S ikonami v dohľade: V centre Bratislavy vzniká nové komfortné bývanie

S ikonami v dohľade: V centre Bratislavy vzniká nové komfortné bývanie

Náležitú podobu, hodnú svojho umiestnenia, by mala získať ďalšia dlhodobo nevyužívaná plocha situovaná v centrálnej polohe hlavného mesta. Projekt Florian Residence z portfólia Alto Real Estate bol naplánovaný v blízkosti pomerne veľkolepých stavieb. Jedným z reprezentantov je napríklad výrazný komplex Národnej banky Slovenska, priamo vedľa ktorého boli rozbehnuté stavebné práce na prvej rezidenčnej etape so 73 bytmi.

 

Zaujímavá lokalita

Florian Residence vyrastie v zaujímavom kontexte. V susedstve je prítomná kompaktná bloková zástavba, prostredie vnímateľné z ulice Imricha Karvaša, dôležitej nástupnej komunikácie v budúcnosti dopovedanej 1. a 3. etapou projektu, však ovládajú najmä veľkorysé stavebné kompozície. 

Okrem spomínanej NBS leží v dohľade napríklad známa obrátená pyramída Slovenského rozhlasu či súbor budov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (napríklad Stavebná fakulta sa rozkladá na náprotivnej strane ulice), pričom charakteru stavebnej štruktúry rozsahom a stvárnením zodpovedá i rozsiahly priestor Námestia Slobody s ikonickou fontánou. Budúci obyvatelia budú môcť samozrejme využívať výhody spojené s centrálnym postavením miesta realizácie. V pešej dostupnosti majú k dispozícií pomerne pestrú ponuku vybavenosti a v prípade potreby sa v blízkosti nachádzajú zastávky MHD. Ulica Imricha Karvaša tvorí zároveň súčasť dôležitej línie vedúcej k Hlavnej stanici.

Florian_ResidenceFlorian Residence; Zdroj: Alto Real Estate

 

Architektúra s odkazmi na okolie

Územie určené na výstavbu definujú ulice Imricha Karvaša, Slovanská, Školská, Fazuľová a Radlinského, pričom úvodný bytový dom budú ohraničovať prvé tri menované. Na návrhu Florian Residence sa podieľalo holandské štúdio Benthem Crouwel Architects.

V urbanistickej koncepcii sa samozrejme popri určitých odkazoch na veľkorysosť susedstva uplatňuje merítko zodpovedajúce plánovanej funkčnej náplni s prevahou bývania a snaha o zhodnotenie dostupného územia v centre. Súčasťou nového prostredia bude i menšie námestie a rôznorodou výsadbou spríjemnené plochy. Na dostupných vizualizáciách ďalej možno objaviť princípy, ktoré predstavujú určité pojítka s okolitou architektúrou. V stvárnení fasád objavíme pravidelnosť, jednoznačnosť pri rozvrhnutí výrazových prostriedkov, pričom mestský, do istej miery honosný výraz prináša materiálovo-farebná paleta s kamennými obkladmi zdôrazňujúcimi vertikálne členenie. V základe kompaktnú osempodlažnú hmotu úvodnej fázy rozohrávajú lodžie a odľahčený vyšší presklený parter.

Florian_ResidenceFlorian Residence; Zdroj: Alto Real Estate

Florian_ResidenceFlorian Residence; Zdroj: Alto Real Estate

Florian_ResidenceFlorian Residence; Zdroj: Alto Real Estate

Bývanie spríjemnené súčasnými technológiami

Do predaja bola uvoľnená prvá kolekcia zahŕňajúca jedno- až štvorizbové byty. V dispozičných riešeniach sa opäť podľa dnešných zvyklostí prezentujú otvorené denné zóny, k zaujímavostiam patria niektoré kúpeľne presvetlené a prevetrané oknami. Kvalitné a zdravé bývanie zaistia súčasné technológie, v pláne je stropné chladenie a podlahové vykurovanie, pričom o čerstvosť vzduchu sa postará inteligentne riadené centrálne prevetrávanie. Nastaviť požadované svetelné podmienky pomôžu okná so zníženým parapetom doplnené elektricky ovládanými exteriérovými žalúziami a tiež kryté lodžie. Každý byt si na svoj elektromer môže napojiť vlastnú nabíjaciu stanicu. Komunikované úsilie o dosiahnutie energetickej efektívnosti projektu, s ktorou úzko súvisí aj finančná úspora, demonštruje plánovaná sústava tzv. suchých geotermálnych vrtov, budúcich zdrojov tepla a chladu.

Florian_ResidenceFlorian Residence; Zdroj: Alto Real Estate

Florian_ResidenceFlorian Residence; Zdroj: Alto Real Estate

Florian_ResidenceFlorian Residence; Zdroj: Alto Real Estate

Florian_ResidenceFlorian Residence; Zdroj: Alto Real Estate

Výstavba začala už v minukom roku

Projekt bude budovaný po etapách, výstavba prvej so 73 bytmi začala ešte v roku 2023 a zavŕšená by mala byť v priebehu roka 2025. Postupne pribudne ďalšia fáza s 240 bytmi a apartmánmi vloženými do dvoch osempodlažných bytových domov. V priestore medzi týmito dvomi pozdĺžnymi hmotami vznikne pešia ulička s predzáhradkami, verejne prístupnou zeleňou a detským ihriskom. Estetickú úroveň prostredia pomôže udržať rozhodnutie umiestniť parkovacie kapacity do podzemnej garáže. 

Realizácia Florian Residence so sebou prináša celkom reálne vyhliadky na zlepšenie pomerov v území s nemalým potenciálom, ktoré leží pri dôležitom komunikačnom ťahu k dopravnému uzlu Bratislava hlavná stanica. 

 

Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor
Natália Mokoš Hulmanová

Natália Mokoš Hulmanová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. V rámci magazínu sa zameriava na developerské projekty a snaží sa identifikovať a odprezentovať riešenia, ktoré by mohli poslúžiť ako pozitívne príklady pre ďalšiu výstavbu.

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon