Ekologické bývanie je čoraz dostupnejšie. Koľko môžete vďaka obnoviteľnej energii ušetriť? | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
Ekologické bývanie je čoraz dostupnejšie. Koľko môžete vďaka obnoviteľnej energii ušetriť?

Ekologické bývanie je čoraz dostupnejšie. Koľko môžete vďaka obnoviteľnej energii ušetriť?

Okrem toho, že sú nízkoenergetické domy šetrnejšie k životnému prostrediu, ponúkajú aj príležitosť na zníženie nákladov na bývanie. Investícia do zelených technológií sa vám vráti už o niekoľko rokov.

 

Kľúčom k ekologickému bývaniu je využívanie obnoviteľných zdrojov energie, a to predovšetkým na vykurovanie a ohrev vody. Cena úsporných kotlov, kvalitnejších okien či slnečných kolektorov môže na začiatku odradiť, z dlhodobého hľadiska sa však oplatí. Zelené bývanie prichádza s nižšími účtami za energie aj výhodnejšími spôsobmi financovania

Nižšie náklady vďaka zeleným technológiám 

Priemerná spotreba elektriny v domácnosti s elektrickým vykurovaním a ohrevom úžitkovej vody je 6 215 kWh ročne, s mesačnými nákladmi 40 až 70 eur. Najväčšiu časť elektriny spotrebuje vykurovanie, hlavne počas zimných mesiacov. Ak sa rozhodnete vymeniť elektrinu z distribučnej siete za tú z fotovoltaických panelov, môžete na kúrení ušetriť 20 až 30 % nákladov. 

Významná časť rodinného rozpočtu putuje na ohrev vody. Aj túto úlohu môžete zvládnuť ekonomicky vďaka energii zo slnka. Výška úspory pri použití slnečných kolektorov sa pohybuje v rozmedzí 40 až 70 % z nákladov na prípravu teplej vody pre domácnosť. Nevyužitá energia môže slúžiť aj na podporu kúrenia. 

Štandardom v ekologických domoch je tiež rekuperácia, teda spätné získavanie tepla z ohriateho odpadového vzduchu. Teplý vzduch neuniká voľne von oknom pri vetraní, ale odovzdá väčšinu svojho tepla privádzanému čerstvému vzduchu. Úspora energií v zimných mesiacoch pri riadenom vetraní s rekuperáciou je na úrovni 40 až 50 %. 

Pozor na energetickú triedu novostavby 

Množstvo spotrebovanej energie rozhoduje nielen o poplatku za energie, ale aj o energetickej triede, do ktorej je dom zaradený. Od 1. januára 2021 u nás platia prísnejšie normy. Zatiaľ čo v predchádzajúcom období museli novostavby spĺňať podmienky energetickej triedy A1, od tohto roku bude možné skolaudovať iba domy s takmer nulovou spotrebou energie. Rozhodujúci je pri tom dátum vydania stavebného povolenia. Povinná energetická trieda A0 sa vzťahuje na tie novostavby, ktoré získali stavebné povolenie v roku 2021. 

Základné piliere zdravého bývania 

Každý túži po zdravom a bezpečnom domove. Už pri plánovaní výstavby treba myslieť na jeho kvalitu a komfort, ktorý vám prinesie. Rozhodujú materiály, ktorými sa obklopujeme, vzduch, ktorý dýchame, aj náročnosť bežnej údržby. Ekologické materiály a technológie prinášajú v tomto smere množstvo výhod. Sú základom zdravého ovzdušia, kontrolujú vlhkosť a riziko vzniku plesní. Zároveň sa starajú o príjemnú teplotu počas celého roka. Nezáleží pritom, či túžite po atmosfére pravej drevenice alebo po modernom a praktickom priestore. 

Získajte podporu pri financovaní 

Využiť môžete viaceré projekty podpory ekologických stavieb a rekonštrukcií. Európsky Plán obnovy aj štátne dotácie pravidelne pomáhajú všetkým, ktorí pripravujú výstavbu rodinného domu s ohľadom na životné prostredie. Dobré správy máme aj pre tých, ktorí plánujú na bývanie vo vlastnom využiť hypotekárny úver. VÚB banka ponúka klientom službu Zelená hypotéka, benefit na investovanie do energeticky úsporných riešení bývania. 

Zelená hypotéka prichádza so 100 % zľavou z poplatku za poskytnutie a vzťahuje sa na nadobudnutie, výstavbu i rekonštrukciu bývania s využitím zelených technológií, ako je rekuperačný systém, solárne kolektory, fotovoltaika či ekologické kúrenie. Zelenú hypotéku môže získať každý, kto k žiadosti o úver pripojí stavebné povolenie alebo projektovú dokumentáciu, v ktorej sú technológie zahrnuté. 

Význam má aj menšia rekonštrukcia 

Staršie rodinné domy môžu ušetriť aj vďaka rekonštrukcii. Ekologická obnova domov môže zahŕňať kvalitnejšiu izoláciu, nový vykurovací systém či výmenu okien. Zníženie nákladov pri rekonštrukcii domu nebude také výrazné, ako porovnanie novostavieb v rôznych energetických kategóriách, zabezpečí však pohodlnejšie bývanie a ušetrí niekoľko desiatok až stoviek eur ročne. Navyše, domy postavené alebo zrekonštruované s ohľadom na životné prostredie si svoju hodnotu dlhodobo udržujú. 

Zodpovedne voči životnému prostrediu 

Stavebný priemysel a prevádzka budov stoja za 40 % svetových emisií CO2. Toto číslo môžeme znížiť zodpovedným prístupom k výstavbe domov, využívaním moderných technológii a pracovných postupov, ktoré šetria prírodu. Našťastie sú dnes ekologické riešenia dostupné prakticky pre každého. Privítajme spoločne zmeny priateľské k životnému prostrediu, od ktorého závisí naše zdravie, kvalita života aj budúcnosť našej planéty.

Článok vznikol v spolupráci s VÚB bankou.

Zdroj foto: Freepik, VÚB banka

Diskusia

Podobné články

Poznáme najkrajšie slovenské kancelárie: pozrite si víťazov Office roka 2020

Poznáme najkrajšie slovenské kancelárie: pozrite si víťazov Office roka 2020

30 zapojených firiem, 12 finalistov a náročné rozhodovanie o víťazoch. Aj tak by sa dal zhrnúť 5. ročník súťaže OFFICE ROKA, ktorú organizuje realitno-poradenská spoločnosť CBRE Slovensko. Pandemický rok ukázal, že v náročných časoch je aj v kanceláriách potrebné staviť na iný prístup, originalitu a efektívnu zmenu zažívaných modelov a vidno to aj na víťazných priestoroch.

...
Prvú kalkulačku na výpočet ceny nehnuteľnosti využilo už 50 tisíc ľudí

Prvú kalkulačku na výpočet ceny nehnuteľnosti využilo už 50 tisíc ľudí

Ceny nehnuteľností na Slovensku sa neustále zvyšujú, ich rast sa však v rôznych lokalitách významne líši. Mnohí z tých, čo uvažujú nad kúpou či predajom bytu, nemajú reálnu predstavu, v akom rozmedzí sa ich trhová cena pohybuje. Portál Nehnuteľnosti.sk vyvinul kalkulačku na oceňovanie nehnuteľností, ktorá zohľadňuje všetky parametre, ktoré na ich hodnotu vplývajú.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon