ ponúkne napriek tomu, že sa im nezdajú celkom optimálne. Dôvodom je presvedčenie, že s bankou sa nedá rokovať. Jedná sa o ďalší zaužívaný mýtus, ktorý vám bráni vyjednať lepšie podmienky. Banky totiž posudzujú žiadosti individuálne, čo vytvára priestor na dohodu.  

5. Nesplácanie končí stratou nehnuteľnosti

K strate nehnuteľnosti, ktorou bola hypotéka zabezpečená, dochádza až po dlhodobejšom nesplácaní úveru. Banka bude ochotná vyriešiť nedostatok peňazí na splácanie možnosťou odkladu splátok alebo priebežnou úpravou ich výšky. Tým vám poskytne čas na vyriešenie finančnej situácie a na opätovné nabehnutie na riadne splácanie.Zdroj: thebalancesmb.com

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Oleksandr Bilozerov, thebalancesmb.com

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Kontajnerové domy: Akú majú životnosť, výhody a nevýhody?

Kontajnerové domy: Akú majú životnosť, výhody a nevýhody?

Ešte pred pár rokmi boli ľudia obývajúci kontajnerové domy častým terčom posmechu. V súčasnosti tieto príbytky zažívajú dosť veľký boom a život v nich sa stáva inšpiráciou pre ďalších záujemcov o neobvyklé formy bývania. Navyše, s ich postupnou expanziou pribúdajú možnosti, ako prevedenie takýchto príbytkov prispôsobiť svojmu vkusu.

...
Čo bude v roku 2021 inak pri stavebnom povolení pre rodinné domy

Čo bude v roku 2021 inak pri stavebnom povolení pre rodinné domy

V tomto roku je možné získať stavebné povolenie len na dom s takmer nulovou potrebou energie. Projektanti však záujemcov upokojujú, že nároky nie sú žiadnym extrémom. Počiatočná investícia sa oproti nízkoenergetickým domom zvýši o 8 – 10 %, no napokon budú v takmer nulovom dome platiť menej peňazí za vyšší komfort bývania.

...
Chcete mať home office ako Jennifer Aniston? Inšpirujte sa

Chcete mať home office ako Jennifer Aniston? Inšpirujte sa

Práca z domu sa dnes stala súčasťou každodenného života mnohých z nás a s ňou aj zvýšené nároky na domácu pracovňu. V rovnakej situácii sa ocitli aj hollywoodske celebrity. Aby ste si vytvorili príjemný a estetický home office, nemusíte si však kúpiť vilu v Beverly Hills. Stačí, keď sa inšpirujete dizajnovými nápadmi, ktoré „sadnú“ aj do vašej domácnosti.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame