Takto sa formuje štvrť v slávnom cukrovarskom areáli

Takto sa formuje štvrť v slávnom cukrovarskom areáli

V Trnave doposiaľ stoja doklady významnej éry v priemyselnom rozmachu mesta. Ide o pamiatkovo chránené objekty slávneho „Trnavského cukrovaru“, ktoré by sa snáď v dohľadnej budúcnosti mali v obnovenej podobe stať neprehliadnuteľnou súčasťou aktuálne už vznikajúcej štvrte. Označená bola príznačne Cukrovar a developer United Industries spustil ešte v minulom roku predpredaj v poradí 3. etapy bývania. 

CukrovarCukrovar; Zdroj: cukrovar.sk

 

Výborná lokalita priamo pri centre

Odhliadnuc od trendy témy recyklácie slabo využívaného industriálneho areálu, je projekt dôležitý aj v širšom kontexte pre zmysluplný rozvoj sídla. Rastie v priamom susedstve mestskej pamiatkovej rezervácie, pričom zaberá na miestne pomery značnú plochu o výmere 24,98 ha. Pracuje sa teda s nezanedbateľnou územnou rezervou v naozaj atraktívnej polohe, na ktorej môže vzniknúť logické rozšírenie historického centra. Prispieť by malo k napĺňaniu ideálov tzv. „mesta krátkych vzdialeností“, konceptu opierajúceho sa o primeranú hustotu a pestrosť zástavby, v ktorej sa pešo, bicyklom či MHD v krátkom časovom úseku podarí obsiahnuť väčšinu bežných cieľov.

 

Polyfunkčná štvrť v priemyselnom areáli 

Komplexný návrh nového Cukrovaru spracovali Ing. arch. Peter Zibrin, PhD. z ateliéru EKOPOLIS a Ing. arch. Pavol Zibrin z about_architecture. Predstavili vcelku kompaktnú a funkčne zmiešanú zástavbu organizovanú s ohľadom na širšie vzťahy a pamäť miesta. Žiaducu kontinuitu zaisťujú v sektore C, kde budú odprezentované národné kultúrne pamiatky, napríklad pôsobivá výrobná hala a charakteristický komín. Umiestnenie v úzkom kontakte s centrom podnietilo aj jeho funkčnú skladbu, vznikne tu najväčší podiel komerčných priestorov v rámci celej štvrte. 

CukrovarCukrovar; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

CukrovarCukrovar; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

CukrovarCukrovar; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

CukrovarCukrovar; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

CukrovarCukrovar; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Obytné bloky rastú

Sektory A a B pozostávajú z 13 rezidenčných celkov komponovaných do rozlične priepustných blokov. Prvá etapa bola viac-menej ukončená, výstavba druhej je v pokročilej fáze hrubej stavby a na tretej bol spustený predpredaj. Úvodné transformačné aktivity sa dotkli severozápadnej časti cukrovarského areálu v nároží ulíc Cukrová a Pri Kalvárii, v ktorom stojí štvorica bytových domov z prvej etapy. Vkusný výsledok sľubovali už pôvodne sprístupnené vizualizácie, v realite si možno obzrieť architektúru, ktorú bez preháňania možno označiť ako sympatickú a pravdepodobne i pomerne nadčasovovú. Tento predpoklad podporuje jednoduché hmotové riešenie, úsporný výber výrazových prostriedkov a zároveň striedma, no elegantná farebná a materiálová paleta. Oslovia fasády v jemnom teplejšom odtieni dekorované decentným geometrickým vzorom v omietkach a zlatisté rámy výplní a zábradlí.

CukrovarCukrovar; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

CukrovarCukrovar; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

CukrovarCukrovar; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

CukrovarCukrovar; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

 

Tretia etapa v predpredaji

V tretej etape bude vybudovaný blok v tvare písmena C zložený zo 6 sekcií vygradovaných do maximálnej výšky 6 nadzemných podlaží. Na základe dostupnej vizualizácie možno očakávať obdobnú estetiku aká bola nastavená v úvode výstavby. 

Do recyklovaného územia prinesie ďalších 122 bytov, v aktuálne uvoľnenej ponuke sú dostupné 1,5 až 4 izbové byty predávané v štandarde, k niektorým prislúcha v rámci predpredaja i bonus, pivničná kobka zdarma. Vyhotovenie pokrýva vstupné a interiérové dvere, laminátové podlahy, keramické dlažby a obklady, sanitu, zrealizovaná bude príprava na exteriérové žalúzie a klimatizáciu, ako koncové prvky vykurovania budú inštalované panelové telesá a vo vybraných bytoch konvektory, v kúpeľniach budú osadené tzv. vykurovacie rebríky. 

CukrovarCukrovar - 1. a 2.etapa; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

CukrovarCukrovar - 2.etapa; Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zavŕšenie realizácie sa pri tretej etape očakáva v horizonte dvoch rokov, v 4Q 2025 a jej prispením bude zadefinovaný ďalší úsek Cukrovej ulice. V poradí druhá, situovaná v atraktívnom susedstve Parku pri Kalvárií by mala byť zavŕšená už ku koncu tohto roka.

CukrovarCukrovar; Zdroj: cukrovar.sk

 

Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor
Natália Mokoš Hulmanová

Natália Mokoš Hulmanová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. V rámci magazínu sa zameriava na developerské projekty a snaží sa identifikovať a odprezentovať riešenia, ktoré by mohli poslúžiť ako pozitívne príklady pre ďalšiu výstavbu.

Diskusia

Podobné články

Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Každú nedeľu o 17:50 vysielame na JOJ-ke reláciu o hľadaní vhodnej nehnuteľnosti Nové bývanie. Domček so štyrmi izbami si budú hľadať tri dievčatá – Oľga a jej dve dcéry. Ideálny by bol novší, s menším pozemkom a hlavné je, aby ho nemuseli prerábať. Momentálne žijú v Malackách, ale dochádzajú do Bratislavy, a tak sa rozhodli nájsť si niečo na Záhorí. Výška rozpočtu je do 235-tisíc euro.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon