Výrobná budova Pleta v Banskej Štiavnici ponúkne loftové bývanie
Adaptácie priemyselných objektov pre potreby bývania patria na území našej krajiny stále k zriedkavým, ale zároveň pomerne trendy aktivitám. Rezidenčné priestory s bonusom v podobe nezvyklej estetiky si našli veľa fanúšikov, ktorým by mohol ulahodiť aj projekt uvedený v dnešnom príspevku. K jeho prednostiam možno určite prirátať umiestnenie v jednom z najunikátnejších slovenských sídel zapísaných do zoznamu UNESCO.

Prez_Rezidencia_Pleta
Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Atraktívna Banská Štiavnica
Rezidencia Pleta od spoločnosti ATM Interiér s.r.o. sa formuje v obľúbenej rekreačnej destinácii, v rozprávkovom banskom meste Banská Štiavnica, kde charizmu starých uličiek výrazne dotvára rázovitá krajina s mnohými prírodnými atrakciami.
Dostavba sa týka nedokončenej výrobnej budovy Pleta na Pletiarskej ulici, situovanej v tesnej blízkosti hraníc mestskej pamiatkovej rezervácie. Vzhľadom na príťažlivosť lokality disponuje nehnuteľnosť zjavne dobrým investičným potenciálom, ktorý sa odzrkadlil i v lokalitnom programe. Zámer ďalšieho vyťažovania ponúkaných obytných jednotiek podporuje developer rôznymi doplnkovými službami.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Domáci autori
Výber architektov prestavby bol podmienený znalosťou prostredia, autorom sa stalo domáce A+1 studio z Banskej Štiavnice. Komplex z masívnej železobetónovej mostovej konštrukcie zasadený v teréne má 5 nadzemných podlaží. Nosný systém, projektovaný pre veľkú záťaž a vibrácie, je ideálny pre „loftové bývanie“ s typickými veľkorysými priestormi a bude zachovaný v plnom rozsahu.
Kompletnú výmenu musela podstúpiť strecha, keďže jej stav nedovoľoval záchranu, tým pádom sa však v jednotkách na 4 nadzemnom podlaží mohli osadiť strešné okná. Nutnými zmenami prejdú tiež schodiská, ktoré aktuálne nevyhovujú európskym normám. Fasáda objektu bude vymurovaná z tvárnic Porfix a omietnutá, vložené budú okenné výplne s izolačným trojsklom a hliníkovým rámom. Ako dôležité výrazové prostriedky budú fungovať antracitové zábradlia a slnolamy.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Inšpirácia loftami
Na najvrchnejších troch podlažiach sa nachádzajú plochy vyčlenené pre rezidencie, navrhnutých tu bolo 32 bytov a 16 apartmánov s rozlohami 58 až 375 m² odovzdávaných ako „holobyty“. Podľa očakávania lákajú menej typickými, avšak pochopiteľnými a s charakterom budovy ladiacimi riešeniami.
Objavíme bývanie inšpirované loftami, dvojúrovňové dispozície s efektnými galériami, celostenové presklenia a interiér nasmerovaný do industriálneho štýlu.
Otvorené, presvetlené obývacie izby prepojené s kuchyňami a jedálňami dosahujú pôsobivú svetlú výšku 5,5 metra, poschodie poskytuje voľnosť pri návrhu a záujemca ho vie využiť podľa vlastných preferencií. Minulosť objektu reprezentujú priznané železobetónové stropy, leštené betónové podlahy, hliníkové okná a oceľové schodiská a zábradlia.
Pri finálnom zariaďovaní bude developer spolupracovať s firmami Aragorn Gallery a Nábytok Mudrák, ktorá bude mať sídlo priamo v Rezidencii Pleta.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Bývanie a služby pod jednou strechou
K všetkým jednotkám prináležia priestranné predzáhradky alebo terasy, vedľa vstupných dverí sú situované užitočné sklady. Pre rezidentov bude k dispozícii nadštandard ako denná recepcia, wellness, kaviareň s terasou orientovanou na juhozápad, ďalej lyžiareň a sklad bicyklov, pričom v prípade uzatvorenia spolupráce so správcovskou spoločnosťou Rezidencie Pleta bude zabezpečená starostlivosť o nehnuteľnosti a ich ďalšie prenajímanie spolu s ostatnými potrebnými aktivitami. Prvé dve podlažia sú ďalej vyhradené pre 4 menšie prevádzky a strážené parkovacie kapacity, v ponuke sú tiež parkovacie boxy.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Rezidencia Pleta; Zdroj: ATM Interiér s.r.o.
Projekt v blízkosti štiavnického centra môže oprávnene priťahovať pozornosť, zárukami sú vyhľadávaná lokalita a „trendy industriálny“ dizajn.
Realizácia Rezidencie Pleta sa rozbehla už v apríli 2021, postupne bolo odstránené vonkajšie opláštenie, demontovaná strecha, vymurovali sa oporné múry, základy pre nakladaciu rampu, terasu a kaviareň. Ja jeseň prebehlo dobetónovanie podláh a do zimy sa murovali priečky na 3 NP. V tomto roku sa bude objekt uzatvárať, z ⅖ je hotová výmurovka a z ⅗ presklenie. S kolaudáciou sa počíta v 1Q budúceho roku.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
Chatky na svahu v Makove oživia zabudnuté pôžitky
Nové bývanie v kúpeľnom meste, v kontakte s prírodnou krajinou
Dovolenkové stredisko s vlastným mólom, priamo na brehu Liptovskej Mary
Zdroj: Novostavby.sk