Neblahý obrat osudu: Slávny rapper Kanye West predáva ikonický betónový dom v Malibu so stratou 18 miliónov dolárov

Neblahý obrat osudu: Slávny rapper Kanye West predáva ikonický betónový dom v Malibu so stratou 18 miliónov dolárov

Americký hudobník Kanye West (46), teraz známy ako Ye, nesie na svojich pleciach bremeno celej svojej kariéry a boja s realitou. Aj keď jeho betónový dom predstavuje architektonický skvost a symbol bohatstva a luxusu, nedokončené renovácie ho zanechávajú na pokraji záujmu. Nájde sa niekto, kto ocení skrytú krásu a potenciál tohto domu?

Zdroj: The Oppenheim Group/Roger Davies

Hudobník ocenený cenou Grammy predal približne 160 miliónov nahrávok po celom svete, no v posledných rokoch sa dostal na titulky skôr kontroverziami ako svojou hudbou. Od roku 2021 sa neúspešne pokúša predať za 11 miliónov dolárov doslova divoký ranč vo Wyomingu. V novembri 2022 ukončil rozvláčny rozvod s modelkou Kim Kardashian (43) po 8 rokoch manželstva a 4 deťoch. V tom istom roku stratil partnerstvá so značkami Adidas a Gap po antisemitských poznámkach. Začiatkom tohto roku dal na predaj svoju betónovú pevnosť v Malibu za 53 miliónov dolárov, no pre nedostatok záujmu v apríli musel znížiť cenu o 14 miliónov. Teraz si Kanye West hovorí Ye, ale ani to nepomáha. Keď sa darí, tak sa darí.

Zdroj: The Oppenheim Group/Roger Davies

Zdroj: The Oppenheim Group/Roger Davies

Jeho betónový plážový dom bol pritom pred 3 rokmi rapperovou pýchou. Kúpil ho za 57,25 milióna dolárov a patril vtedy medzi najdrahšie realitné transakcie roka. Teraz sa predáva za 39 miliónov dolárov.

Zdroj: The Oppenheim Group/Roger Davies

Túto stavbu z roku 2013 navrhol, ako jeden z mála súkromných domov v USA, slávny japonský architekt Tadao Ando ocenený Pritzkerovou cenou. Architekt je svetoznámy svojimi ultra-minimalistickými projektmi a je to vidno aj na dome Kanye Westa. Leží len pár krokov od Tichého oceánu na pozemku s rozlohou 527 m2. Na konštrukciu sa použilo približne 1200 ton betónu, 200 ton oceľovej výstuže a 12 masívnych pylónov zarazených viac ako 18 metrov do piesku.

Zdroj: The Oppenheim Group/Roger Davies

Z ulice vyzerá dom nedobytne, s matným sklom a betónovou fasádou. Strana orientovaná na pláž však ponúka otočné sklenené steny a schodisko do vonkajších priestorov a k vode. Podobnou dizajnovou betónovou opachou od Tedea Anda sa môžu pochváliť už len Beyoncé a Jay-Z, stála ich 200 miliónov dolárov.

Zdroj: Realtor.com

Zdroj: Realtor.com

S plážovým monštrom v Malibu je však ešte jeden problém. V súčasnosti je betónový príbytok úplne „vypitvaný“. Kanye totiž krátko po jeho kúpe začal s renováciou interiéru, no nedokončil ju. Z domu s rozlohou približne 370 m2 boli odstránené všetky vnútorné úpravy a okrem obnovy interiérov sú potrebné aj nové okná, dvere, vodoinštalačné a elektroinštalačné práce.

Zdroj: The Oppenheim Group/Roger Davies

Zdroj: The Oppenheim Group/Roger Davies

Podľa realitného makléra Jasona Oppenheima, ktorý dom predáva, si dokončenie domu vyžiada ešte niekoľko miliónov dolárov. „Tedeo Ando je pravdepodobne najvyhľadávanejším bytovým architektom na svete, predstavuje dnes Picassa v realitách. Po investíciou niekoľkých miliónov dolárov bude tento dom lepší, ako keď bol kúpený,“ dodáva Oppenheim. Ostáva teda len veriť, že niekto náležite ocení jeho architektonické kvality.

Zdroj: mansionglobal.com, realtor.com

Zdroj foto: Getty Images, The Oppenheim Group/Roger Davies, Realtor.com

 

 

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon