Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Mark Zuckerberg znovu trhol rekord – predal svoj dom najdrahšie v San Franciscu

Mark Zuckerberg znovu trhol rekord – predal svoj dom najdrahšie v San Franciscu

Susedia zakladateľa Facebooku si asi vydýchli. Po 10 rokoch nekonečných rekonštrukcií a prístavieb predal svoj dom v exkluzívnej štvrti San Francisca. Spokojný môže byť aj Mark, dostal trojnásobok ceny, za ktorú ho kúpil.

Zdroj: Getty Images

Spoluzakladateľ Facebooku alias Meta Mark Zuckerberg (38) a jeho manželka Priscilla Chan (37) predali pred mesiacom svoj obrovský dom v Dolores Heights v San Franciscu za 31 miliónov dolárov. Tento realitný obchod je „najväčšou“ rezidenčnou transakciou v San Franciscu v tomto roku a Mark dostal viac ako trojnásobok toho, za čo ho v roku 2012 kúpil.

Zdroj: Google

Markov dom však vtedy vyzeral úplne inak. Keď zaň pred 10 rokmi zaplatil 10 miliónov dolárov, bol o 170 m2 menší. Pôvodne bol postavený ešte v roku 1928, má štyri spálne, štyri kúpeľne a nový majiteľ zatiaľ nie je známy. Teraz má oficiálne takmer 700 m2 a prešiel niekoľkými rozsiahlymi rekonštrukciami.

Zdroj: Google Maps

V priebehu rokov dostal Mark od susedov viacero sťažností týkajúcich sa hluku a prachu zo stavby a v roku 2016 sa niektorí susedia sťažovali na miliardárov bezpečnostný tím nelegálne parkujúci pred Zuckerbergovým domom. „Všetci sme sa snažili byť čo najtrpezlivejší počas veľmi dlhej prestavby, hluku, odpadu, blokovania ulíc atď. No aj keď celý ten cirkus skončil, ostali tu 2 strieborné SUV bezpečnostného tímu Marka Zuckerberga, ktoré trvalo zaberajú nelegálne parkovacie miesta,“ píše sa v otvorenom liste obyvateľov štvrti. Zuckerbergov hovorca však pre portál BuzzFeed povedal, že vozidlá boli zaparkované legálne. „Autá bezpečnostného tímu sú zaparkované v súlade s miestnymi zákonmi o parkovaní. Tím sa snaží byť citlivý k obavám susedov a ľutuje akékoľvek nepríjemnosti,“ uviedol hovorca. V každom prípade, tieto problémy pre obyvateľov štvrti v júli skončili.

Zdroj: Andrew Ross/The Chronicle

Táto nehnuteľnosť je však, samozrejme, jednou z mnohých, ktoré miliardár vlastní. Mark Zuckerberg má drahé nákupy rád a jedným z nich sa zapísal do rebríčka TOP 10 aj vlani. V marci 2021 minul 53 miliónov dolárov na 240 hektárov pôdy na havajskom ostrove Kauai, ktoré pripojili k 280 hektárom, ktoré kúpili už v roku 2014 za viac ako 100 miliónov dolárov.

Zdroj: Trulia

Zdá sa, že miluje aj rekonštrukcie. Svoj pôvodný dom v Silicon Valley, v meste Palo Alto, ktorý kúpil v roku 2011 za 7 miliónov dolárov, premenil na obrovský majetok po kúpe štyroch okolitých nehnuteľností. Tak vznikol „päťdomový komplex“ za 37 miliónov dolárov. V roku 2016 mu však prišli do cesty prekážky. Rada pre architektonické preskúmanie mesta Palo Alto zablokovala jeho žiadosť zbúrať štyri domy a začať od nuly, v obave, že by vytvoril jednu obrovskú rezidenciu v oblasti, kde je už rodinných domov málo.

Zdroj: Realtor

Zdroj: DailyMail.com

Jeho architektka Kathy Walker z Walker-Warner Architects však počas verejného zasadnutia správnej rady poprela, že by mal v pláne vytvoriť luxusný komplex len pre svoju rodinu – manželku Priscillu a deti Maximu (6) a Augusta (4). „Kúpili pôvodný dom a ďalšie nehnuteľnosti v susedstve, pretože sa im páči charakter štvrte, jej urastené stromy a rozmanitosť domov, a to je to, čo sa snažíme zachovať,“ povedala vtedy architektka. Namiesto pôvodného projektu teda Zuckerberg zredukoval svoje plány renováciou dvoch domov a zbúraním zvyšných dvoch, pričom ich nahradil jednoposchodovými stavbami, keďže na tie nepotrebuje súhlas rady.

Zdroj: Google Maps

Zdroj: CBS

Zaujímavý je aj osud domu v Silicon Valley, kde pán Zuckerberg a ďalší spoluzakladatelia Facebooku spustili platformu sociálnych médií. Chceli ho predať v máji za takmer 5,3 milióna dolárov, no nepodarilo sa. V júli bola nehnuteľnosť stiahnutá z trhu a v súčasnosti sa ponúka na prenájom za 11 000 dolárov mesačne.

Zdroj: dailymail.co.uk, mansionglobal.com

Zdroj foto: Google Maps, Getty Images, Realtor, CBS

 

 

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Výstavba novej knižnice v Prahe

Výstavba novej knižnice v Prahe

V pražskej štvrti Petřiny prebieha realizácia ďalšieho stavebného projektu za milióny korún. Výsledkom výstavby bude nové sídlo jednej z pobočiek Mestskej knižnice Praha. Nová budova nahradí súčasné sídlo miestnej knižničnej pobočky, ktoré je v objekte z 50. rokov.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon