Rodinný súbor, luxusná rezidencia i obnova bytovky, nominanti na prestížneho CE ZA ARaPrez_Rezidencia_Valčíkova; Zdroj: Filip Šlapal

Rodinný súbor, luxusná rezidencia i obnova bytovky, nominanti na prestížneho CE ZA ARa

Výber nominantov 22. ročníka ceny CE ZA AR vyhlasovanej Slovenskou komorou architektov nepodmienila len kvalita či trvácnosť diel. Pomerne trendy motto, #spoluvarchitektúre, odkazuje na žiaducu energetickú a rovnako tiež sociálnu udržateľnosť, na ktoré bola tentokrát upriamená pozornosť medzinárodnej poroty. 

Udržateľné prostredie je navrhované s ohľadom na potreby spoločnosti, pričom zároveň podporuje jej ďalší pozitívny rozvoj.

Predsedníčka SKA, architektka Nora Vranová lepšie priblížila súvis medzi aktuálnou a skoršie zvolenou témou minulého ročníka CE ZA AR, ktoré znie #regenerácia: "Aj vďaka Cene za architektúru CE ZA AR vidíme, že diela, ktoré sú pripravované zodpovedným a transparentným postupom súťaže návrhov, vytvárajú udržateľné stavebné prostredie. Iba porovnávaním možných podôb stavebných investícií vieme smerovať energiu do projektov, ktoré neškodia životnému prostrediu a sú prospešné pre rozvoj spoločnosti a medziľudských vzťahov."

V článku si predstavíme troch nominantov z kategórie Bytové domy, dva z Bratislavy a jeden zrealizovaný na území Prahy.



Kolísky (Bratislava, Slovenská republika)

Ateliér: Architekti Šebo Lichý

Architekti: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Imrich Vaško, Aleš Hradecký, Emanuel Zatlukaj, Juraj Murín, Branislav Groch, Jakub Vydra, Teodor Pongó, Júlia Jackulíková 

Krajinný architekt: Vojtěch Urban 

KolískyKolísky; Zdroj: Tomáš Manina

Bytový súbor zložený zo 4 bytových domov bol vybudovaný v mestskej časti Záhorská Bystrica v lokalite Krče, v rámci zástavby pozostávajúcej aj z ďalších developerských projektov koncipovaných ako rodinné bývanie.

Identifikujeme snahu o zakomponovanie prvkov zelenej infraštruktúry, ako poznávací prvok architektúry fungujú špecifické konštrukcie balkónov zamýšlané ako opora pre popínavé rastliny. Zeleň sa objavuje na predzáhradkách a terasách a dotvára aj zaujímavý priestor vymedzený bytovkami určený pre všetkých rezidentov. Dôležitou súčasťou celku je stvárnenie ústrednej časti dvora, ktoré umožňuje vykonávanie rôznorodých aktivít a podporuje miestnu interakciu susedov.

KolískyKolísky; Zdroj: Tomáš Manina

Kolísky
Kolísky; Zdroj: Tomáš Manina

KolískyKolísky; Zdroj: Tomáš Manina

 

 

Nový svet (Bratislava, Slovenská republika)

Ateliér: mikulaj & mikulajova

Architekti: Andrea Ambrovičová, Juraj Mikulaj

Nový_svetNový svet; Zdroj: Matej Hakár

 

Vyzretá rekonštrukcia bytového domu Nový svet je výsledkom dlhodobého úsilia, ktoré bolo potrebné na dosiahnutie výsledku prijateľného pre všetkých majiteľov bytov. Stavba je zo 70. rokov minulého storočia a nachádza sa v lukratívnom okolí Slavína neďaleko Horského parku.

Po prerábke vlastného bytu na 2. poschodí iniciovali autori komplexnú obnovu celého objektu. Návrh pracuje s identitou pôvodnej stavby a zachováva jeho charakter, udržané boli proporcie či materialita. Na obnovenom bytovom dome spoznáme štruktúrovanú brizolitovú omietku a svetlý keramický kabrincový obklad, súčasný nános reprezentujú zábradlia z oceľovej pásoviny. Zlepšený bol jednoznačne i komfort bývania, smerom do záhrady sa rozšírili niektoré lodžie a zateplením obvodového plášťa prišlo pochopiteľne k žiaducej úspore energií nutných na chladenie alebo vykurovanie priestorov.

Nový_svetNový svet; Zdroj: Matej Hakár

Nový_svetNový svet; Zdroj: Matej Hakár

Nový_svetNový svet; Zdroj: Matej Hakár



Rezidencia Valčíkova (Praha, Česká republika)

Architekti: Ilja Skoček, Rudolf Netík

Rezidencia_ValčíkovaRezidencia Valčíkova; Zdroj: Filip Šlapal

Novostavba je situovaná na území Prahy 8 v pražských Holešovičkách na Valčíkovej ulici, vo veľkoryso koncipovanej vilovej zástavbe. Bytový dom predstavuje určitú interpretáciu svojho susedstva, architektúra, materiálová skladba a čiastočne tiež charakter bývania v sebe zahŕňajú viaceré motívy prítomné v okolitých prvorepublikových stavbách. Nadčasová Rezidencia Valčíkova tak prináša známe obrazy, ale rozhodne i dobrú dávku svojského šarmu. 

Základná hmota v tehličkovom obklade vyrastá z pôdorysu tvaru štvorca s hranou 12 metrov a dosahuje päť podlaží, pričom hlavné masívne betónové komunikačné jadro bolo vysunuté. Malý počet bytov a ich dispozície vypovedajú o nadštandardnom koncepte, keďže už dvojizbová jednotka disponuje dvomi hygienickými miestnosťami, jednou pri vstupe a druhou pri spálni, ku ktorej prislúcha vlastné komfortné zázemie so šatníkom a kúpeľňou. Denné zóny sú, aj v súlade so súčasným vkusom, efektne otvorené, presvetlené a poskytujú pekný priestor pre stretávanie členov rodiny. 

Rezidencia_ValčíkovaRezidencia Valčíkova; Zdroj: Filip Šlapal

Rezidencia_ValčíkovaRezidencia Valčíkova; Zdroj: Filip Šlapal

Rezidencia_ValčíkovaRezidencia Valčíkova; Zdroj: Filip Šlapal

 

Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor
Natália Mokoš Hulmanová

Natália Mokoš Hulmanová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. V rámci magazínu sa zameriava na developerské projekty a snaží sa identifikovať a odprezentovať riešenia, ktoré by mohli poslúžiť ako pozitívne príklady pre ďalšiu výstavbu.

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon