Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Ropný gigant postaví v Austrálii obrovskú solárnu a veternú elektráreň

Ropný gigant postaví v Austrálii obrovskú solárnu a veternú elektráreň

Prebiehajúca transformácia globálneho energetického sektora núti nadnárodné ropné koncerny meniť stratégiu. Viacerí z popredných producentov ropy ohlásili miliardové investície do výstavby „zelených“ elektrární. Jedna z nich má vyrásť v severozápadnej časti Austrálie.

Jedna z najväčších elektrární svojho druhu

Projekt Asian Renewable Energy Hub (AREH) nie je novinkou. Britský ropný gigant BP sa začal zaoberať jeho realizáciou v roku 2014, no kvôli niekoľkým zmenám návrhu ju viackrát posunul a odložil na neurčito. V súčasnosti všetko nasvedčuje tomu, že projekt navrhnutý pre jednu z 5 najväčších ropných spoločností na svete je pripravený na získanie všetkých povolení a následný začiatok výstavby. Jej výsledkom bude jedna z najväčších „zelených“ elektrární na svete.Zdroj: reneweconomy.com.au

Kombinovaná solárna a veterná elektráreň

Elektráreň vybudovaná v austrálskom regióne Pilbara má vyrobiť až 90 TWh elektriny za 1 rok. O produkciu čistej elektriny z obnoviteľných zdrojov energie sa postarajú solárne panely aj veterné turbíny inštalované v 1 spoločnom areáli. Kombinovanú elektráreň bude tvoriť 18 polí so solárnymi panelmi a viac ako 1700 veterných turbín s výškou 290 metrov. Celá elektráreň zaberie rozlohu približne 6500 km².

Elektráreň vyrobí viac ako 1 mil. ton vodíka

Primárnym cieľom projektu Asian Renewable Energy Hub nie je výroba elektriny a jej následná distribúcia do firiem či domácností. Ropný koncern BP zainvestuje do výstavby obrovskej továrne až 36 mld. USD najmä za účelom výroby zeleného vodíka. Na jeho výrobu prebiehajúcu na báze premeny molekúl na kyslík a vodík bude použitý celý výkon elektrárne. Celková ročná produkcia vodíka má dosiahnuť 1,6 mil. ton.Zdroj: petroleumaustralia.com.au

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: reneweconomy.com.au, petroleumaustralia.com.au

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Najvyššia budova v Južnej Amerike

Najvyššia budova v Južnej Amerike

Juhoamerické štáty nie sú architektonickými veľmocami, no v ich najväčších mestách nechýbajú do neba siahajúce mrakodrapy. Ten najvyšší z nich môže konkurovať iným výškovým budovám v Európe alebo v Severnej Amerike. Zároveň sa radí medzi lídrov v rebríčku najvyšších budov na južnej pologuli.

...
Najpôsobivejšie verejné záhrady na svete

Najpôsobivejšie verejné záhrady na svete

Krásne vybudované záhrady vždy slúžia ako útočisko pred ruchom a lákajú k oddychu. Niektorí záhradní architekti však dokážu vytvoriť taký waw efekt, že naň pozeráme s nemým úžasom. Pozrite si 10 verejných záhrad z celého sveta, ktoré neprestávajú svojich návštevníkov fascinovať dlhé roky i desaťročia.

...
Budhistická Sagrada Familia

Budhistická Sagrada Familia

Slávna barcelonská bazilika nie je jedinou novodobou sakrálnou stavbou s nekonečne dlhou realizáciou. Desiatky rokov sa bude budovať aj jeden z thajských budhistických chrámov. Dokončiť ho mali do roku 2070, no vzhľadom na udalosti ohľadom pandémie príde k omeškaniu. Nie náhodou mu prischol prívlastok „budhistická Sagrada Familia“.

...
Vypestujte si na streche zeleninu a ovocie. A navyše pomôžete aj našej klíme

Vypestujte si na streche zeleninu a ovocie. A navyše pomôžete aj našej klíme

Nedávne horúčavy jednoznačne ukázali, čo by malo ľudstvo podniknúť. Môžu byť zelené strechy kúskom riešenia pri ochrane našej planéty? Ako vlastne fungujú, aké majú benefity, môže si ich dovoliť hocikto alebo je to len pieseň budúcnosti. Odpovede na tieto otázky dostanete v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk v rozhovore s predsedom Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru a realizátorom zelených striech Branislavom Siklienkom.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon