Legendárnu vilu Al Caponeho na Floride sa chystajú zbúrať

Legendárnu vilu Al Caponeho na Floride sa chystajú zbúrať

Verejnosť v Miami na Floride rieši polemiku - oplatí sa nehnuteľnosť zachrániť ako historickú pamiatku, aj keď jej majiteľ bol brutálnym vrahom? Alebo ju treba zbúrať a postaviť niečo lepšie? Súčasný majiteľ tvrdí, že má zlú statiku, no zatiaľ dom so silným príbehom necháva na predaj za 16,9 milióna dolárov.

Zdroj: Realtor.com

Svoj milovaný dom na Miami Beach kúpil capo di tutti i capi americkej mafie v roku 1928 za 40 000 dolárov. Noví majitelia, ktorí ho v lete kúpili za 10,75 milióna dolárov, pre Miami Herald uviedli, že dom je poškodený záplavami a ohrozuje ho spodná voda. Jeden z majiteľov, prominentný miestny developer Todd Glaser, sa navyše vyjadril: „Ten dom je kus svinstva. Je to hanba Miami Beach.“

Sídlo notoricky známeho gangstra Al Caponeho na Palmovom ostrove Miami Beach, jednom z umelo vytvorených ostrovov v zálive Biscayne Bay. Zdroj: ASSOCIATED PRESS

Al Caponeho by to určite naštvalo, ale koniec koncov, developer je tiež „len podnikateľ a dáva ľuďom to, čo chcú“ podľa filozofie veľkého bossa. A noví majitelia si myslia, že ľudia chcú moderné sídlo s ôsmimi spálňami, ôsmimi kúpeľňami, spa a saunou. To sa predáva oveľa lepšie, ako terajší hlavný dom, postavený v roku 1922, ktorý ponúka iba štyri spálne a tri a pol kúpeľne, aj keď je k nemu tiež dom na vrátnici a chata pri bazéne.

Zdroj: Realtor.com

Sídlo na na Palmovom ostrove, ktoré Al Capone kúpil na meno svojej manželky v roku 1928 od pivného magnáta Clarence Buscha, sa stalo jeho milovaným útočiskom, keď mu v Chicagu začalo byť príliš horúco. Capone usúdil, že keby pracoval z dlhej vzdialenosti, polícii by dokázal, že nebol zapojený do zločinu v Chicagu. Ale v Miami v tom čase nebol každý vítaný. „Chcel som domov a kúpil som si ho,“ povedal vtedy Capone, „A čo sa stalo? Hovoria mi, že ma tam nechcú. Napriek tomu, že berú moje peniaze. Čo chcú, aby som urobil? Zohnal si lietadlo a žil v oblakoch?“

Zdroj: EWM Realty International

Zdroj: Realtor.com

Krátko po nasťahovaní minul Capone 200 000 dolárov (dnes asi 2,85 milióna dolárov) na vytvorenie luxusnej a silne opevnenej budovy, ktorá bola vhodná pre kriminálneho bossa a snažila sa vyzerať úctyhodne. Okrem vrátnice a chaty pri bazéne pridal aj jaskyňu z koralového kameňa, 7-metrový bezpečnostný múr, svetlomety a dvojpodlažný pavilón pri vode s lodžiou, z ktorého je výhľad na súkromné ​​prístavisko. Ďalším krokom bolo zničenie konkurenčného gangu, a preto Capone usúdil, že má perfektné alibi. Napokon, bol vzdialený viac ako 2 000 km.


Zdroj: Realtor.com

Zdroj: EWM Realty International

Na Valentína 1929 teda došlo k masakru, sedem členov konkurenčného gangu bolo postavených pri múre v Chicagu a zastrelili ich štyria muži oblečení ako policajti. Pri vyšetrovaní FBI Caponeho lekár dal čestné vyhlásenie, že boss trpel bronchiálnou pneumóniou a ležal vo svojej posteli na Palmovom ostrove od 13. januára do 23. februára 1929. Jeho právnici uviedli, že s takým podlomeným zdravím Capone nemohol cestovať z Floridy do Chicaga.

Zdroj: EWM Realty International

Capone však mal smolu, že bol príliš známou postavou a v tom období ho videli v dobrom zdravotnom stave na dostihovej dráhe Hialeah, dokonca cestoval aj na Bahamy. Ups. Neobvinili ho z masakru, ale v roku 1931 bol Capone odsúdený za daňové úniky a poslaný do Alcatrazu spolu s niekoľkými parťákmi. Po prepustení v roku 1938 sa Capone kvôli zlému zdravotnému stavu spôsobenému komplikáciami syfilisu vrátil do Miami a zostal tam až do svojej smrti na infarkt v roku 1947.

Zdroj: EWM Realty International

Caponeho manželka Mae predala dom v roku 1952 a teraz nehnuteľnosť s rozlohou 27 árov predáva realitná kancelária BHHS EWM Realty za 16,9 milióna dolárov. Ak sa však nenájde záujemca o tento historický dom, pravdepodobne na jeho mieste vyrastie nové sídlo. Podľa nás je návrh budúceho projektu dosť nuda, ale vývoj nezastavíš.

Návrh nového domu na mieste Al Caponeho vily po jej zbúraní. Zdroj: Realtor.com

Návrh nového domu na mieste Al Caponeho vily po jej zbúraní. Zdroj: Realtor.com

Zdroj: dirt.com

Zdroj foto: EWM Realty International, Realtor.com; ASSOCIATED PRESS

 

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Každú nedeľu o 17:50 vysielame na JOJ-ke reláciu o hľadaní vhodnej nehnuteľnosti Nové bývanie. Domček so štyrmi izbami si budú hľadať tri dievčatá – Oľga a jej dve dcéry. Ideálny by bol novší, s menším pozemkom a hlavné je, aby ho nemuseli prerábať. Momentálne žijú v Malackách, ale dochádzajú do Bratislavy, a tak sa rozhodli nájsť si niečo na Záhorí. Výška rozpočtu je do 235-tisíc euro.

...
V Novom bývaní budeme hľadať nehnuteľnosti v centre Bratislavy. Za akú cenu vieme nájsť dvojizbový byt?

V Novom bývaní budeme hľadať nehnuteľnosti v centre Bratislavy. Za akú cenu vieme nájsť dvojizbový byt?

Veronika je z Prešova, býva v podnájme v Podunajských Biskupiciach a chcela by pre seba vlastné bývanie. Túži po staromestskom, zrekonštruovanom byte v širšom centre Bratislavy. Predstavuje si jeden a pol izbový, ale ideálne dvojizbový byt. Kúpu nehnuteľnosti vníma aj ako investíciu, keby ho raz chcela predať a ísť do väčšej nehnuteľnosti, nestratí na hodnote. Parkovanie zatiaľ nerieši a ocení, ak sa dostane do centra po svojich. Rozpočet má 250-...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon