
Najvyššia budova v Južnej Amerike
Juhoamerické štáty nie sú architektonickými veľmocami, no v ich najväčších mestách nechýbajú do neba siahajúce mrakodrapy. Ten najvyšší z nich môže konkurovať iným výškovým budovám v Európe alebo v Severnej Amerike. Zároveň sa radí medzi lídrov v rebríčku najvyšších budov na južnej pologuli.
Juhoamerické prvenstvo pre Čile
Prvé miesto v rebríčku najvyšších budov v Južnej Amerike si od roku 2013 drží Gran Torre Santiago. Už samotný názov napovedá, že výšková budova sa nachádza v metropole Čile. Na základe návrhu architekta Césara Pelliho bola vybudovaná v Providencii, ktorá je súčasťou aglomerácie hlavného mesta Santiago de Chile. Postavená bola ako súčasť administratívneho a obchodného komplexu Costanera Center, ktorému dominuje ako najvyššia z veží stojacich v lokalite prezývanej Sanhattan.
Gran Torre Santiago v číslach:
- realizácia trvala od roku 2006 do roku 2013
- výška stavby dosahuje rovných 300 metrov
- budova má 70 poschodí, 64 je nadzemných
- na 61. a 62. poschodí je vyhliadková terasa
- v mrakodrape premáva súčasne 24 výťahov
- náklady na výstavbu dosiahli 495 mil. USD
Budova odolá zemetraseniam
Podobne ako iné veže v čílskej metropole, aj projekt Gran Torre Santiago bol navrhnutý so zvýšeným dôrazom na odolnosť. Architekt César Pelli musel dbať najmä o odolnosť stavby voči zemetraseniam. Tie sú bežnou súčasťou života v hlavnom meste, ktorým sa v budúcnosti nevyhne ani najvyššia budova v Južnej Amerike. Vďaka dôrazu na kvalitu a stabilitu všetkých konštrukcií ich prečká bez poškodenia a zachová si juhoamerické výškové prvenstvo dovtedy, kým v tomto svetovom regióne nepostavia novú budovu vyššiu ako 300 metrov.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj foto: tripadvisor.com, agpfoto.com – Alex G Perez, skycostanera.cl, westend61.de