JTRE predstavil vstupnú bránu do nového centra Bratislavy

JTRE predstavil vstupnú bránu do nového centra Bratislavy

Nedávno sme predstavili Nový Rohan, pripravovaný projekt spoločnosti J&T REAL ESTATE (JTRE) v Prahe, ktorého podobu ovplyvnil populárny koncept „kompaktného mesta“. Na jeho ideáloch developer stavia i svoju ďalšiu, tentokrát slovenskú realizáciu. Pred pár dňami odprezentoval bližšie informácie o novinke Downtown Yards, označovanej aj ako budúca vstupná brána do moderného centra Bratislavy.

Lokalita Mlynské Nivy

Stavebné aktivity, ktoré prebiehajú v lokalite Mlynských nív možno prehliadnuť naozaj len ťažko. Downtown Yards, alebo tiež pokračovanie Klingerky, sa k zásadnej premene bývalého industriálneho predmestia pripojí už budúci rok. 

Predmetná plocha vymedzená ulicami Košická, Plátenícka, Prístavná a Mlynské nivy, uložená pôvodne na okraji Bratislavy, získala postupom rokov atraktívnejšie postavenie a dnes spadá pod jej širšie centrum. Rozhodnutie zakomponovať do návrhu novej štvrte ideály „kompaktného mesta“ je s ohľadom na podmienky vlastne celkom pochopiteľné. Narába sa s dostupnými územnými rezervami v ťažiskovej aktívnej centrálnej oblasti.

Vnáša sa žiaduca funkčne zmiešaná zástavba, ktorá obnoví vzťahy s okolím a rozšíri ponuku miestnej vybavenosti, čím zároveň prispieva k skracovaniu nutných dochádzkových vzdialeností. Projekt spracoval u developera už osvedčený tím autorov z ateliéru GFI a LABAK. 

„Dali sme si záležať na tvorbe kvalitného mestského prostredia pre aktívny život. Elegantná nadčasová architektúra s londýnskym charakterom zahŕňa rôzne typy bývania, aktívny parter s obchodmi, službami a gastro zariadeniami z rušnej Košickej ulice a otvorené dvory pre všetkých s preslnenými aj tienenými plochami, stromoradiami, zelenými plochami a vodnými prvkami na pokojnej Pláteníckej. Všetko je zosúladené s princípmi energetickej efektívnosti, udržateľnej dopravy a prevádzky a zdravého prostredia pre život aj prácu,“ vysvetľuje Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

Downtown_YardsDowntown Yards; Zdroj: JTRE

Nová zástavba

Downtown Yards vstupuje do rôznorodého susedstva a bol i navrhovaný s ambíciami vytvoriť prechod medzi výškovými budovami rastúceho „downtownu“ a zreteľne kontrastnou, komornou zástavbou rodinných domov oblasti Klingerovej kolónie. Architektúra by sa podľa vyjadrenia developera mala vyznačovať nadčasovou estetikou. Dostupné vizualizácie približujú skôr opatrnejší prístup, poväčšinou pomerne triezvym hmotám pridáva osobitosť paleta rôznych materiálov odrážajúca náplň stavby a aj minulosť územia. 

„Downtown Yards tvorí vstupnú bránu do downtownu v Starom Meste a zároveň jeho prepojenie s lokalitou Nivy. Urbanistickým riešením a výškovou gradáciou reagujeme na okolitú zástavbu a územný plán. V reakcii na rozvoj a potreby územia sme pristúpili k úprave koncepcie riešenia parterov, fasád a verejných priestorov s cieľom vytvoriť nadčasový dizajn nepodliehajúci trendom,“ uvádza architekt Radoslav Grečmal z GFI.

„Pri bytových vežiach definujúcich charakter zóny sme zvolili riešenie fasád veľkoformátovým obkladom podčiarkujúcim vertikalitu objektov. Pri nižších bytových blokoch zachovávame štruktúru tehlového obkladu, pre ustúpené časti hmoty je použitý glazovaný keramický obklad olivovej farby. Kombinácia materiálov, farieb a typologickej rozmanitosti budov pretkanej živým parterom dáva tomuto miestu nádych londýnskej architektúry,“ dopĺňa architekt Pavol Franko.

Downtown_YardsDowntown Yards; Zdroj: JTRE

Downtown_YardsDowntown Yards; Zdroj: JTRE

Downtown_YardsDowntown Yards; Zdroj: JTRE

 

Pestrý mix funkcií

Bloky nadväzujúce na „downtown“ s 8 až 27 podlažiami budú skrývať prémiové bývanie, viac ako 650 rezidencií. Podľa vzoru londýnskeho projektu Triptych Bankside obsiahnu program tzv. komunitného klubu s hernou a párty zónou, susedskou knižnicou, malou kinosálou, priestormi pre fitness či cvičenie jogy. 

Na nároží Košickej a Prístavnej ulice bude situované vyvrcholenie urbanistickej kompozície štvrte, nielen výškovo, ale aj dizajnovo výrazná presklená veža s 35 podlažiami ozvláštnená terasami na kaskádovito uskočených poschodiach. „Administratívna veža cieli na získanie ekologickej certifikácie BREEAM v najvyššom stupni a má všetky predpoklady na jedno z najvyšších hodnotení certifikátu WELL. Nájomníci budú profitovať zo zníženia spotreby prevádzkovej energie o 30 percent a spotreby vody o 50 percent. Emisie uhlíka budú o tretinu nižšie v porovnaní s typickou kancelárskou budovou vďaka použitiu recyklovaných a EPD certifikovaných stavebných materiálov s nižšou uhlíkovou stopou,“ zdôrazňuje Peter Píš, obchodný riaditeľ JTRE.

Na výškové pomery zástavby Pláteníckej ulice reagujú architekti vložením nízkopodlažných polyfunkčných objektov, ktoré predstavujú akúsi formu prepojenia existujúcej a novej stavebnej štruktúry. Počíta sa s pestrou náplňou v podobe obchodov, služieb a administratívy a plánuje sa tiež materská škôlka z dreva v pasívnom štandarde. 

 

Verejné priestory

Zeleň sa uplatní na ploche 6 100 m². Zahŕňa revitalizovanú stromovú alej na Pláteníckej ulici a nové stromoradie na Košickej. Zelené budú tiež strechy budov, v rámci prvej etapy pokryjú viac ako 2 000 m². Pod návrh verejných priestorov sa podpísal ateliér LABAK. Rovnako ako GFI čerpal z histórie lokality a obzrel sa do čias krajiny lužných lesov rozvetvených ramien Dunaja, ktoré obtekali množstvo rozličných ostrovov. 

Na priestorové možnosti odpovedajú riešeniami v mierke záhrad.  „Aj keď sa môže tento prístup javiť ako citlivý vzhľadom na krehkosť detailu vo verejnom priestore, berieme to ako možnosť rozvíjať túto možno „zabudnutú“ mierku vo verejnom resp. spoločenskom živote. Reakcia na historický ráz krajiny je v podstate hlavnou myšlienkou riešenia a spôsob ako naplniť zadanie v nachádzaní identity riešenej lokality. Prenášame ju do priestorovej koncepcie, prvkov drobnej architektúry, vodných prvkov a umeleckých diel. Druhovú skladbu výsadby nevynímajúc. Verejný priestor sa tak možno stane pomyselnou galériou krajiny pred výrazným zásahom človeka v tejto lokalite a udrží v nás poznanie genézy životného prostredia, v ktorom bývame a žijeme,“ približuje verejné priestory krajinný architekt Michal Marcinov, zakladateľ LABAK-u.

Downtown_YardsDowntown Yards; Zdroj: JTRE

Organizácia dopravy

V rámci Downtown Yards bola pozdĺž Košickej ulice ponechaná rezerva na budúcu trasu električky a rad stromov. Statická doprava bude umiestnená na troch podzemných podlažiach s kapacitou 1721 parkovacích miest, počíta sa s elektronabíjačkami a v každom obytnom vchode bude zriadená miestnosť pre bicykle. Realizácia prispeje i ďalším bezpečným obojsmerným úsekom cyklotrasy, oddeleným od cesty pásom zelene, ktorý zabezpečí kompletná rekonštrukcia Pláteníckej ulice.

K projektu disponuje developer právoplatným stavebným povolením a momentálne prebieha proces výberu zhotoviteľov. Odštartovanie predaja rezidencií bolo naplánované na jar budúceho roka. V prípade prvej etapy pripadá aktuálne odhadované ukončenie výstavby na roky 2026-2027.

 

Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor
Natália Mokoš Hulmanová

Natália Mokoš Hulmanová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. V rámci magazínu sa zameriava na developerské projekty a snaží sa identifikovať a odprezentovať riešenia, ktoré by mohli poslúžiť ako pozitívne príklady pre ďalšiu výstavbu.

Diskusia

Podobné články

Predaj bytu do 5 rokov a výpočet dane z predaja nehnuteľnosti

Predaj bytu do 5 rokov a výpočet dane z predaja nehnuteľnosti

Nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve sú súčasťou zdaniteľného majetku daňovníka. Nakladanie s nehnuteľným majetkom, ktoré prináša finančný zisk, podlieha plateniu dane. Daňová povinnosť vzniká pri predaji bytu. Daň z príjmu získaného predajom bytu musí zaplatiť každý predávajúci, ktorý podľa zákona nie je od tejto povinnosti oslobodený.

...
Ak máte podmienku, že váš byt musí mať do 80 m² aj s balkónom, ukážeme vám také v Košiciach

Ak máte podmienku, že váš byt musí mať do 80 m² aj s balkónom, ukážeme vám také v Košiciach

Mladá rodina Olejárovcov z Michaloviec sa rozrástla o jedného člena – synčeka a dvojizbový byt, ktorý im slúžil na rozbeh, je im už pritesný. Tento dôvod na sťahovanie je častý, v Novom bývaní takéto situácie poznáme a keďže pracovné záväzky oboch manželov sú v Košiciach, budeme im hľadať bývanie práve tam. Chcú si ako mladá rodina zobrať pôžičku zo ŠFRB a jednou z podmienok je, že byt musí mať aj s balkónom do 80 m². Ideálny by bol byt, ktorý ne...
Pekné jasle v malom meste: Príjemný priestor pre citlivé obdobie dieťaťa

Pekné jasle v malom meste: Príjemný priestor pre citlivé obdobie dieťaťa

Predškolské zariadenia navštevujú deti vo veľmi citlivom, vnímavom období. Dôležitým, a do veľkej miery samozrejmým, kritériom je ohľaduplný, láskavý prístup pedagóga, no do popredia sa popritom dostáva aj samotná stavba, v ktorej trávia nezanedbateľné množstvo času. Kvalitné projekty jaslí či škôlok u nás, žiaľ nie sú zďaleka štandardom. V dnešnom článku si však, ako jednu z príjemných „výnimiek potvrdzujúcich pravidlo“ a zároveň možný vzor pre ...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon