Ako získať vlastný podzemný bunker

Ako získať vlastný podzemný bunker

Myšlienka na dobre vybavený bunker je dnes veľmi aktuálna. Chceli by ste mať úkryt pred jadrovým výbuchom, požiarom, víchricou, epidémiou, nájazdom susedov či výpadkom sietí? Odborníci certifikovaných výrobcov bunkrov sú na všetko pripravení! Mini bunker s plnou výbavou môžete dostať už za 40 tisíc dolárov.

Zdroj: Atlas Survival Shelters

U väčšiny Slovákov sa predstava o dokonale zabezpečenom bunkri pohybuje len na úrovni fantázie. Problematikou budovania bezpečnostných priestorov sa však vo svete zaoberá množstvo skúsených odborníkov. Po vzore vojenských objektov ich vyrábajú renomované svetové firmy, akými sú Rising S Bunkers, Atlas Survival Shelters či Vivos, ale aj mnohí amatérski nadšenci konceptu „SHTF“, ktorí sa pripravujú na koniec sveta svojpomocne. Vitajte v podzemnom svete!

Zdroj: Pinterest

Zdroj: risingsbunkers.com

Bunker po domácky

Na internete je možné nájsť množstvo návodov, ako si vybudovať svojpomocne podzemný úkryt, ale aj veľa výstrah a upozornení, že konštrukcia zmysluplnej bunky, ktorá má efektívne odolať prírodným či spoločenským katastrofám, si vyžaduje odborný projekt. Najjednoduchšie je vytvoriť bunker v pivnici pod rodinným domom, ak však nemá byť len na úrovni klubovne, vyžaduje si opatrenia, ktoré umožnia obyvateľom prežiť v ňom aspoň 30 dní v izolácii. Treba myslieť na vystuženie stien, aby odolali otrasom a zvýšenému tlaku, ventiláciu, záložný energetický zdroj, prívod pitnej vody, riešenie odpadu a ideálne aj núdzový východ. Vyžaduje si to pokročilé technológie, ktoré väčšina domácich majstrov inštalovať nedokáže. Naopak, machri z bunkrového biznisu vám ich ponúknu už v základnej výbave.

Zdroj: Atlas Survival Shelters

Malý, ale náš

Cenovo najdostupnejší je bombový kryt pre 3 – 4 člennú rodinu s rozmermi 2,5 x 3,5 m v triede Economy za 39 500 dolárov. Vo výbave je trojposchodová posteľ, základný systém filtrácie vzduchu NBC, kuchynský pult, nerezové umývadlo, tlakové čerpadlo vody, nádrž na evakuáciu odpadu, prívod čerstvej vody, kompostovacie WC, kombinácia TV/DVD, LED osvetlenie, solárny nabíjací systém s napájaním z batérie, vstup 120/240 V a povrchová úprava na vonkajšej strane so životnosťou 150 rokov. S úložnými priestormi na potraviny na policiach, pod posteľou a pod podlahou v ňom môžete prežiť až 30 dní. Trochu desivá predstava, ale človek si v núdzi zvykne aj na šibenicu...

Zdroj: risingsbunkers.com

Zdroj: terravivos.com

Bunkre pre náročnejších

Špecialisti na bunkre samozrejme ponúkajú riešenia aj v luxusnom prevedení pre tých, ktorí majú širšie finančné možnosti. Špičkovým modelom firmy Rising S Bunkers je Aristokrat za 8,35 milióna dolárov. Do jeho priestorov sa pohodlne zmestí 50 ľudí, pričom je v cene herňa, sauna, posilňovňa, domáce kino, bowlingová dráha, strelnica či plavecký bazén. Majiteľ si okrem toho môže vybrať vhodné koberce a podlahy, špeciálnu kuchyňu, garáž pre zvolený počet vozidiel, skleník a veľké skladisko. Tieto jednotky sú plne vybavené vodovodným a odpadovým systémom a napojené na dvojaký zdroj energie, aby obyvatelia prežili aj bez hlavnej rozvodnej siete. Z luxusnej série je zaujímavý aj „prezidentský bunker“ za 4,2 milióna dolárov, ktorý obsahuje päť samostatných bunkrov a deväť súkromných izieb. K dispozícii je tiež bunker „The Ultra“ s rozlohou 550 štvorcových metrov so šiestimi izbami, dvoma kuchyňami, telocvičňou, strelnicou a skleníkom.

Zdroj: terravivos.com

Model Aristocrat, zdroj: risingsbunkers.com

Zdroj: risingsbunkers.com

Prísne tajné

Jednou zo zásad pri budovaní bunkra je, že o ňom má vedieť čo najmenej ľudí. Podľa toho výrobcovia bunkrov postupujú a môžete sa spoľahnúť na ich absolútnu diskrétnosť. Pri objednávke nemusíte uvádzať žiadne osobné dáta, nevyžadujú žiadne stavebné povolenie, využívajú svojich spoľahlivých technikov z iných regiónov, nezverejňujú žiadne fotografie a žiadne záznamy nearchivujú. Vybudujú vám podzemný bunker v akomkoľvek teréne, pri zložitých podmienkach však môže narásť cena inštalácie. Aby bunker odolával žiareniu, musí byť v hĺbke aspoň 90 cm, pre ochranu pred delostrelectvom a extrémnymi klimatickými podmienkami sa odporúča hĺbka 2 až 3 metre.

Zdroj: terravivos.com

Zdroj: terravivos.com

Zdroj: terravivos.com

Zdroj: risingsbunkers.com, atlassurvivalshelters.com, etrend.sk

Zdroj foto: risingsbunkers.com, atlassurvivalshelters.com, terravivos.com, Pinterest

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Predaj bytu do 5 rokov a výpočet dane z predaja nehnuteľnosti

Predaj bytu do 5 rokov a výpočet dane z predaja nehnuteľnosti

Nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve sú súčasťou zdaniteľného majetku daňovníka. Nakladanie s nehnuteľným majetkom, ktoré prináša finančný zisk, podlieha plateniu dane. Daňová povinnosť vzniká pri predaji bytu. Daň z príjmu získaného predajom bytu musí zaplatiť každý predávajúci, ktorý podľa zákona nie je od tejto povinnosti oslobodený.

...
Ako sa počíta hypotéka a celkové náklady na úver

Ako sa počíta hypotéka a celkové náklady na úver

Hypotekárne úvery sú u nás najčastejším zdrojom financovania nehnuteľnosti. Účel hypoték ostáva aj po rokoch rovnaký, no ich výška a podmienky získania sa priebežne menia. Od vývoja na trhu a vašich finančných možností závisí, aký typ hypotéky je pre vás vhodný, akú výšku úveru vám banka schváli a na akú dobu zafixuje úrokové sadzby.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon