
Doprava a parkovanie: Kľúčový faktor pri kúpe nehnuteľnosti
Dopravná dostupnosť je kľúčovým faktorom pri kúpe nehnuteľnosti, ktorý ovplyvňuje cenu aj kvalitu života. Prečo Slováci preferujú bývanie v dostupných lokalitách mimo centra a ako mestá riešia problém s parkovaním?
V článku sa dozviete:
• prečo Slováci preferujú bývanie v dostupných lokalitách mimo centra,
• ako si vybrať ideálnu rovnováhu medzi centrom a tichým okrajom mesta,
• ako samosprávy riešia problém s parkovaním,
• čo je fenomén suburbanizácie,
• prečo nie je udržateľné budovať neustále nové parkovacie miesta.
Predstavte si, že ste si práve kúpili vysnívaný byt. Je moderný, priestranný, s krásnym výhľadom – má skrátka všetko, čo ste chceli. Už po prvom týždni bývania v ňom si však uvedomíte tvrdú realitu: cesta do práce vám trvá hodinu a pol. Každé ráno sa tlačíte v preplnených autobusoch, ktoré chodia len zriedkavo alebo stojíte v nekonečných zápchach.
Najbližšie nákupné centrum je vzdialené 20 minút autom, parkovacie miesto každý večer hľadáte ako ihlu v kope sena a po zotmení sa vraciate domov cez slabo osvetlené ulice bez chodníkov.
Tento scenár je nočnou morou mnohých kupujúcich, ktorí pri výbere bývania podcenili jeden z najdôležitejších faktorov – dopravnú dostupnosť. Tá je totiž podľa expertov na realitný trh jedným z najvýznamnejších faktorov, ktorý ovplyvňuje nielen cenu, ale aj atraktivitu nehnuteľností pre kupujúcich.
„Dobrá dopravná dostupnosť do práce a škôl, rovnako ako eventuálna možnosť parkovania, zohráva pri výbere nehnuteľností stále väčší význam," potvrdzuje riaditeľka realitnej kancelárie Bond Reality Daniela Rážová.
TIP: Všetky dôležité informácie o kúpe nehnuteľnosti nájdete v článku Kúpa bytu krok za krokom: Vyhnite sa chybám a získajte svoj vysnívaný domov
Skúška ešte pred kúpou
Zabezpečenie dobrej dopravnej dostupnosti na miesta, ktoré potrebujete, respektíve chcete pravidelne navštevovať – či už ide o prácu, školu, škôlku, potraviny alebo fitness centrum – by malo byť jednou z vašich priorít pri kúpe nehnuteľnosti.
Ešte predtým, než sa rozhodnete zainvestovať do kúpy nového bytu, si vyskúšajte rannú cestu do práce či školy, aby ste zistili, či daná lokalita skutočne spĺňa vaše očakávania.
„Ak máte potrebu parkovania auta, vyhľadajte nehnuteľnosť s prideleným parkovacím miestom, garážou alebo ľahko dostupným parkovaním na ulici," radí ďalej Vladimír Boháč z realitnej kancelárie Arvin & Benet.
Čím bližšie k mestu, tým drahšia nehnuteľnosť
Rátajte však s tým, že ak chcete mať všetko „po ruke" , budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. „Určite sa inak predáva rodinný dom, ku ktorému cestujete denne hodinu a rodinný dom, kde ste z mesta do 15 minút," hovorí Rážová.
Podľa vedeckého pracovníka Slovenskej akadémie vied Jána Výbošťoka z analýz Bratislavy a jej okolia vyplýva, že cena nehnuteľností klesá so zvyšujúcou sa vzdialenosťou od hlavného mesta.
Praktický príklad uvádza Výbošťok na prípade Chorvátskeho Grobu, ktorý patrí z hľadiska počtu obyvateľov k najrýchlejšie rastúcim obciam na Slovensku. Kombinácia priaznivých cien nehnuteľností za „vysnívaný dom s vlastnou záhradou" a dobrej dopravnej dostupnosti do Bratislavy spravili z maličkej obce nové bratislavské „sídlisko."
Zdroj: chorvatskygrob.sk
Podľa Výbošťoka tak nie je náhoda, že v súčasnosti najrýchlejšie rastú predmestia veľkých miest. V prípade hlavného mesta ide prakticky o prstenec okolo kompaktného mesta vrátane vzdialenejších mestských častí ako sú Záhorská Bystrica či Rusovce.
Veľmi podobnú situáciu môžeme sledovať aj v iných dochádzkových regiónoch. Podpisuje sa pod to takzvaná suburbanizácia, keď sa obyvateľstvo sťahuje do zázemí mestských centier. Tento fenomén môžeme sledovať už aj v menších slovenských mestách.
Zlatá stredná cesta pri kúpe nehnuteľnosti
Realitná maklérka Rážová v tomto kontexte upozorňuje, že ani bezprostredná blízkosť dopravných prostriedkov nie je žiadna výhra. Hodnotu nehnuteľnosti ovplyvňuje aj to, či „vám pred domom hučí diaľnica alebo máte pár sto metrov od bývania električku a všetky spoje."
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Hluk spôsobený dopravnými prostriedkami, najmä vlakmi či diaľnicou, je totiž podľa odborníčky relevantným dôvodom na upustenie od záujmu o konkrétnu nehnuteľnosť. „Klienti sa až na obhliadke rozhodnú, či je hluk pre nich akceptovateľný alebo nie," dodáva.
Podľa Rážovej však v konečnom dôsledku všetko závisí od konkrétneho klienta. Ak kupujúci nevlastní auto a potrebuje seba či členov svojej rodiny prepravovať mestskou hromadnou dopravou, mal by si pred rozhodnutím dobre premyslieť, či je nehnuteľnosť mimo dosahu MHD, pre neho vhodnou alternatívou.
Naopak, ak má človek auto a ráta s tým, že sa bude „voziť" sám, tá istá nehnuteľnosť môže byť pre neho ideálna.
Pozrite si aktuálne ponuky na Nehnuteľnosti.sk:
Parkovanie ako večný problém bývania
V súvislosti s dopravnou dostupnosťou v mestách sa vynára aj problematika parkovania. Realitná expertka Rážová potvrdzuje, že požiadavky na parkovanie v posledných rokoch narastajú, a to najmä s ohľadom na sprísňovanie parkovacej politiky vo väčších mestách.
Únia miest Slovenska (ÚMS) upozorňuje, že najväčším problémom, ktorému mestá čelia, je nedostatok parkovacích miest, a to najmä na sídliskách a v historických centrách, ktoré boli projektované na základe iných požiadaviek na parkovanie, než sú tie dnešné.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Jednotlivé samosprávy sú si podľa ÚMS vedomé toho, že je potrebné hľadať efektívne a rozumné riešenia, na druhej strane, vytvárať neustále nové parkovacie miesta nepovažujú za dlhodobo udržateľné.
Mestá preto pristupujú k regulácii parkovania, ktorá má zlepšiť situáciu najmä pre rezidentov. Miest s parkovacou politikou pribúda, patria medzi ne napríklad Bratislava, Pezinok, Trnava, Trenčín, Dubnica nad Váhom a ďalšie.
„Myslieť je potrebné nielen na vodičov, ale aj na ostatné skupiny obyvateľov a ich aktivity. Za komplexné a udržateľné riešenia z dlhodobého hľadiska preto mestá považujú najmä alternatívne formy mobility, ako sú verejná doprava, cyklodoprava a peší pohyb," ozrejmuje únia.
Prečítajte si tiež: Tajomstvá nehnuteľností #29: Parkovanie je ako bonboniéra. Nikdy neviete, aké dostanete...