
5 najčastejších mýtov o hypotekárnych úveroch
Prvý hypotekárny úver bol na Slovensku schválený v roku 1998. Krátko na to sa kolotoč poskytovania týchto úverov rozbehol naplno. Aj po viac ako 20 rokoch však o nich stále koluje niekoľko mýtov, kvôli ktorým sa nie všetkým žiadateľom podarí získať hypotéku s dobrými podmienkami.
1. Dlh na celý život
Čím vyššia hypotéka, tým dlhšia doba splácania. To ale neznamená, že pri šesťcifernom úvere budete mať dlh na krku celý život. Splátky si môžete nastaviť na kratšie obdobie, no v takom prípade počítajte s vyššími mesačnými nákladmi. Druhou možnosťou, ako sa zbaviť hypotéky skôr, je predčasné splatenie.
2. Predčasné splatenie je drahé
Finančná (ne)výhodnosť predčasného splatenia závisí od niekoľkých faktorov. Banky síce tento krok nepreferujú, no pri súčasnej metodike vám ho umožnia a často bez toho, aby ste na to finančne doplácali. Inak by refinančné hypotéky nedosahovali výrazný dvojciferný podiel zo všetkých poskytnutých hypoték.
3. Najnižšie úroky sú najlacnejšie
Reklamy priam chrlia ponuky so stále klesajúcimi úrokmi, ktoré sú vraj zárukou výhodnejšej hypotéky. Realita je však trochu iná. Najnižšie dostupné sadzby nie sú pre každého. Väčšinou ich získavajú iba žiadatelia s perfektnou bonitou. Okrem toho sú často sprevádzané vyššími poplatkami alebo inými „mínusmi“, ktoré úver predražia.
4. Nemožnosť vyjednať lepšie podmienky
Mnohí klienti pri žiadaní o hypotéku akceptujú podmienky, ktoré im poskytovateľ ponúkne napriek tomu, že sa im nezdajú celkom optimálne. Dôvodom je presvedčenie, že s bankou sa nedá rokovať. Jedná sa o ďalší zaužívaný mýtus, ktorý vám bráni vyjednať lepšie podmienky. Banky totiž posudzujú žiadosti individuálne, čo vytvára priestor na dohodu.
5. Nesplácanie končí stratou nehnuteľnosti
K strate nehnuteľnosti, ktorou bola hypotéka zabezpečená, dochádza až po dlhodobejšom nesplácaní úveru. Banka bude ochotná vyriešiť nedostatok peňazí na splácanie možnosťou odkladu splátok alebo priebežnou úpravou ich výšky. Tým vám poskytne čas na vyriešenie finančnej situácie a na opätovné nabehnutie na riadne splácanie.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj foto: Oleksandr Bilozerov, thebalancesmb.com