Kupujete strechu nad hlavou? Nebojte sa financie kombinovať!Kupujete strechu nad hlavou? Nebojte sa financie kombinovať!

Kupujete strechu nad hlavou? Nebojte sa financie kombinovať!

Riešite bývanie, no financie z hypotéky jednoducho nepokryjú celú kúpnu cenu? Existuje niekoľko možností, ako túto situáciu vyriešiť. Aké je optimálne riešenie? Radí hypotekárna brokerka, Miriam Bolješiková.

Existuje niekoľko možností:

  1. Založenie ešte inej nehnuteľnosti (napr. rodičovskej), čím sa zvýši celková hodnota zabezpečenia úveru aspoň na dobu, pokiaľ sa nesplatí časť úveru, aby sa druhá nehnuteľnosť mohla uvoľniť.
  2. Stavebný úver zo stavebnej sporiteľne - je výhodný, ak už má klient uzatvorené stavebné sporenie a spĺňa podmienky na pridelenie stavebného úveru. V opačnom prípade si musí zobrať tzv. medziúver, ktorý už nemá takú výhodnú úrokovú sadzbu.
  3. Spotrebný úver. Banky poskytujú spotrebné úvery na bývanie, resp. úvery na dofinancovanie hypotéky, ktoré mávajú spravidla výhodnejšiu úrokovú sadzbu oproti bezúčelovým spotrebným úverom.

Čo je dôležité: „Aj keď má klient hypotéku a spotrebný úver poskytnutý z jednej banky, každý úver spláca zvlášť. Banka si však inkasuje splátky z účtu klienta automaticky - klient musí mať dostatok finančných prostriedkov v deň splátky na účte, o iné sa nemusí starať,“ upozorňuje M. Bolješiková.

Hypotéka „naopak“

Rozhodli ste sa pre hypotéku, ale ešte ste si nevybrali nehnuteľnosť podľa vašich predstáv? Dobrý štartovací bod v riešení ideálneho  bývania môže byť istota, že máte naň zabezpečené financie. Ako funguje model – najskôr mám peniaze a potom hľadám byt či dom - v praxi, z akých možností si v banke môžeme vybrať?

Podľa hypotekárnej brokerky Miriam Bolješikovej, viacero bánk vychádza klientom v ústrety a ponúka možnosť hypotekárneho certifikátu – je to dokument, ktorý banka vystaví na základe posúdenia príjmu žiadateľa (žiadateľov). Certifikát potvrdzuje bonitu klientov na poskytnutie hypotéky v určitej výške za určitých podmienok. Platnosť certifikátu závisí od konkrétnej banky, max však. 3 mesiace, t.j. klient si musí do tohto termínu nájsť nehnuteľnosť, ktorú nadobúda a ktorá bude predmetom zabezpečenia.

Výhoda: Klient má istotu, že jeho príjem postačuje na splácanie požadovaného úveru a môže sa ním preukázať predávajúcemu alebo realitnej kancelárii.

Nevýhoda: Krátka platnosť certifikátu a banka nemusí garantovať schválenie hypotéky za všetkých podmienok, ktoré sú uvedené na certifikáte.

„Nakoľko pri hypotekárnom certifikáte banka negarantuje konečné schválenie hypotéky za podmienok v certifikáte, výhodnejšou voľbou pre klienta je tzv. hypotéka naopak, čo je vlastne hypotéka na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Jej výška, ako aj úroková sadzba sú zo strany banky záväzné a podmienené podpisom úverovej zmluvy. Najneskôr do 6 mesiacov od podpisu úverovej zmluvy je potrebné banke špecifikovať nadobúdanú nehnuteľnosť. Najväčšou výhodou v porovnaní s hypotekárnym certifikátom je, že klient môže využiť hypotéku pre mladých a zabezpečiť si štátny príspevok pre mladých, odporúča M. Bolješiková

Podobné články

Nové byty sú v Česku najdrahšie v histórii, našich susedov to ale neodrádza od kúpy

Nové byty sú v Česku najdrahšie v histórii, našich susedov to ale neodrádza od kúpy

Trh s bytmi v Česku zaznamenáva nezvyčajne silný štart roka. Záujem o nehnuteľnosti sa vyšplhal na úroveň, ktorá takmer prekonala maximá z obdobia covidového rozmachu. Podľa údajov spoločností Central Group, Skanska Residential a Trigema predali developeri v 1. štvrťroku tohto roka v Prahe celkovo 2550 bytov. Záujem sa pritom zvyšuje aj v ďalších mestách. Informoval o tom server novinky.cz.

...
Zimné mesiace priniesli spomalenie rastu cien bytov

Zimné mesiace priniesli spomalenie rastu cien bytov

Rast cien nehnuteľností sa na začiatku roka 2025 spomalil. Aj keď vo väčšine slovenských miest a mestských častí vládnu zelené čísla, percentuálne rasty sú nižšie. Výraznejší nárast podľa Trhových reportov portálu Nehnuteľnosti.sk zaznamenal Prešov, Trnava a Bratislava II.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon