Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Nezabudnite na údržbu okien – nastavte ich na zimný režim

Nezabudnite na údržbu okien – nastavte ich na zimný režim

Základná údržba okna pred zimou nie je vôbec zložitá. Zvládne ju aj laik a nepotrebuje k nej žiadne špeciálne náradie. Pozrite sa, ako nastaviť plastové okná na zimný režim, aby vám teplo zbytočne neunikalo.

Ak vaše okno funguje, ako má, postačí vám skrutkovač, imbusový kľúč, handrička, vysávač, olejnička a štetec. Ak už s ním máte citeľný problém, je bezpečnejšie obrátiť sa na odborníka. Bežnú údržbu by ste mali robiť aspoň raz za rok, aby nedošlo k vážnejším poruchám.

Prečo nastaviť okná na zimný režim

Tomuto jednoduchému opatreniu sa oplatí venovať pár minút, pretože aj nastavenie plastových okien, kovania a správny prítlak dokáže vašu domácnosť v zime zohriať aj o niekoľko stupňov. Zamedzíte možným únikom tepla a zbytočne neprichádzate o drahú energiu Zároveň má okno lepšiu schopnosť odolávať vysokým rozdielom teplôt v interiéri a exteriéri.

Zdroj: tojenapad.dobrenoviny.sk

Ako prestaviť okno?

Na väčšine okien je možné meniť letný a zimný režim. Celý proces trvá veľmi krátko a nie je potrebné žiadne špeciálne náradie, stačí obyčajný skrutkovač alebo klasický imbusový kľúč. Na niektorých oknách to dokonca zvládnete aj ručne. Existujú rôzne typy kovania, každé z nich má polohovateľnú súčiastku, ktorou sa dá meniť prítlak, nájdete ju na hrane v blízkosti kľučky, najčastejšie niekoľko centimetrov pod ňou. Jej smer určuje, či je na okne nastavený zimný alebo letný režim.  Aby ste dosiahli čo najlepší efekt, nezabudnite nastaviť súčiastky po celom obvode rámu. Po správnom prestavení okna je pri zimnom režime prítlak okna väčší, takže kľučkou ide otáčať ťažšie.

Zdroj: incon.sk

Umývanie a čistenie

Umývať okná nie je dôležité len preto, aby vás susedia neohovárali. Pri čistení sa teda treba zamerať nielen na sklá, ale aj na rám a krídla okna. Najprv štrbinovou hubicou vysávača vysajte nečistoty zo všetkých drážok v ráme. Nachádzame tam nielen prach, ale aj zvyšky malty, farieb či tmelov. Saponátová voda a bavlnená handrička sú ideálne na vyčistenie rámov a okenných krídel. Zotriete tak nánosy, ktoré nemožno odprášiť. Ak sú odvodňovacie kanáliky nepriechodné, vyčistite ich. Bránia odtekaniu vody na vonkajší parapet a spôsobujú zatekanie okien.

Skontrolujte kľučky

Používaním sa skrutky na kľučkách uvoľňujú. Pri kontrole teda pootočte kryt a utiahnite skrutky, ktoré upevňujú kľučku k rámu. Ak stará plastová kľučka praskla, vymeňte ju za kovovú.

Zdroj: Dreamstime

Tesnenia sú dôležité

Gumové tesnenia najlepšie ošetríte silikónovým olejom alebo glycerínom. To obnoví ich pružnosť, zastaví povrchovú koróziu a zabráni primŕzaniu. Životnosť tesnení je dnes veľmi vysoká, môže sa však stať, že pri nesprávne doliehajúcich oknách sa po dlhšom čase zdeformujú a unavia. Ak nepomôže premazanie, je potrebné tesnenie vymeniť. Napriek tomu, že na väčšine okien je tesnenie zasadené v drážke a možno ho vytiahnuť a vložiť nové, je dôležité konzultovať výber nového tesniaceho profilu s odborníkom, prípadne zveriť prácu do jeho rúk.

Premazať treba aj kovové časti

Pohyblivé miesta kovania treba namazať olejom. Použite nevysychavý olej na šijacie stroje alebo pneumatické náradie. Trecie plochy ošetrite plastickým mazivom. Vazelínu odolnú proti vode nanášajte na plochy štetcom, aby sa znížil odpor pri zatváraní. Potom namažte aj pánty a tzv. nožnicu okna, ktorá zaisťuje ich vyklápanie.

Rada na záver

Údržbe okna by ste mali venovať čas nielen v každej sezóne, ale aj pred jeho reklamáciou. Práve zanedbanie priebežnej údržby podľa pokynov výrobcu je častým dôvodom na odmietnutie záručného plnenia a vyúčtovanie nákladov na výjazd technika, ktorý uskutoční údržbu či drobné nastavenie za vás.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, krotiteliaenergii.sk, tojenapad.dobrenoviny.sk

Zdroj foto: Dreamstime, tojenapad.dobrenoviny.sk, incon.sk

 

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Detské ihriská z vyradených veterných turbín

Detské ihriská z vyradených veterných turbín

Masová inštalácia veterných turbín stavia svet pred nový problém. Vyradené zariadenia môžu nadmerne zaťažiť skládky. Predísť tomuto riziku je možné recykláciou. Možnosti opätovného využitia ukazujú detské ihriská v holandských mestách.

...
Tajomstvá nehnuteľností #21: Rodinný dom nie je kávovar

Tajomstvá nehnuteľností #21: Rodinný dom nie je kávovar

Pri kúpe kuchynského elektrospotrebiča dostanete celú kopu dokumentov. Návod na používanie, vyhlásenie o zhode, certifikát o možnosti predaja na území EÚ, bezpečnostné inštrukcie a tak ďalej. Možno ste zachytili, že v niektorých štátoch sveta dostanete aj písomné poučenie, čo by ste so spotrebičom naozaj nemali robiť. Napríklad sušiť v mikrovlnke mačku, alebo nalievať do kávovaru kolový nápoj. Niekedy zaberá dokumentácia v škatuli toľko miesta čo...
Farby dodajú kúpeľni jedinečnosť a štýl

Farby dodajú kúpeľni jedinečnosť a štýl

Klasické chrómové alebo biele príslušenstvo a doplnky zariaďovacích predmetov už pomaly ale isto strácajú na popularite. Moderné kúpeľne a toalety vyžadujú nevšedný farebný koncept, a preto sú aktuálne obľúbené tmavšie farby, ako je antracitová, matná alebo lesklá čierna, prípadne rôzne odtiene sivej. Žiadaná je tiež zlatá alebo bronzová farba. Takto kreatívne tónované sprchové žliabky, odtokové sústavy, ovládacie dosky alebo ďalšie vybavenie zaž...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon