Susedské spory: Keď sa z domova stáva zvuková nočná mora: Ako riešiť hlučných susedov? (2. časť)Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Susedské spory: Keď sa z domova stáva zvuková nočná mora: Ako riešiť hlučných susedov? (2. časť)

Predstavte si situáciu: Po náročnom dni sa tešíte na pokoj domova, no namiesto vytúženého ticha vás víta vŕtačka, hlasná hudba alebo nekonečné búchanie zo susedného bytu. Susedské spory týkajúce sa nadmerného hluku patria k najčastejším problémom moderného bývania, ktoré dokážu výrazne znížiť kvalitu života a spôsobiť chronický stres. Ako ich riešiť?

Advokát Milan Ficek, ktorý má dlhoročné skúsenosti s takýmito konfliktami, sa podelil s portálom Nehnutelnosti.sk o svoje skúsenosti a praktické rady. 


V článku sa dozviete:

• aké konkrétne susedské spory ohľadom hluku musia riešiť právnici,

• ako treba postupovať, keď váš sused vás začne otravovať nadmerným hlukom,

• ako predchádzať tomu, aby váš spor neskončil až na súde,

• na koho sa môžete obrátiť v prípade nadmerného hluku.


Hlučná dielňa v rodinnom dome

„Klientka žila v radovej zástavbe rodinných domov, kde jej sused začal v garáži prevádzkovať malú stolársku dielňu. Tá produkovala intenzívny hluk a vibrácie aj vo večerných hodinách. Okrem nepríjemného hluku mala klientka obavy, či sused neporušuje stavebné a prevádzkové predpisy," opísal Ficek jeden z jeho prípadov.
Ako postup riešenia navrhol klientke tieto kroky:

Pokus o dohodu - Klientka najprv skúsila so susedom hovoriť osobne

Písomná výzva - Keďže ústna dohoda nepriniesla zmenu, právnik jej pomohol vypracovať formálnu výzvu na odstránenie rušenia

• Zapojenie obecných orgánov - Pri pokračujúcom hluku sa obrátila na: obecný (mestský) úrad pre prešetrenie priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, stavebný úrad pre overenie legálnosti remeselnej činnosti v rodinnom dome

Zhromažďovanie dôkazov - Klientka systematicky zbierala: zvukové nahrávky, videozáznamy, svedecké výpovede ostatných dotknutých susedov

Príprava žaloby - Ak by predchádzajúce kroky zlyhali, bola pripravená žaloba podľa § 127 Občianskeho zákonníka

Susedské spory: hlučná dielňa v rodinnom dome

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Po urgenciách, oficiálnej sťažnosti na obecnom úrade a následnej neformálnej inšpekcii zo stavebného úradu sused výrazne obmedzil svoju činnosť. Podľa Ficeka dotyčný prestal vykonávať hlučné práce vo večerných hodinách a obmedzil intenzitu výrobnej činnosti. Klientka napokon od podania žaloby upustila, keďže sused rušivý zásah dostatočne zmiernil.

Hlasná rekonštrukcia v bytovom dome

„V bytovom dome prebiehala rozsiahla rekonštrukcia bytu na hornom poschodí, zahŕňajúca búranie nenosných priečok a intenzívne používanie vŕtačky a zbíjačky. Obyvatelia, ktorí pracovali z domu, boli vystavení permanentnému hluku a vibráciám," priblížil Ficek ďalší zo svojich reálnych prípadov. S klientom sa následne dohodli na takomto postupe:

Kontaktovanie správcu - prvým krokom bolo upozornenie správcu bytového domu, ktorý má kompetencie vyzvať suseda na dodržiavanie domového poriadku

Upozornenie na časové obmedzenia - právnik poukázal na: obmedzenia hlučných činností podľa mestských nariadení (zvyčajne 8:00-20:00), prísnejšie pravidlá počas víkendov (v sobotu často len do 12:00), úplný zákaz hlučných prác v nedeľu a počas sviatkov

Overenie na stavebnom úrade - preverenie, či je rekonštrukcia riadne ohlásená a neprekračuje rozsah povolených prác

Priestupkové konanie - možnosť prejednania priestupku proti verejnému poriadku na obecnom úrade

Susedské spory: hlasná rekonštrukcia v bytovom dome

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Výsledkom bolo, že správca bytového domu napomenul vlastníka rekonštruovaného bytu. Po následnom dohovore medzi susedmi došlo k časovému obmedzeniu najhlučnejších prác, ktoré sa realizovali v čase, keď väčšina obyvateľov nebola doma. Tento kompromis nakoniec uspokojil všetkých ľudí, ktorí bývali v tomto dome a tým sa vyhli ďalšiemu súdnemu sporu.

Opakované nočné párty

„Klient žijúci v bytovom dome bol pravidelne rušený nočným hlukom od suseda v prenajatom byte. Každú sobotu sa tam konali hlučné večierky s basovou hudbou, ktorá spôsobovala nielen hluk, ale aj vibrácie prenikajúce stenami. Klient mal v dôsledku toho problémy so spánkom," opísal advokát ďalší prípad, ktorý sa týkal susedských sporov. Ficek sa dohodol so svojim klientom na nasledujúcich krokoch:

Privolanie mestskej polície - pri rušení nočného pokoja (22:00-6:00) bola opakovane privolaná mestská polícia, ktorá zasiahla priamo na mieste a uložila blokovú pokutu organizátorom hlučných večierkov

Kontaktovanie majiteľa bytu - keďže hluk spôsoboval nájomca, bolo dôležité informovať aj vlastníka bytu

Písomná výzva - spoločenstvo vlastníkov bytov zaslalo formálne upozornenie: majiteľovi problémového bytu a priamo nájomcovi

Príprava súdneho konania - pri pokračujúcom porušovaní nočného pokoja bola pripravovaná žaloba

Susedské spory: Opakované nočné párty

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Podľa Ficeka sa situácia sa vyriešila kombináciou viacerých faktorov. Opakované pokuty od mestskej polície mali finančný dopad na nájomníka. Kolektívny tlak ostatných susedov a správcu domu na majiteľa bytu nakoniec viedol k tomu, že majiteľ bytu ukončil nájomný vzťah s problematickým nájomcom.

Praktické rady pri riešení susedských sporov

Odborník na základe svojej praxe odporúča:

Dokumentujte všetko - zaznamenávajte dátumy a časy rušenia, uchovávajte všetku komunikáciu so susedom, vyhotovujte zvukové či obrazové záznamy (v rámci zákonných možností)

Postupujte postupne - začnite vždy osobným rozhovorom, pri neúspechu prejdite k písomnej výzve, zapojte správcu alebo spoločenstvo vlastníkov, kontaktujte príslušné úrady (obecný úrad, políciu, stavebný úrad), až v krajnom prípade pristúpte k súdnemu riešeniu

Poznajte miestne predpisy - domový poriadok, všeobecne záväzné nariadenia obce/mesta, stavebné predpisy, priestupkový zákon

Vždy sa snažte o kompromis - väčšina sporov sa dá vyriešiť rozumnou dohodou


Súdny spor je časovo a finančne náročný, dlhodobé susedské vzťahy sú dôležité pre kvalitu bývania. „Skúsenosti ukazujú, že trpezlivý, ale dôsledný postup zvyčajne prinesie výsledky bez potreby súdneho konania," uzatvára advokát Ficek.


Portál Nehnuteľnosti.sk vám prináša sériu článkov, v ktorej sa bude podrobne venovať najčastejším typom susedských sporov, s ktorými sa Slováci stretávajú.

Každý článok prinesie nielen teoretický pohľad na problematiku, ale aj praktické príklady riešení z reálnej právnej praxe.


Prečítajte si tiež: 

Susedské spory na Slovensku: Ako riešiť najčastejšie konflikty a predísť zbytočným nezhodám či hádkam (1. časť)

Autor
Martin Odkladal

Novinár s 20-ročnou praxou, ktorý sa venuje ekonomickým témam. Pôsobil v Hospodárskych novinách, tlačovej agentúra SITA. V súčasnosti píše pre Aktuality.sk.

Podobné články

Darovanie nehnuteľnosti: Musím platiť daň?

Darovanie nehnuteľnosti: Musím platiť daň?

PORADŇA - Chcete darovať byt alebo dom blízkemu, no neviete aké daňové povinnosti sa s týmto úkonom spájajú? Kto v tomto prípade musí a nemusí platiť dane? V Poradni portálu Nehnuteľnosti.sk odpovedá daňový špecialista Michal Šúrek.

...
Čo sa na dome oplatí urobiť hneď na jar?

Čo sa na dome oplatí urobiť hneď na jar?

V zime sú konštrukcie našich domov vystavené veľkým rozdielom vnútornej a vonkajšej teploty, potrápi ich aj dážď, sneh či vietor. To sa podpíše na rôznych detailoch stavby, ktoré by sme mali včas skontrolovať. Čo sa oplatí riešiť hneď na jar?

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon