Vydarený úvod novej štvrte, zo železničného skladu v Rige vzniklo kultúrne centrum

Vydarený úvod novej štvrte, zo železničného skladu v Rige vzniklo kultúrne centrum

Industriálne dedičstvo sa výrazne spolupodieľa na identite mnohých sídel. Jeho využívanie sa aj z tohto dôvodu ráta k prostriedkom, ktoré napomáhajú rozumnému rozvoju urbanizovaného prostredia. V zahraničí nie sú obdobné aktivity nezvyčajné, na recyklovanom území vzniká napríklad štvrť New Hanza v lotyšskej Rige. Prísľubom príjemného výsledku sa stali hneď úvodné etapy výstavby. Atraktívnym spôsobom bol odprezentovaný starý železničný sklad a pribudli štýlové administratívne objekty.

New_HanzaNew Hanza; Zdroj: newhanza.lv

Vydarený úvod projektu

Riga je významné stredisko Pobaltia a jej podobu v nemalej miere utvárajú doklady priemyselného rozkvetu. Trendy náhľad ako s nimi možno narábať prináša spomínaná adaptácia skladu v bývalom areáli nákladnej železničnej stanice, v minulosti dôležitého logistického, dnes už kultúrneho viacúčelového centra, označená ako Hanza Perons. 

Architektonická kancelária Sudraba Arhitektūra pod vedením zakladajúceho architekta Reinisa Liepinsa zachovala pôsobivý vnútorný priestor v pomerne nedotknutom stave. Starý objekt s nádhernými tehlovými stenami bol miesto dodatočných vnútorných spevňujúcich elementov obstavaný nosnou obálkou z ocele a skla. Tento zásah necháva vyznieť parametre originálnej haly s 15 metrovým rozponom a v neposlednom rade zlepšuje i tepelnotechnické vlastnosti celku. Stret starého a súčasného prináša množstvo pôsobivých momentov, zážitok z priestoru umocňuje čistota a jednoduchosť novovnesených materiálov a prvkov.

New_HanzaHanza Perons a New Hanza offices; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

New_HanzaHanza Perons; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

New_HanzaHanza Perons; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Priamo vedľa bola vybudovaná trojica administratívnych budov New Hanza offices. Boli projektované s úmyslom dosiahnuť takmer nulovú spotrebu energie a splniť nároky na udelenie energetického certifikátu BREEAM úrovne Excellent. Zaujmú nadčasovým, luxusne ladeným exteriérom, príťažlivo pôsobí tehlový, miestami štruktúrovaný obklad či honosné vstupné dvere.

New_HanzaNew Hanza offices; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

New_HanzaNew Hanza offices; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

 

Nová pestrá mestská štvrť New Hanza

Hanza Perons sa nachádza na juhovýchode plánovanej štvrte New Hanza. Riešené územie o rozlohe takmer 25 hektárov vymedzujú ulice Pulkveža Brieža, Hanzas, Skanstes a Sporta. Rozkladá sa v atraktívnom susedstve, vedľa historického jadra, ktoré v blízkosti tvoria pre Rigu príznačné secesné budovy, a štvrte Skanste zaujímavej vďaka množstvu nových projektov. Za zmienku ďalej stojí osobný prístav ležiaci v dobrej pešej vzdialenosti.

Funkčná náplň zástavby bude pestrá. Zahŕňa administratívne a bytové objekty, pričom plány počítajú i s výstavbou menej bežnej vybavenosti, napríklad Lotyšského múzea súčasného umenia (Latvian museum of contemporary art) alebo športového zariadenia s bazénom dlhým 25 metrov a priľahlými parkovacími kapacitami. V rámci konceptu sa nezabudlo ani na dôležitosť verejných priestorov, v ťažiskovej polohe územia sa vyčlenilo 1,5 hektára na koncentrovanú zeleň v tzv. Hanza Parku. Ulice v New Hanza boli pomenované podľa miestnych osobností, ktoré Lotyšsko pozitívne reprezentovali vo svete. 

New_HanzaNew Hanza; Zdroj: newhanza.lv

New_HanzaNew Hanza; Zdroj: newhanza.lv

New_HanzaNew Hanza; Zdroj: newhanza.lv


Nové bývanie začne rásť budúci rok

Na základe dostupných vizualizácií bude aj rezidenčná architektúra vizuálne príjemná, určitým spôsobom žiaduco osobitá, no zároveň naladená na estetiku celku. Na ulici označenej po lotyšskom umelcovi Gustavsovi Klucisovi sa pripravujú štyri bytovky s viac ako 270 apartmánmi. Ich navrhovaný lokalitný program pokrýva skladovacie a parkovacie kapacity, pričom prízemie obsiahne komerčné priestory. Začiatok realizácie tejto obytnej súčasti New Hanza bol nastavený na budúci rok.

 

Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor
Natália Mokoš Hulmanová

Natália Mokoš Hulmanová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. V rámci magazínu sa zameriava na developerské projekty a snaží sa identifikovať a odprezentovať riešenia, ktoré by mohli poslúžiť ako pozitívne príklady pre ďalšiu výstavbu.

Diskusia

Podobné články

Víkendový apartmán alebo dom v Tatrách. Ponuka je bohatá, stačí mať dobrý rozpočet a môžete vyberať

Víkendový apartmán alebo dom v Tatrách. Ponuka je bohatá, stačí mať dobrý rozpočet a môžete vyberať

Ivan s rodinou býva v Bratislave, ale často cestujú po celom Slovensku. Páčia sa im Tatry a často tam chodia na výlety, či už na lyžovačku alebo na turistiku. Už dlhšie uvažujú o tom, že si tam zadovážia apartmán alebo dom, kde by mohli tráviť spoločný voľný čas. Presnú lokalitu nemá zadefinovanú, pretože možností je veľa. Čo sa týka nehnuteľnosti, môže to byť apartmán alebo aj dom, ideálne keby mal dve spálne, ale zasa by nevadilo aj niečo me...
6 trendy nápadov, ako prevzdušniť malú obývaciu izbu

6 trendy nápadov, ako prevzdušniť malú obývaciu izbu

Súčasný trend kompaktnejších bytov aj domov s nižšou metrážou so sebou prináša výzvy pri výbere nábytku a dekorácií. Veľké dekoratívne kusy nábytku striedajú tie kompaktnejšie s maximálnym dôrazom na funkčnosť a minimalistickú estetiku. Dizajnéri navyše každý rok prichádzajú s novými nápadmi na efektívnejšie využitie, možnosti rozkladania aj kombináciu funkcií hneď niekoľkých kusov nábytku do jedného. Pri zariaďovaní obývacej izby sa zamerajte na...
Návrh zaujímavej fasády podnietil dlhý a úzky pozemok

Návrh zaujímavej fasády podnietil dlhý a úzky pozemok

Obytný projekt s výraznou, ale nie samoúčelnou architektúrou. Tvorcovia Rezidence Starý pivovar testujú limity dostupného miesta a snažia sa priniesť komfortné bývanie, orientované predovšetkým na rodiny. Nastavenie na cieľovú skupinu v tomto prípade podrží lokalita. Ponúka bežné mestské vymoženosti a zároveň i pohodlný dosah k zelenšiemu prostrediu.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon