Slow living - nový ekologický štýl bývania čoskoro ovládne naše príbytkyZdroj: bighome.sk

Slow living - nový ekologický štýl bývania čoskoro ovládne naše príbytky

Aj keď sa výraz „Slow living“ dnes spomína často, mnoho ľudí úplne nechápe, v čom jeho podstata spočíva. Neznamená to, že musíme začať robiť všetko pomaly, ale skôr uvedomiť si, kedy je čas robiť veci rýchlo a kedy spomaliť a urobiť ich poriadne a „nastálo“. S týmto životným štýlom súvisí aj to, ako si vytvoríme svoje bývanie a okolie. Poradíme vám, ako začať.

Trend Slow living je prirodzenou reakciou na uponáhľaný život, ktorým moderná civilizácia dnes žije a mnohým doslova škodí. Filozofia „spomalenia“ sa nedá zhrnúť tromi vetami, zahŕňa zmenu spôsobu myslenia vo všetkých oblastiach nášho života. Jej súčasťou je aj Slow fashion a Slow design, ktoré dnes prezentujú mnohí aktivisti, ale aj zodpovedné firmy a spoločnosti. Sústreďujú sa na kvalitné a eticky vyrobené produkty, ktoré vydržia viac, ako jednu sezónu, a zároveň ich výroba a distribúcia minimalizuje škodlivý dopad na naše životné prostredie a tiež tak prispieva k boju proti klimatickým zmenám. Podľa princípov Slow dizajnu je možné nielen nakupovať oblečenie, ale aj vyberať zariadenie do interiéru či materiály na stavbu domu a rekonštrukciu bytu. Dôležité je rozhodnutie, že chcete pomôcť svojej planéte, svojmu regiónu a začať od svojho príbytku, ktorý môže mať minimálnu uhlíkovú stopu a teda čo najmenší dopad na naše životné prostredie. Ak budete postupovať podľa týchto krokov, váš život sa stane príjemnejší a prispejete svojim malým dielom k celosvetovému hnutiu za zmierňovanie klimatických zmien.

Zdroj: wsd13.sk

1. Nekupujte nepotrebné veci

Všetci veľmi dobre vieme, koľko vecí si kúpime len preto, že sú v akcii, zapáčia sa nám v reklame, má ich kolega, alebo len tak pre istotu do zásoby. Práve lacné bytové zariadenie, pomôcky či doplnky nám potom zaberajú priestor a často nakoniec skončia v komunálnom odpade. Dobre sa zamyslite, bez ktorých by ste sa zaobišli a to aj vo chvíli, keď máte nutkanie kúpiť ďalší neodolateľný tovar. Ak sa chcete zbaviť „prebytkov“, môžete ich dať do triedeného odpadu, alebo ešte lepšie – niekomu, kto ich naozaj potrebuje. Vám možno leží odšťavovač v komore, ale vaša sesternica ho bude denne používať. Slow living však nie je o tom, zbaviť sa všetkých vecí, skôr nájsť si čas, aby ste si tie obľúbené užili.

Zdroj: Romanek Design Studio, architecturaldigest.com

2. Nakupujte trvácne zariadenie

Veľké obchodné reťazce dnes ponúkajú široký sortiment nábytku z rôznych materiálov a v rozmanitom dizajne za nízke ceny. Ich užívanie však nebýva dlhodobou záležitosťou. Môžete si povedať, že sa dajú reklamovať alebo môžete kúpiť nový kus za rovnako nízku cenu. Tým však dáte do obehu ďalší odpad a starosti so zariaďovaním máte v krátkom čase opäť na krku. Ak už toho máte dosť, určite oceníte trvácny nábytok, ktorý dostanete v maloobchodnej predajni alebo vám ho vyrobí stolár na zákazku. Pri takýchto produktoch môžete mať istotu, že sú vyrobené precízne a z materiálu, ktorý si sami vyberiete. Ak vás odrádza vyššia cena, spočítajte si, koľko stojí poctivý stôl z masívneho dreva, ktorý vydrží 15 – 20 rokov a koľko zaplatíte za ten čas za stoly, ktoré sa ľahko poškodia. Pre slow living je dôležité nielen povedať „nie“ veciam, ktoré nie sú nevyhnutné, ale aj povedať „áno“ veciam, ktoré nevyhnutné sú.

Zdroj: Knauf Insulation

3. Používajte ekologické materiály od zodpovedných výrobcov

Záujem o prírodné materiály rastie už dlhší čas, teraz k nim však pribúdajú aj náhrady jednorazových plastov a stavebné materiály, ktoré neprodukujú emisie pri užívaní, ale aj pri výrobe či doprave. Je samozrejme ľahšie nakupovať len podľa toho, čo sa vám zapáči, ak vám však záleží na vašom zdraví a stave nášho okolia i planéty, je potrebné podrobnejšie sa informovať o zdroji surovín, spôsobe výroby i dopravy produktov. Pri výrobkoch z dreva, skla a ocele máte istotu, že vám budú slúžiť dlho a po skončení životnosti sa dajú jednoducho recyklovať. Nezabite však drevenú komodu tým, že ju natriete syntetickým nepriedušným náterom. Pri výbere stavebných materiálov je to zložitejšie, mali by ste sa vyhýbať tým, čo uvoľňujú škodlivé prchavé látky alebo sú vyrobené z ropných produktov. Vyhnite sa napríklad syntetickej tepelnej izolácii a uprednostnite radšej ekologickú minerálnu vlnu. Vyrába sa z recyklovaného skla alebo čadiča, je nehorľavá a navyše je dobrým zvukovým izolantom. Na slovenskom trhu už dnes nájdete aj sortiment obalov na potraviny, ktoré sú recyklovateľné alebo kompostovateľné, treba si to len preveriť. Dnes sa už navyše niektorí predajcovia vracajú k tomu, čo fungovalo mnoho storočí, a to k predaju do vlastných umývateľných nádob či obalov. Pri dnešnom trende záujmu o výrobky šetrné k životnému prostrediu však niektorí výrobcovia svoje produkty lakujú „nazeleno“ aj keď to nezodpovedá skutočnosti. Istotu, že výrobok je naozaj vyrobený z ekologicky šetrných, prírodných či recyklovaných materiálov, máte v súčasnosti predovšetkým v špecializovaných obchodoch. Tie totiž presne vedia, aké výrobky odoberajú, svojich dodávateľov majú preverených a zvyčajne k produktom uvádzajú relevantné informácie.

Zdroj: ecoliv.com.au

4. Šetrite energiu nielen doma

Z hľadiska úspory energií najlepšie vyhovujú myšlienkam slow living energeticky pasívne domy, ktoré už sú bežné aj na Slovensku. Vytvárajú zdravé prostredie pomocou rekuperačných vetracích systémov, znižujú spotrebu energie na minimum vďaka dôkladnej izolácii, dennému osvetleniu a regulácii teploty a sú takmer nezávislé od fosílnych palív. Aby bol pasívny dom úplne „slow“, treba si dať len pozor pri výbere materiálov. Dnes však nie je problémom nahradiť syntetické nátery ekologickými, penové izolácie minerálnou vlnou a zabezpečiť si čo najviac materiálov od lokálnych výrobcov. Výberom produktov vyrobených na Slovensku sa ušetria emisie CO2, ktoré by sa uvoľnili pri doprave zo vzdialenejších krajín. Šetriť energiu podobným spôsobom sa však dá aj v bytovom dome alebo pri rekonštrukcii staršieho domu. Vždy treba mať na mysli, že ušetrená energia a emisie pomáha nielen vám, ale aj celému regiónu.

Zdroj: Ecoliv Studio Display

5. Nemyslite len na svoj región

Zabrániť práci detí i dospelých v neľudských podmienkach, dehonestujúcim mzdám či testovaniu na zvieratách môžete vy, ako zákazník, jediným spôsobom – svojím nákupným správaním. Môžete sa teda rozhodnúť, či si kúpite produkt pochybného pôvodu, alebo radšej od zodpovedného výrobcu. Dnes je už na trhu mnoho predajcov, ktorí dokážu hodnoverne podložiť krajinu pôvodu svojich výrobkov a mnohí navyše účinným spôsobom pomáhajú komunitám v tretích krajinách. Nájdite si čas a popátrajte, ktoré sú vo vašom okolí. A opäť nás to vracia k lokálnym výrobcom, u ktorých si to viete preveriť najľahšie.

Zdroj: ecoliv.com.au, slowspace.org, wsd13.sk

Zdroj foto: ecoliv.com.au, wsd13.sk, Romanek Design Studio architecturaldigest.com, Knauf Insulation, bighome.sk, Ecoliv Studio Display

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Nová Zelená domácnostiam odštartovala: Poukážky sú stále dostupné

Nová Zelená domácnostiam odštartovala: Poukážky sú stále dostupné

Od začiatku augusta 2024 je v rámci projektu Zelenej domácnostiam otvorené vydávanie poukážok na všetky druhy zariadení na obnoviteľné zdroje energie. Rodinné a bytové domy môžu stále žiadať o poukážky na 50 %-nú zľavu, k dispozícii je stále viac ako polovica financií na to vyčlenených. Neváhajte a zaistite si svoje miesto medzi tisíckami úspešných žiadateľov.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon