Najdrahšie nákupné ulice sveta

Najdrahšie nákupné ulice sveta

Hongkongská Causeway Bay po piatich rokoch vystriedala newyorskú Hornú piatu avenue na pozícii najdrahšej nákupnej ulice sveta podľa cien nájomného. Uvádza to správa Najdrahšie nákupné ulice sveta poradensko – realitnej spoločnosti Cushman & Wakefield.

Každoročná správa Najdrahšie nákupné ulice sveta, tento rok vydaná už 30-ty krát sleduje 446 najvýznamnejších nákupných ulíc po celom svete. Najdrahšie z nich z hľadiska nájomného v nehnuteľnostiach najvyššej kategórie v celkovo 65 krajinách radí na základe interných dát spoločnosti Cushman & Wakefield do rebríčka.

Vedie Hongkong, New York a Londýn

V dôsledku výrazného poklesu cien nájomného v New Yorku sa Horná 5. avenue vrátila na druhú priečku vo svetovom poradí - priemerné nájomné tu dosahuje 2 250 dolárov za štvorcovú stopu za rok oproti 3 000 dolárom v predchádzajúcom 12-mesačnom období. Hongkonská Causeway Bay sa aj napriek miernemu poklesu priemerných cien nájomného vyhupla na prvé miesto s 2 671 dolármi za štvorcovú stopu ročne. Tretie miesto na rebríčku patrí s 1 744 dolármi za štvorcovú stopu / rok londýnskej New Bond Street, ktorá je zároveň najdrahšou lokalitou v Európe a kde sa ceny nájomného medziročne v podstate nezmenili. To potvrdzuje, že predajcovia luxusného a špičkového tovaru stále považujú britskú metropolu za hlavnú nákupnú destináciu.

Najlacnejšie v Afrike a Latinskej Amerike

V prvej desiatke sa ďalej umiestnila celkovo štvrtá parížska Avenue des Champs Élysées s cenou 1 519 dolárov za štvorcovú stopu/ rok a piata milánska Via Montenapoleone s 1 466 dolármi za štvorcovú stopu ročne. Z Ázie po Hongkongu najviac boduje tokijská Ginza s priemerným nájomným 1 219 dolárov za štvorcovú stopu za rok. Ulice na rozvíjajúcich sa trhoch v Afrike a Latinskej Amerike obsadili väčšinu pozícií na opačnom konci rebríčka s nájomným len 20 - 30 dolárov za štvorcovú stopu ročne. Podľa prvého vydania správy z roku 1988 bola najdrahšia ulicou na svete newyorská Východná 57. ulica s nájomným 425 dolárov za štvorcovú stopu ročne. Odvtedy v rebríčku dominovali ulice v New Yorku alebo Hongkongu a okrem nich sa na prvú pozíciu ako jediná dostala tokijská Ginza.

Trendy v retaile

„Globálne je o špičkové maloobchodné lokality stále veľký záujem, keďže poprední obchodníci využívajú predajne v rámci svojej stratégie prilákania a udržania zákazníkov,“ prehlásil autor správy Darren Yates, vedúci tímu prieskumu trhu v EMEA regióne v spoločnosti Cushman & Wakefield. Ako ďalej dodáva, globálne trendy síce nie sú všade úplne rovnaké, majú však určité spoločné prvky. K najvýraznejším z nich patrí sústavný nárast predajov po internete a užívania niekoľkých predajných kanálov ako štandard, ako aj značné investície do vzhľadu predajní. Hlavné komplikácií v maloobchode sú síce stále technológie, na druhú stranu však umožňujú lepšie porozumieť zákazníkom a sprostredkovať im lepší celkový zážitok z nákupu v predajni, z čoho fyzické predajne ťažia.

Tradičný maloobchod sa spája s reštauráciami, službami a fitness

Podľa Justina Taylora, vedúceho maloobchodného tímu spoločnosti Cushman & Wakefield pre región EMEA, sú vyhliadky retailu stále svetlé, v dôsledku spoločenských a technických zmien však prichádza fáza „viac ako maloobchod ", čo znamená, že bude treba prispôsobiť aj obchodné modely. Tradičný maloobchod síce prežije a na mnohých miestach bude aj prosperovať, pravdepodobne však bude tvoriť menšiu časť celkového mixu nájomcov. Aj v týchto najdrahších lokalitách hlavných mestských ulíc najskôr budeme svedkami zmiešaného využitia - reštaurácie, voľnočasové aktivity, fitness a služby. „Dôsledkom je, že tradičný maloobchod sa mení z hľadiska veľkosti, fungovania a podoby. Najviac je to vidieť v Spojených štátoch a Veľkej Británii, kde sa už prejavil vplyv reštrukturalizácie maloobchodných podnikov a redukcia sietí predajní, a v niektorých oblastiach aj korekcia cien nájomného smerom nadol. Rovnakou mierou však toto narušenie tradičných foriem vytvára príležitosti pre nástup nových zaujímavých firiem a formátov," vysvetľuje Justin Taylor.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, Cushman & Wakefield

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon