Návrh zaujímavej fasády podnietil dlhý a úzky pozemok

Návrh zaujímavej fasády podnietil dlhý a úzky pozemok

Obytný projekt s výraznou, ale nie samoúčelnou architektúrou. Tvorcovia Rezidence Starý pivovar testujú limity dostupného miesta a snažia sa priniesť komfortné bývanie, orientované predovšetkým na rodiny. Nastavenie na cieľovú skupinu v tomto prípade podrží lokalita. Ponúka bežné mestské vymoženosti a zároveň i pohodlný dosah k zelenšiemu prostrediu.

Rezidence_Starý_PivovarRezidence Starý pivovar; Zdroj: DOMOPLAN

Mestská lokalita

Výsledok spolupráce spoločnosti DOMOPLAN a ateliéru RAW bol situovaný v rámci severných oblastí brnenskej zástavby, v mestskej časti Brno-Královo pole disponujúcej nepopierateľne mestským charakterom. Do jej hraníc však, okrem stavebne jasne definovanej siete ulíc, spadajú lesy na severovýchode územia, v blízkosti ktorých sa už celkom zreteľne rozrastajú voľnejšie organizované objekty. V okolí miesta realizácie sa nachádza zaujímavá zmeska vybavenosti pokrývajúca aj rôzne školské zariadenia, a to dokonca vysokoškolského stupňa vzdelávania. Prírodné prvky sú pre budúcich obyvateľov v menšej miere dosažiteľné v Božetěchova parku, známom ako park Kadetka vzdialenom do 5 minút pešo.

 

Členitá fasáda

Koncept Rezidence Starý pivovar odráža susediacu zástavbu i úsilie o plnohodnotné využitie dostupných územných kapacít. Pozemok na kratších stranách, severnej a južnej, vymedzujú komunikácie Kollárova a Metodějova, na východe ho pevne ohraničujú budovy. Pozdĺžna hmota novostavby je vedená popri západnej hranici pozemku a s maximálnou výškou siedmych nadzemných podlaží graduje pri Kollárovej ulici. Vzhľadom na parametre staveniska a funkčnú náplň projektu so svojimi zodpovedajúcimi nárokmi, sa pre identitu projektu najzásadnejšia fasáda otáča smerom do dvora. Jej riešenie zároveň naznačuje spôsob vnútorného členenia priestorov, jednotlivé bytové jednotky sa v exteriéri prejavujú prostredníctvom neprehliadnuteľných „výstupkov“ zdôraznených výsuvom balkónových konštrukcií. Ľahkú extravaganciu ukľudňuje jednotnosť povrchových úprav v podobe keramického režného obkladu a tiež opakujúcich sa typov presklení.

Rezidence_Starý_PivovarRezidence Starý pivovar; Zdroj: DOMOPLAN

Rezidence_Starý_PivovarRezidence Starý pivovar; Zdroj: DOMOPLAN

Rezidence_Starý_PivovarRezidence Starý pivovar; Zdroj: DOMOPLAN

Rezidence_Starý_PivovarRezidence Starý pivovar; Zdroj: DOMOPLAN

Svetlo i súkromie

Doc. Ing. arch. Tomáš Rusín, architekt projektu z Ateliér RAW vysvetľuje zvolený tvar cez praktickú stránku, do interiéru privádza veľa prirodzeného svetla a pritom udržiava dobrú úroveň súkromia. Ako bolo spomenuté vyššie, fasáda odzrkadľuje vnútorný poriadok stavby. 

Na jednotlivých podlažiach boli pravidelne rozvrhnuté prevažne troj- a štvorizbové jednotky, (pripravená bola jedna dvojizbová), s balkónom alebo terasou, ktoré sú prístupné z pavlačí obsluhovaných dvomi vertikálnymi komunikačnými jadrami so schodiskom a výťahom. Do dvora boli orientované vždy denné zóny bytov a jedna zo spální, svetlo distribuujú veľké presklenia v hliníkových rámoch. Štandard pozostáva z bezpečnostných vstupných dverí, bezfalcových interiérových dverí, drevených viacvrstvových podlách, keramických dlažieb, obkladov, sanity, batérií a predprípravy na exteriérové žalúzie. Parkovacie miesta vznikli na prvom nadzemnom podlaží.

Rezidence_Starý_PivovarRezidence Starý pivovar; Zdroj: DOMOPLAN

Rezidence_Starý_PivovarRezidence Starý pivovar; Zdroj: DOMOPLAN

K Rezidence Starý pivovar patrí približne 2 000 m² plocha s parkovými úpravami, ktorá v duchu dnešných trendov obsiahne viacero programov. Pre deti sa zriaďuje menší park s preliezkami, jedna zóna je určená na piknik, ďalšia na cvičenia a iná na relaxovanie a interakciu so susedmi. Výstavba projektu smeruje k úspešnému ukončeniu, v súčasnosti si možno fasády obhliadnuť už v takmer finálnej podobe. Klienti by sa podľa plánov mali sťahovať v 2Q tohto roku.

 

Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor
Natália Mokoš Hulmanová

Natália Mokoš Hulmanová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. V rámci magazínu sa zameriava na developerské projekty a snaží sa identifikovať a odprezentovať riešenia, ktoré by mohli poslúžiť ako pozitívne príklady pre ďalšiu výstavbu.

Diskusia

Podobné články

Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Každú nedeľu o 17:50 vysielame na JOJ-ke reláciu o hľadaní vhodnej nehnuteľnosti Nové bývanie. Domček so štyrmi izbami si budú hľadať tri dievčatá – Oľga a jej dve dcéry. Ideálny by bol novší, s menším pozemkom a hlavné je, aby ho nemuseli prerábať. Momentálne žijú v Malackách, ale dochádzajú do Bratislavy, a tak sa rozhodli nájsť si niečo na Záhorí. Výška rozpočtu je do 235-tisíc euro.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon