Nezabudnite na údržbu okien – nastavte ich na zimný režim

Nezabudnite na údržbu okien – nastavte ich na zimný režim

Základná údržba okna pred zimou nie je vôbec zložitá. Zvládne ju aj laik a nepotrebuje k nej žiadne špeciálne náradie. Pozrite sa, ako nastaviť plastové okná na zimný režim, aby vám teplo zbytočne neunikalo.

Ak vaše okno funguje, ako má, postačí vám skrutkovač, imbusový kľúč, handrička, vysávač, olejnička a štetec. Ak už s ním máte citeľný problém, je bezpečnejšie obrátiť sa na odborníka. Bežnú údržbu by ste mali robiť aspoň raz za rok, aby nedošlo k vážnejším poruchám.

Prečo nastaviť okná na zimný režim

Tomuto jednoduchému opatreniu sa oplatí venovať pár minút, pretože aj nastavenie plastových okien, kovania a správny prítlak dokáže vašu domácnosť v zime zohriať aj o niekoľko stupňov. Zamedzíte možným únikom tepla a zbytočne neprichádzate o drahú energiu Zároveň má okno lepšiu schopnosť odolávať vysokým rozdielom teplôt v interiéri a exteriéri.

Zdroj: tojenapad.dobrenoviny.sk

Ako prestaviť okno?

Na väčšine okien je možné meniť letný a zimný režim. Celý proces trvá veľmi krátko a nie je potrebné žiadne špeciálne náradie, stačí obyčajný skrutkovač alebo klasický imbusový kľúč. Na niektorých oknách to dokonca zvládnete aj ručne. Existujú rôzne typy kovania, každé z nich má polohovateľnú súčiastku, ktorou sa dá meniť prítlak, nájdete ju na hrane v blízkosti kľučky, najčastejšie niekoľko centimetrov pod ňou. Jej smer určuje, či je na okne nastavený zimný alebo letný režim.  Aby ste dosiahli čo najlepší efekt, nezabudnite nastaviť súčiastky po celom obvode rámu. Po správnom prestavení okna je pri zimnom režime prítlak okna väčší, takže kľučkou ide otáčať ťažšie.

Zdroj: incon.sk

Umývanie a čistenie

Umývať okná nie je dôležité len preto, aby vás susedia neohovárali. Pri čistení sa teda treba zamerať nielen na sklá, ale aj na rám a krídla okna. Najprv štrbinovou hubicou vysávača vysajte nečistoty zo všetkých drážok v ráme. Nachádzame tam nielen prach, ale aj zvyšky malty, farieb či tmelov. Saponátová voda a bavlnená handrička sú ideálne na vyčistenie rámov a okenných krídel. Zotriete tak nánosy, ktoré nemožno odprášiť. Ak sú odvodňovacie kanáliky nepriechodné, vyčistite ich. Bránia odtekaniu vody na vonkajší parapet a spôsobujú zatekanie okien.

Skontrolujte kľučky

Používaním sa skrutky na kľučkách uvoľňujú. Pri kontrole teda pootočte kryt a utiahnite skrutky, ktoré upevňujú kľučku k rámu. Ak stará plastová kľučka praskla, vymeňte ju za kovovú.

Zdroj: Dreamstime

Tesnenia sú dôležité

Gumové tesnenia najlepšie ošetríte silikónovým olejom alebo glycerínom. To obnoví ich pružnosť, zastaví povrchovú koróziu a zabráni primŕzaniu. Životnosť tesnení je dnes veľmi vysoká, môže sa však stať, že pri nesprávne doliehajúcich oknách sa po dlhšom čase zdeformujú a unavia. Ak nepomôže premazanie, je potrebné tesnenie vymeniť. Napriek tomu, že na väčšine okien je tesnenie zasadené v drážke a možno ho vytiahnuť a vložiť nové, je dôležité konzultovať výber nového tesniaceho profilu s odborníkom, prípadne zveriť prácu do jeho rúk.

Premazať treba aj kovové časti

Pohyblivé miesta kovania treba namazať olejom. Použite nevysychavý olej na šijacie stroje alebo pneumatické náradie. Trecie plochy ošetrite plastickým mazivom. Vazelínu odolnú proti vode nanášajte na plochy štetcom, aby sa znížil odpor pri zatváraní. Potom namažte aj pánty a tzv. nožnicu okna, ktorá zaisťuje ich vyklápanie.

Rada na záver

Údržbe okna by ste mali venovať čas nielen v každej sezóne, ale aj pred jeho reklamáciou. Práve zanedbanie priebežnej údržby podľa pokynov výrobcu je častým dôvodom na odmietnutie záručného plnenia a vyúčtovanie nákladov na výjazd technika, ktorý uskutoční údržbu či drobné nastavenie za vás.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, krotiteliaenergii.sk, tojenapad.dobrenoviny.sk

Zdroj foto: Dreamstime, tojenapad.dobrenoviny.sk, incon.sk

 

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Predaj bytu do 5 rokov a výpočet dane z predaja nehnuteľnosti

Predaj bytu do 5 rokov a výpočet dane z predaja nehnuteľnosti

Nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve sú súčasťou zdaniteľného majetku daňovníka. Nakladanie s nehnuteľným majetkom, ktoré prináša finančný zisk, podlieha plateniu dane. Daňová povinnosť vzniká pri predaji bytu. Daň z príjmu získaného predajom bytu musí zaplatiť každý predávajúci, ktorý podľa zákona nie je od tejto povinnosti oslobodený.

...
Ako sa počíta hypotéka a celkové náklady na úver

Ako sa počíta hypotéka a celkové náklady na úver

Hypotekárne úvery sú u nás najčastejším zdrojom financovania nehnuteľnosti. Účel hypoték ostáva aj po rokoch rovnaký, no ich výška a podmienky získania sa priebežne menia. Od vývoja na trhu a vašich finančných možností závisí, aký typ hypotéky je pre vás vhodný, akú výšku úveru vám banka schváli a na akú dobu zafixuje úrokové sadzby.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon