Mnohí Slováci netušia, že zdedili pozemok po svojich predkoch: Teraz si ho môžu vyhľadať v zoznameZdroj: pozfond.sk

Mnohí Slováci netušia, že zdedili pozemok po svojich predkoch: Teraz si ho môžu vyhľadať v zozname

Tisíce pozemkov na Slovensku nemajú majiteľa. Možno ste ho zdedili aj vy a ani o tom neviete. Od 1. januára 2023 si to však môžete preveriť na zoznamoch Slovenského pozemkového fondu.

Slovenský pozemkový fond začal v tomto roku zverejňovať zoznam nezistených vlastníkov pôdy a bude tak robiť dvakrát ročne kvôli „zvýšeniu transparentnosti a skutočného záujmu o ochranu práv nezistených vlastníkov pôdy,“ ako sám Slovenský pozemkový fond na svojom webovom sídle uvádza. Veronika Michalíková, z AKMV advokátska kancelária s.r.o. vám poradí, ako si vyhľadať nehnuteľný majetok po svojich predkoch.

Kde nájdem tieto informácie?

Všetky údaje, ktoré nájdete na oficiálnej stránke Slovenského pozemkového fondu, majú čisto informatívny charakter. Zoznam nezistených vlastníkov je rozdelený do siedmych súborov podľa názvov katastrálnych území. Obce a mestá, v ktorých pozemky ležia, sú zoradené podľa abecedy a pri každom pozemku je uvedené aj číslo Listu vlastníctva a meno pôvodného majiteľa, ktorý už nežije. Všetky zoznamy môžete nájsť na týchto siedmych linkoch.  

Čo robiť v prípade, ak v zozname nájdem svojho predka?

Ak nastane situácia, že svojho predka nájdete v zozname, ako prvé by ste sa mali uistiť, či sa po smrti daného predka uskutočnilo dedičské konanie. Ak dedičské konanie po smrti poručiteľa prebehlo, môžete na súd, na ktorom dedičské konanie prebehlo, podať návrh na dodatočné konanie o dedičstve. Pokiaľ z nejakého dôvodu dedičské konanie neprebehlo, je možné podať na súd návrh na prejednanie dedičstva.

Slovenský pozemkový fond zároveň zverejňuje i zoznam nezistených vlastníkov, ktorých vlastnícke právo bolo zo strany Slovenského pozemkového fondu prevedené v období 1.1. – 31.12.2022.

Zdroj: AKMV

Zdroj foto: pozfond.sk

Diskusia

Podobné články

Moderné riešenia pre stavebníctvo od AVG Group

Moderné riešenia pre stavebníctvo od AVG Group

Stavebný sektor sa neustále vyvíja a prináša nové technológie či postupy. Dôvodom je predovšetkým zlepšenie efektivity a kvality stavebných projektov, ktoré musia nielen dobre vyzerať, ale tiež spĺňať rôzne náročné kritériá. Takéto inovatívne riešenia a špičkové služby vám poskytne aj spoločnosť AVG Group, o ktorej si teraz niečo povieme.

...
Správny interiérový dizajn vnesie do priestoru estetiku i funkčnosť

Správny interiérový dizajn vnesie do priestoru estetiku i funkčnosť

Vytvoriť si krásny a príjemný domov či pracovné prostredie nie je len tak jednoduché. Dobrý interiérový dizajn spája estetiku s funkčnosťou a mení tak obytné i pracovné priestory na komfortné a inšpiratívne miesta. Aj keď sa môže zdať, že zariadiť si na základe týchto kritérií byť či kanceláriu je pomerne jednoduchá úloha, funkčný a moderný priestor si naopak často vyžaduje zásah skúsených odborníkov.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon