Hackeri zašifrovali kataster: Čo to znamená pre občanov? (dôležité otázky a odpovede)Zdroj: Nehnuteľnosti.sk/Zbgis.skgeodesy.sk

Hackeri zašifrovali kataster: Čo to znamená pre občanov? (dôležité otázky a odpovede)

Slovenský kataster zažíva bezprecedentný kybernetický útok, ktorý ochromil celý systém správy nehnuteľností. Pozrite si komplexný prehľad situácie a praktické rady pre všetkých dotknutých občanov.


V článku sa dozviete:

• čo sa vlastne stalo s katasterportálom,

• aký je aktuálny dopad kybernetického útoku na kataster,

• dajú sa obnoviť údaje z katastra,

• ako kybernetický útok na kataster prebehol,

• aký je aktuálny stav katastra a prečo sú služby pre výpadok nefunkčné,

• ktorých oblastí sa dotkne nefunkčný katastrálny portál a ako majú ľudia postupovať?


Ransomvérový útok z konca minulého týždňa spôsobil úplné vypnutie katastrálnych služieb a útočníci požadujú výkupné v miliónoch dolárov. Následky sú rozsiahle - od pozastavených hypotekárnych úverov až po zastavené stavebné projekty. Hoci úrad disponuje záložnými údajmi, termín obnovenia služieb zostáva neznámy. Vzniknutá situácia vyvoláva otázky o kybernetickej bezpečnosti štátnych inštitúcií a politickej zodpovednosti.

1. Čo presne sa stalo ohľadom výpadku katastra?

Slovenský Úrad geodézie, kartografie a katastra sa stal obeťou ransomvérového útoku v nedeľu 5. januára 2025 o 8:50 ráno. Útočníci zašifrovali časť dát a žiadali výkupné v sedemmiestnej sume v dolároch. 

2. Aký je aktuálny dopad kybernetického útoku na kataster?

Všetky služby katastra sú momentálne nefunkčné, pretože systémy museli byť preventívne vypnuté. Výpadok spôsobuje značné škody jednotlivcom, firmám aj štátu. Termín obnovenia služieb zatiaľ nie je známy. Že išlo o najväčší kybernetický útok v histórii Slovenska potvrdil po zasadnutí mimoriadnej Bezpečnostnej rady SR minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Deklaroval, že kataster má všetky zálohy a dáta a nikto nepríde o svoje majetky.

3. Dajú sa obnoviť údaje z katastra?

Štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ivan Ivančin potvrdil slová o tom, že všetky dáta sú starostlivo zálohované a riziko zmien a podvodných prepisov vlastníckych údajov nehrozí. "Útok, ktorý znefunkčnil systém, bol mierený na infraštruktúru. Dáta sú čisté, kompletné, nekompromitované," zdôraznil, pričom vysvetlil, že túto bezpečnosť dát garantuje viacvrstvová záloha. Ivančin dodal, že v najbližších dňoch má prísť postupne k opätovnému obnoveniu činnosti katastrálnych úradov a napokon aj obnove centrálnej platformy, na ktorú bol mierený hackerský útok.

 


Pozrite si na Nehnuteľnosti.sk aktuálne ponuky:

Domy na predaj

Byty na predaj


 

4. Ako kybernetický útok na kataster prebehol?

Presný spôsob zatiaľ nepoznáme. Pokiaľ útok prišiel zvonku, tak mohlo ísť o takzvaný ransomvér. Ako uvádza portál Živé.sk ten sa spustí aj obyčajným kliknutím na škodlivú prílohu v e-maili. Útočníci sa tak dostali do systému, kde mohli niekoľko mesiacov nepozorovane skúmať prostredie. 

Postupne získavali prístup k ďalším počítačom v sieti, až kým sa im nepodarilo dostať k cenným dátam, ktoré následne zašifrovali. 

Ďalšou možnosťou je preniknutie do systému zvnútra. Bývalý šéf Úradu geodézie, kartografie a katastra Ján Mrva v rozhovore pre Aktuality.sk uviedol, že útok mohol prísť aj od niekoho z interných zamestnancov. Na Slovensku máme 75 katastrálnych úradov. „Niekto z nich mohol niečo pichnúť do počítačov a serverov, čím narušil bezpečnosť. Najúspešnejšie kybernetické útoky sa dejú najmä cez zamestnancov zvnútra. Ale toto ja neviem, ako sa stalo," povedal. Nefunkčný kataster

Zdroj: Zbgis.skgeodesy.sk/Nehnuteľnosti.sk

5. Aký je aktuálny stav katastra a prečo sú služby pre výpadok nefunkčné?

Všetky služby katastra boli preventívne vypnuté z dvoch dôvodov: aby sa zistil skutočný rozsah škôd a aby sa zabránilo šíreniu útoku. Infraštruktúra bola odpojená od externých sietí a služieb, čím sa zabránilo možnému napadnutiu tretích strán. Termín obnovenia služieb nie je známy, malo by to byť v najbližších dňoch - musí sa počkať, kým bude jasné, že opätovné spustenie systémov je bezpečné a nespôsobí ďalšie problémy. Každým dňom výpadku však vznikajú jednotlivcom, firmám aj štátu značné škody.

6. Kto nesie politickú zodpovednosť za výpadok katastra?

Otázka zodpovednosti za situáciu na katastri nie je jednoznačná. Keďže Úrad geodézie funguje ako ústredný orgán štátnej správy, hlavnú zodpovednosť nesie celý kabinet Roberta Fica. Podľa Emília Sičákovej Beblavej z Ústavu verejnej politiky pri Univerzite Komenského ministerstvo vnútra síce nemá priamu kontrolu nad úradom, ako tvrdí aj minister Matúš Šutaj Eštok, no má nepriame kompetencie. Práve tento rezort totiž tradične predkladá návrhy pravidiel pre fungovanie úradu.

Zaujímavé je, že teoreticky by mal úrad fungovať profesionálne a bez priamej politickej podriadenosti, podobne ako Úrad pre verejné obstarávanie či Protimonopolný úrad. V praxi však túto nezávislosť nie je možné úplne zabezpečiť.


Prečítajte si tiež: 

Výpadok katastra komplikuje schvaľovanie hypoték aj realitný trh

Daň z nehnuteľností v roku 2025: kto musí podávať daňové priznanie a kto nie

Ako funguje katastrálny portál?


7. Ktorých oblastí sa dotkne nefunkčný katastrálny portál a ako majú ľudia postupovať?

Nefunkčnosť katastrálneho portálu má rozsiahly dopad na viaceré oblasti života mnohých Slovákov: 

Hypotéky a bankovníctvo čelia významným obmedzeniam, keďže banky museli pozastaviť čerpanie nových hypoték a klienti nemôžu refinancovať tie existujúce. Hrozia im pritom sankcie, ak nestihnú refinancovanie v stanovenom termíne. Situáciu komplikuje aj nemožnosť vypracovať znalecké posudky potrebné k hypotékam.

„Ak už má banka pripravené podklady z obdobia pred výpadkom katastra, hypotéku môže schváliť, no čerpanie bude čakať na obnovenie funkčnosti katastra," vysvetľuje Tomáš Bednárik, advokát Realitnej únie SR. Odborník radí upraviť zmluvy s ohľadom na súčasnú situáciu. „Ak už bola kúpna zmluva podpísaná, urobte dodatky na predĺženie lehôt odovzdania nehnuteľnosti a splatnosti kúpnej ceny," odporúča právnik.

V oblasti samosprávy a štátnej správy sa zastavilo vybavovanie zmien trvalých pobytov, komplikuje sa podávanie daňových priznaní napríklad k dani z nehnuteľností a vznikajú problémy pri eurofondových projektoch. Ochrana prírody tiež čelí obmedzeniam pri vydávaní stanovísk v chránených územiach.

Notárske služby sú výrazne obmedzené pri dedičských konaniach, zakladaní či zmenách v s.r.o. a pri prevodoch nehnuteľností, keďže notári nemajú prístup k potrebným údajom z katastra.

Stavebný sektor čelí závažným komplikáciám pri projektovej príprave stavieb, keďže bez prístupu do katastra nie je možné spoľahlivo zistiť vlastnícke vzťahy, riešiť inžinierske siete či dopravné napojenia.

Realitný trh sa dočasne zastavil - predaj nehnuteľností je pozastavený, nie je možné overovať vlastnícke vzťahy, čo vytvára značnú neistotu pre kupujúcich aj predávajúcich. Portál odporúča využiť tento čas efektívne. Prezerajte ponuky online, získajte prehľad o trhu a plánujte svoje kroky dopredu. 

Konzultujte s odborníkmi, ako sú realitní makléri a právnici, aby ste boli pripravení na okamžité konanie po obnovení katastra. Pripravte si dokumenty, aby ste po obnovení mohli plynulo pokračovať v procese. „Nefunkčný kataster môže spôsobiť oneskorenie, no realitný trh sa nezastavil. Výpadok síce spôsobí dočasné komplikácie, no očakávame, že po vyriešení situácie nastane nápor odložených transakcií," dodal PR manažér Nehnuteľnosti.sk Filip Domovec.

 


Máte už vlastné konto na Nehnuteľnosti.sk?

Vďaka nemu si môžete vyhľadávať nehnuteľnosti presne podľa vašich zadaných kritérií. Keď pribudne na našom portáli podobný inzerát, zašleme vám ho, aby ste o svoju prípadnú budúcu nehnuteľnosť neprišli a nepredbehli vás ostatní kupujúci.

Aj takto získate prehľad o realitnom trhu na Slovensku.

VYTVORIŤ SI BEZPLATNÉ KONTO


 

Autor
Martin Odkladal

Novinár s 20-ročnou praxou, ktorý sa venuje ekonomickým témam. Pôsobil v Hospodárskych novinách, tlačovej agentúra SITA. V súčasnosti píše pre Aktuality.sk.

Diskusia

Podobné články

Na Slovensku ako šafránu, v zahraničí bežný štandard: Nové moderné priestory pre podnikateľov na predaj aj prenájom

Na Slovensku ako šafránu, v zahraničí bežný štandard: Nové moderné priestory pre podnikateľov na predaj aj prenájom

Malí podnikatelia častokrát čelia problémom s nájdením vhodných priestorov pre svoje podnikanie. Veľké halové priestory sú drahé a zbytočne veľké. Čo ak potrebujete len menší showroom, obchod či priestor na distribúciu alebo výrobu? V Senci vzniká unikátny projekt Small Business Units, a to ako na predaj, tak aj na prenájom. Ide o moderné priestory s flexibilným využitím už od 220 m2. Ako celý projekt funguje?

...
Hľadáte dostupné teplo v zime? Dobrou voľbou je blízke Stredomorie

Hľadáte dostupné teplo v zime? Dobrou voľbou je blízke Stredomorie

Kde sa počas slovenskej zimy vyhnete mrazom? Poobzerajte sa napríklad po „našom“ Stredomorí. Je ideálne ak hľadáte priaznivejšie podnebie a zároveň sa nechcete vystavovať výrazným teplotným šokom. Pozrite si výber nehnuteľností zo stredomorskej oblasti, pomôžu vám prežiť zimu v príjemnejších podmienkach, sú pomerne dobre dostupné a nám aj vcelku známe.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon