
Tento cool parížsky byt býval voľakedy montážnou dielňou, prerobili ju na nepoznanie
Nestavajte žiadnu stenu, organizujte priestor podľa svetelných riešení a vyberte nábytok podľa architektúry, nie podľa stien – to boli inštrukcie, ktoré dizajnérovi dali majitelia tohto bytu, keď ho kúpili ako autodielňu vo dvore. Pozrite sa, ako sa mu to podarilo.
Foto: Gianni Basso
Absolútne otvorený priestor s množstvom slnka, farieb a neuveriteľných dizajnových detailov – tak vyzerá bývanie snov dvojice Stéphana Arriubergé a Massimiliana Ioria. Dvojica dva roky márne hľadala dokonalý parížsky byt podľa svojich predstáv, až kým im priateľ, dizajnér Matali Crasset, nepovedal o priestore na predaj na jeho ulici. Nachádzal sa na prízemí budovy z 20. storočia v zadnej časti dvora, pôvodne to bola dielňa automechanika vo „veľmi chaotickom“ stave. Ale Stéphane a Massimiliano nehľadali hotový byt na okamžité presťahovanie, zaujímal ich potenciál priestoru. Sú totiž zakladateľmi francúzskej nábytkárskej spoločnosti Moustache, ktorá je známa svojím ultramoderným kreatívnym štýlom. Priestor ich hneď očaril, okamžite videli ako usporiadať všetky funkcie v ich ideálnom dome do úplne otvorenej dispozície, v ktorej všetky oblasti spolu komunikujú. Zbúrali všetky vnútorné steny, pozvali si na pomoc architekta Mataliho a išli do toho.
Foto: Gianni Basso
Výsledkom bol transparentný viacúrovňový „dom v dome“ postavený pod viac ako 6-metrovými stropmi. Súkromnejšie časti domu, ako spálňa, kancelária a kúpeľňa sú oddelené rôznymi zaujímavými inštaláciami, ale nie úplne skryté. Poschodia sú prepojené dvomi schodiskami - po jednom sa dostanete do kuchyne a jedálne, po ďalšom prejdete okolo knižnice a dostanete sa do spacieho kúta. Dom sa nachádza v parížskej štvrti Goncourt v blízkosti kanála Saint Martin a v susedstve ďalších dizajnérov a umelcov, od ktorých majú množstvo umeleckých diel.
Foto: Gianni Basso
Pôvodne tu nebola záhrada a tak si ju vybudovali. Je ju možné vidieť takmer z každého miesta v dome. "Byt obklopuje malá záhrada a je na ňu úplne orientovaný," hovorí Stéphane, "Celkom voľne tam rastie banánovník, japonský javor, kalifornský orgován a španielska fazuľa."
Foto: Gianni Basso
Jednou z najpôsobivejších inštalácií je dizajnová priečka „Cloud“ bratov Bouroullecovcov pre Kvadrat, ktorá „maskuje“ druhé schodisko. Priťahuje pozornosť, je mäkká a zároveň geometrická.
Foto: Gianni Basso
Spálňa situovaná na druhom poschodí je osvetlená denným svetlom cez priehľadné steny. K dispozícii je zelený záves, aby blokoval svetlo, keď spia. Za dverami na stole svieti lampa Inga Sempé. Majitelia sa nespútane pohrali so symbolikou farieb a snažili sa ich oslobodiť od tradičného poňatia. "Ružová je zaužívaná ako farba ženských a detských priestorov, no my sme ju použili na podlahu a v spojení s výraznejšími farbami je takmer abstraktná," hovorí Stéphane.
Foto: Gianni Basso
Kúpeľňa na prízemí sa vyznačuje otvorenejšími stenami a najnápadnejšou farbou v byte - super sýtym modrozeleným pultom.
Foto: Gianni Basso
"Je prirodzené, že sme sa obklopili predmetmi, ktoré vyrábame s Moustache," hovorí Stéphane. Pred začatím výroby si prinášajú prototypy na testovanie a život s týmito predmetmi im umožňuje zdokonaliť ich a posúdiť, ako pomáhajú pri každodennom živote.
Relatívne voľná kuchyňa s pultmi z Corianu a ostrovčekom z Douglasovej jedle zapadá popri živších spoločenských priestoroch takmer do pozadia, čo je dôkazom toho, že kuchyňa a jej prirodzená funkčnosť nemusia byť vždy ústredným bodom domova.
Foto: Gianni Basso
Jedáleň a záhrada za ňou sú umiestnené o jedno poschodie vyššie so sklenenými dverami, ktoré dodávajú prepojenie interiéru a exteriéru, aj keď dvere nie sú vždy otvorené dokorán.
Foto: Gianni Basso
Zdroj: architecturaldigest.com
Zdroj foto: Gianni Basso