Kupujeme nehnuteľnosť: Rady a tipy ako na to   

Kupujeme nehnuteľnosť: Rady a tipy ako na to  

Absolvujete to raz, dvakrát, možno trikrát za život. Nie je to narodenie vlastného dieťaťa, ani svadba. Avšak, pre spokojný život je to takisto veľmi potrebné. Kúpa nehnuteľnosti. Či už sa rozhodnete pre byt alebo dom, v oboch prípadoch je to veľká vec, ktorá si vyžaduje čas, rozvahu, veľa peňazí a tiež informácií. Tie má v malíčku naslovovzatý odborník, výkonný riaditeľ realitnej kancelárie Reality Alpia Michal Potaš.

„Keď sa rozhodneme pre kúpu nehnuteľnosti, v prvom rade by sme mali začať vyriešením financovania. Väčšinou ide o kombináciu hotovosti a hypotekárneho úveru. V prípade, že budete financovať cez hypotéku, začnite s hypotekárnym špecialistom. Ten preverí vašu bonitu a zistí, aký úver môžete získať a tým pádom, akú nehnuteľnosť môžete kúpiť,“ ozrejmuje možnosti financovania Potaš s tým, že v prípade vyplácania v hotovosti, musia byť peniaze prevedené cez účet, nakoľko suma vyššia ako 15 tisíc eur nesmie ísť z ruky do ruky.

To, kedy a akým spôsobom budú peniaze vyplatené, je podľa riaditeľa Reality Alpia, predmetom dohody. Vysvetľuje však, že za veľmi bezpečné sa považuje vložiť peniaze do úschovy tretej strane, ktorá ich vyplatí až po tom, ako budú splnené podmienky. Pri financovaní cez hypotekárny úver určí podmienky, kedy budú peniaze vyplatené, banka.

Zdroj: Reality Alpia

Toto si všímajte pri obhliadke...

Hneď po tom, ako doriešite otázku financovania, je potrebné, zadefinovať si priority, ako je typ nehnuteľnosti, lokalita, rozloha a pod. Následne začína samotný proces hľadania vhodnej nehnuteľnosti a obhliadky. Tých zrejme absolvujete hneď niekoľko. Odborník preto radí, zamerať sa predovšetkým na lokalitu, ktorá je pri hľadaní nového bývania najdôležitejšia, nakoľko umiestnenie nehnuteľností najviac vplýva na ich konečnú cenu.

Nezabudnite si tiež všímať okolie a susedov. „Určite urobíte dobre, ak si na obhliadku zoberiete stavebníka a pred kúpou sa porozprávate so susedmi, aby ste vedeli, pri kom budete bývať. Je tiež dobré overiť si občiansku vybavenosť, teda kvalitu škôl v okolí, dostupnosť obchodov, verejnej dopravy a všetkého, čo môžete v živote potrebovať,“ uvažuje Michal Potaš.

Čo sa týka samotnej stavby, je podľa riaditeľa realitky, dobré všímať si dispozíciu miestností, ich rozlohu, tiež rohy miestností, či nie sú vlhké alebo plesnivé, plafón a aj to, či netečie strecha. Väčšina ostatných drobností, ktoré majú význam pri stanovení konečnej ceny nehnuteľnosti, sa dá, podľa Potašových slov, odstrániť rekonštrukciou.

 

Vybrali ste si. A čo ďalej?

Výkonný riaditeľ Reality Alpia zdôrazňuje, že hneď, ako sa dom, či byt rozhodnete kúpiť, je potrebné zložiť rezervačnú zálohu, ktorá umožňuje realizovať ďalšie kroky s tým, že nehnuteľnosť nekúpi nikto iný. Potom ostáva vyriešiť financovanie a podmienky kúpnej zmluvy. Následne prichádza k samotnému podpisu zmluvy, k prevodu na katastri nehnuteľností a odovzdaniu nehnuteľnosti novému majiteľovi. Riešia sa prepisy energií, v prípade, že ide o byt, prihlásenie sa u správcu nehnuteľnosti, ďalej prihlásenie dane, komunálneho odpadu, internetu, televízie a ostatných vecí spojených so samotným užívaním nehnuteľnosti.

Krokov, ktoré sú pri kúpe bytu, či domu potrebné, je teda, ako vidno, viac, než dosť a bez dobrej realitnej kancelárie to budete mať poriadne náročné. Porovnávať ceny a konkurenciu, vyjednávať o konečnej cene, zabezpečiť kúpnu zmluvu, bezpečný prevod nehnuteľnosti, či odkontrolovať priebeh obchodu na katastri. S tým všetkým, i s mnohým iným, vám vie pomôcť práve kvalitná realitka.

 

S realitkou alebo bez?

Jej makléri najlepšie vedia, s kým spolupracovať a komu sa radšej vyhnúť. Poznajú ceny nehnuteľností a vedia zabezpečiť, že svoj vysnívaný dom, či byt kúpite za vhodnú cenu. Okrem toho vám zabezpečia odovzdanie nehnuteľnosti a tiež dôležitý popredajný servis, kedy vám asistujú pri úkonoch, ktoré po kúpe musíte nevyhnutne urobiť.

„Výberu realitnej kancelárie by mal každý človek venovať dostatok času, či už pri príprave a predaji alebo pri kúpe nehnuteľnosti. V zahraničí je bežné, že svojho makléra má aj kupujúci. Ten pre svojho klienta vyhľadáva nehnuteľnosti podľa jeho požiadaviek,“ vysvetľuje Potaš a dodáva, že takýto maklér je výborne zorientovaný na trhu, pozná praktiky realitných kancelárií, vie, aká je za danú nehnuteľnosť vhodná cena a vie vyjednávať s ľuďmi.

A práve vyjednávanie ceny môže byť niekedy ťažký oriešok. Realitný maklér vám však dokáže dohodnúť lepšiu cenu, ako keby ste sa o to pokúšali sami. No a tiež vás vie správne usmerniť, zastúpiť pred predávajúcimi, ako aj pred konkurenčnými kanceláriami a v neposlednom rade zabezpečiť, aby ste si tú svoju vysnívanú nehnuteľnosť kúpili bezpečne a za výhodných podmienok.

 

Nie je maklér ako maklér 

Ako ale toho najlepšieho makléra nájsť? „Najlepším vodítkom bude skúsenosť niekoho, komu dôverujete. Pomôcť môžu aj recenzie na internete, ktoré tu niektorí makléri majú. Odporúčam tiež sledovať stránku danej realitnej kancelárie, prezrieť si priestory, v ktorých makléri pracujú, či to, kde inzerujú. Dôležité je tiež všímať si pripravenosť makléra, jeho reakcie,“ prezrádza tipy na to, ako nájsť toho, ktorý vám bude vyhovovať a dodáva: „Určite neodporúčam spoluprácu s maklérom, ktorý nie je pripravený a nemá kanceláriu, ani web stránku. Neuspokojte sa s neprofesionálnym maklérom len preto, že je lacný. Ide predsa o vaše bývanie a v takomto prípade bývajú chyby veľmi drahé, niekedy až fatálne“. 

Ako Potaš na záver zdôrazňuje, kvalitnej realitnej kancelárii vypracuje zmluvy renomovaný právnik a maklér odsleduje priebeh prevodu nehnuteľnosti na katastri tak, aby všetko prebehlo hladko. V deň podpisu kúpnej zmluvy by mal maklér vytiahnuť list vlastníctva a skontrolovať stav: „Kontrolujeme aktuálneho majiteľa nehnuteľnosti i to, či môže podpísať zmluvu. Kontrolujeme tiež ťarchy, poznámky, exekúcie a to, či na danú nehnuteľnosť nebola na katastri vložená iná zmluva“.

Kúpa nehnuteľnosti, ako vidno, naozaj nie je záležitosť jedného popoludnia, či pár klikov na internete. Nestačí si len vybrať a zaplatiť. A preto, ak chcete svoje nové bývanie kúpiť bez problémov, výhodne, pohodlne a s istotou, najlepšie, čo pre svoju budúcnosť môžete urobiť, je zveriť kúpu svojho vysnívaného bytíku, či domčeka, odborníkom. Využiť služby realitnej kancelárie je totiž krok, ktorý určite neoľutujete.

Zdroj: Reality Alpia

PR článok

 

Diskusia

Podobné články

6 trendy nápadov, ako prevzdušniť malú obývaciu izbu

6 trendy nápadov, ako prevzdušniť malú obývaciu izbu

Súčasný trend kompaktnejších bytov aj domov s nižšou metrážou so sebou prináša výzvy pri výbere nábytku a dekorácií. Veľké dekoratívne kusy nábytku striedajú tie kompaktnejšie s maximálnym dôrazom na funkčnosť a minimalistickú estetiku. Dizajnéri navyše každý rok prichádzajú s novými nápadmi na efektívnejšie využitie, možnosti rozkladania aj kombináciu funkcií hneď niekoľkých kusov nábytku do jedného. Pri zariaďovaní obývacej izby sa zamerajte na...
Jedálenský stôl – pár tipov, ako si vybrať ten najlepší

Jedálenský stôl – pár tipov, ako si vybrať ten najlepší

V miestnosti, v ktorej jeme, či už raňajkujeme, obedujeme, alebo večeriame, strávime naozaj veľa času. Začíname rannou kávou a raňajkami a cez deň, alebo po práci si stihneme spraviť chvíľu kľudu na poobedné jedlo. Večerné občerstvenie niekedy sprevádza pohár vína s priateľmi a možno dlhé, zaujímavé rozhovory.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon