Miniatúrna veterná turbína pre malé budovy

Miniatúrna veterná turbína pre malé budovy

Na medzinárodný trh s veternými turbínami smerujú ďalšie nové modely. Najnovším trendom je výroba malých zariadení schopných vyrábať elektrinu z veternej energie aj v mestskom prostredí. Zariadenie tohto typu predstavili aj vývojári z Holandska.

Veterná turbína pre domáce použitie

Model Liam F1 Urban Wind Turbine nie je prvou miniatúrnou veternou turbínou na svete. V posledných mesiacoch bolo podobných modelov predstavených niekoľko. Spoločnosť The Archimedes však prišla s inováciou, ktorá robí z veterných turbín tohto typu ešte kvalitnejšie a dostupnejšie zariadenia. Hlavná zmena nastala v dizajne, ktorý sa opiera o 3 malé kruhové lopatky vytvárajúce kužeľovitú štruktúru. Plusom sú aj rozmery, ktoré umožňujú využiť malý veterný generátor z dielne holandských vývojárov na bežné domáce použitie. Veterná turbína bola predstavená v 2 prevedeniach, ktoré sú vhodné na malé aj stredne veľké budovy.Liam F1 UWT, Zdroj: genpower.es

Zariadenie Liam F1 UWT v číslach:

- menšie zariadenie je široké 0,75 m, väčšie má 1,5 m

- menšie zariadenie vyrobí 1500 kWh energie za rok

- ročná produkcia väčšej turbíny dosahuje 7500 kWh

- na roztočenie turbíny stačí vietor s rýchlosťou 2 m/sLiam F1 UWT, Zdroj: thearchimedes.com

Výroba zelenej elektriny bez hluku

Veľké rozmery nie sú jedinou prekážkou, pre ktorú je inštalácia klasických veterných turbín v mestách problémom. Ich expanzii v mestskom prostredí bráni aj hluk. Holandskí vývojári preto mysleli aj na zabezpečenie tichej prevádzky, ktorá by na majiteľov a užívateľov budov nepôsobila rušivo. Model Liam F1 UWT navrhli tak, aby intenzita hluku pri plnej prevádzke neprekročila 48 dB. Malé obytné a firemné objekty tak môžu vyrábať vlastnú zelenú elektrinu v tichosti. Nízka úroveň hlučnosti im umožňuje nainštalovať na strechu jednej budovy aj viac miniatúrnych turbín vedľa seba.Liam F1 UWT, Zdroj: pinterest.com – fiveperfectideas.com

 

Zdroj: nehnutelnosti.sk

Zdroj foto: italianradio.eu, genpower.es, thearchimedes.com, pinterest.com – fiveperfectideas.com

Róbert Bosák
Autor
Róbert Bosák

Róbert Bosák je redaktorom portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2019. V rámci redakčnej činnosti sa špecializuje na svetovú architektúru, udržateľné stavby a nové stavebné projekty z domova a z ČR.

Diskusia

Podobné články

Na akú strechu sa dá inštalovať fotovoltika?

Na akú strechu sa dá inštalovať fotovoltika?

Mnoho majiteľov domov si predstavuje, že pri montáži fotovoltiky hlavnou požiadavkou na strechu je jej orientácia na juh. Aby však dosiahli požadované úspory energie a zaistili bezpečnosť svojho domova, musia vyriešiť ešte niekoľko dôležitých otázok. Poradíme vám, na čo sa zamerať.

...
Ako sa starať o trávnik

Ako sa starať o trávnik

Pekný a zdravý trávnik niečo stojí. Ak má plniť praktickú a estetickú funkciu, vyžaduje viac ako len finančnú investíciu. Kľúčom k udržiavaniu jeho dobrej kondície je správna starostlivosť o trávnik od zakladania trávnatej plochy po jej pravidelnú údržbu.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon