Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Vo Fínsku sa plánuje výstavba ekologickej oceliarne

Vo Fínsku sa plánuje výstavba ekologickej oceliarne

Oceliarska výroba patrí dlhodobo medzi najväčších znečisťovateľov spomedzi všetkých priemyselných odvetví. Zmeniť to chce viacero severských spoločností, ktoré sa už dlhší čas pohrávajú s nápadom vyrábať oceľ čistejším a šetrnejším spôsobom. Jedna z prvých ekologických oceliarní na svete má vyrásť vo Fínsku.

Výroba zelenej ocele pomocou vodíka

Nová oceliareň v priemyselnej zóne Inkoo na juhu Fínska sa má od iných tovární odlišovať metódou výroby ocele. Pri klasickom spôsobe výroby sa oceľ vo vysokých peciach zahrieva pomocou koksárenského uhlia. Nórska spoločnosť Blastr Green Steel, ktorá je iniciátorom zeleného projektu, chce namiesto neho používať vodík. Ten umožní valcovať oceľ za tepla aj za studena, čo výrazne zníži produkciu uhlíkových emisií. V prípade novej fínskej oceliarne má byť touto metódou vyrobených až 2,5 mil. ton zelenej ocele za rok.Zdroj: hydrogen-central.com

Jedna z najväčších tovární v krajine

Predpokladané množstvo vyrobenej ocele urobí z fínskej továrne jednu z najväčších oceliarní na severe Európy. Na fínske pomery pôjde aj o jednu z najväčších tovární spomedzi všetkých fabrík, ktoré sa „v krajine tisícich jazier“ nachádzajú. Potvrdzuje to aj výška investície na jej výstavbu. Investori z Nórska predpokladajú, že realizácia celého projektu ich bude stáť 4 mld. €, čo bude jednou z najväčších investícií do výstavby tovární vo Fínsku za posledné roky.

Oceliareň spustí výrobu v roku 2026

Ak spoločnosť Blastr Green Steel dotiahne svoj zámer do konca, ekologická oceliareň začne vyrábať prvú oceľ v roku 2026. Presný termín plánovaného ukončenia výstavby a následného spustenia prevádzky zatiaľ nie je známy. Projekt nórskej oceliarskej firmy musí najprv získať všetky potrebné povolenia. V prípade jeho úspešnej realizácie sa na fínskom pracovnom trhu vytvorí 1200 nových pracovných pozícií.Zdroj: steelguru.com

 

Zdroj: nehnutelnosti.sk

Zdroj foto: helsinkitimes.fi, hydrogen-central.com, steelguru.com

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Hľadáme pekné rodinné domy v okolí Piešťan

Hľadáme pekné rodinné domy v okolí Piešťan

Vrbovce sú mestečko na západnom Slovensku, kam sa vyberie v nedeľu podvečer Vlado Voštinár so štábom relácie Nové bývanie. Stretol sa tam s Tomášom a spolu vyrazia hľadať domček akurát pre jeho rodinu. Zadanie je, aby bol maximálne 15 kilometrov od Piešťan, najlepšie niečo vhodné na okamžité bývanie. Môžu investovať 300-tisíc eur.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon