Náš pracovný výkon ovplyvňuje zlá akustika aj osvetlenie. Ako by mala vyzerať zdravá kancelária? (podcast)

Náš pracovný výkon ovplyvňuje zlá akustika aj osvetlenie. Ako by mala vyzerať zdravá kancelária? (podcast)

Pracovné priestory sú takpovediac náš druhý domov. V kanceláriách trávime v priemere osem hodín denne. Ako vyzerá a ako by mohla vyzerať zdravá kancelária? Aké stavebné materiály by mali byť použité a čo všetko dokáže ovplyvniť náš pracovný výkon?

V podcaste Nehnuteľnosti.sk sme sa rozprávali s Michalom Kolesárom zo spoločnosti Capexus SK, ktorá vyhrala ocenenie Office roka v kategórii Zdravá kancelária za rok 2022.

Akustika v kanceláriách sa veľmi podceňuje

Komfort zamestnancov v kanceláriách výrazne ovplyvňuje aj hluk a množstvo kolegov v jednom priestore. Aj to často odrádza zamestnancov vrátiť sa z home office na pracovisko. Dnes sa dá aj táto situácia komplexne vyriešiť. „Jeden z argumentov zamestnancov, prečo sa nechcú vrátiť do kancelárie je, že: Domá mám pokoj, nikto ma neruší. Keď som v open space, tak počujem každého kolegu a neviem sa sústrediť. Samozrejme ono je to čiastočne pravda, na druhej strane aktuálne riešenia už sú také, ktoré dokážu maximálne ten hluk potlačiť a človek, keď sa reálne sústredí na prácu a nepočúva, čo kolegovia okolo neho rozprávajú, tak ani nevníma, že je vlastne v open space," vysvetľuje Kolesár a zároveň dodáva, že pre zdravú kanceláriu je dôležité mať dobre vyriešenú aj vzduchotechniku.

Michal Kolesár podcast

Zdroj: Nehnutelnosti.sk

Našu únavu vie výrazne ovplyvniť aj osvetlenie

Denné svetlo, ale najmä intenzita umelého osvetlenia môže ovplyvňovať náš pracovný výkon. Odniesť si to môžu nielen naše oči, ale aj efektivita. „Veľa sa teraz hovorí o skutočne kvalitnom osvietení. My máme v kancelárii tzv. biodynamické osvetlenie, ktoré reaguje pri tzv. indirect svietení – teda svietení do stropu, na fázu dňa a farebné spektrum, ktoré sa nachádza vonku prenáša do kancelárie. To znamená, že ráno je svetlo ostrejšie a naopak k večeru sa potom stáva skôr takým žltým, oranžovejším. Na základe výskumov sa ukázalo, že práve toto spôsobuje alebo pomáha k tomu, aby bolo vyššia efektivita práce a zamestnanci sa necítili tak unavene," hovorí o možných vychytávkach v kancelárii Kolesár.

Viac o tom:

· ako vyzerá ocenená zdravá kancelária

· prečo zamestnanci potrebujú oddychové zóny

· ako sa dá prakticky vyriešiť klimatizácia a vzduchotechnika

· či dokáže priestor v kancelárii vplývať na kreativitu zamestnancov

si vypočujte v podcaste portálu Nehnuteľnosti.sk s redaktorkou Zuzanou Majerčíkovou.

Diskusia

Podobné články

Útulný horský hotel: Objavíte v ňom miestne i recyklované materiály

Útulný horský hotel: Objavíte v ňom miestne i recyklované materiály

Tvorcovia aparthotela Lesní stráně sa veľmi príhodne zamerali na vytváranie inej, ako dobre zažitej atmosféry bežných dní. Koncept rekreačného zariadenia z portfólia spoločnosti DOMOPLAN vystavali na dobrom základe. Je ním miesto, sľubujúce dovolenkové zážitky, kľudné, obklopené prírodou a pritom uložené v blízkosti lyžiarskeho strediska. 

...
Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Pred výberom pozemku zistite všetky detaily, ktoré môžu ovplyvniť stavbu a budúce užívanie. Ako sa vyhnúť rizikám a nečakaným prekážkam nám v rozhovore vysvetlí odborník na geofyziku RNDr. Maroš Nikolaj, PhD. zo spoločnosti Esprit z Banskej Štiavnice. Viac ako 30 rokov sa zaoberá problematikou životného prostredia v oblasti geológie, hydrogeológie, hydrológie, ekológie či modelovania prírodných procesov.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon