Svetové hlavné mesto dizajnu 2024

Svetové hlavné mesto dizajnu 2024

Na svetovom tróne v dizajnérskej brandži príde k ďalšej zmene. Prestížny titul Svetové hlavné mesto dizajnu sa po 2 rokoch opäť presúva do inej časti planéty. V roku 2024 ho prvýkrát od začiatku jeho udeľovania získajú 2 mestá.

Titul Svetové hlavné mesto dizajnu sa udeľuje od roku 2008. Svetová organizácia dizajnu (WDO) ním každé 2 roky tituluje iné mesto. Podmienkou na získanie významného štatútu je špecifický prístup k dizajnu a jeho konštruktívne využitie pri sociálnom, environmentálnom aj kultúrnom rozvoji daného mesta. Posledným držiteľom titulu sa stala španielska Valencia. Tá v roku 2024 uvoľní post dvojici miest zo zámoria.Zdroj: wdo.org

Metropolou dizajnu bude San Diego a Tijuana

Dočasný titul sa budúci rok presunie na americko-mexické pohraničie. Svetová organizácia dizajnu ho udelila mestám San Diego a Tijuana. Obidve mestá patria medzi lídrov v oblasti riešenia klimatických zmien prostredníctvom nastolenia nových dizajnérskych stratégií a ich uplatňovania v praxi. Svojím prístupom k dizajnu podporujú aj rozvoj kultúry a pomáhajú pri riešení najaktuálnejších sociálnych otázok. Vďaka titulu Svetové hlavné mesto dizajnu 2024 a mnohým sprievodným podujatiam, na ktorých sa tento prístup vyzdvihne, môžu inšpirovať aj ďalšie mestá.

Dizajn zameraný na cezhraničnú spoluprácu

Predstavitelia WDO vyhlásili 2 susediace mestá za Svetové hlavné mesto dizajnu 2024 aj kvôli úzkej cezhraničnej spolupráci. Aj keď obe mestá sa nachádzajú na území iného štátu, ich prepojenie „búra“ viaceré cezhraničné bariéry. Pozitívom je aj bohatá spoločná história, súlad na kultúrnej úrovni a tranzitné či podnikateľské prepojenie. To všetko vytvára obrovský priestor na rozvoj cezhraničnej spolupráce aj v oblasti dizajnu, ktorý sa opiera o modernizáciu a inovatívne stavebné aj urbanistické stratégie.Zdroj: rsmdesign.com

Svetové hlavné mestá dizajnu od roku 2008:

2008 – Turín

2010 – Soul

2012 – Helsinki

2014 – Kapské Mesto

2016 – Tchaj-pej

2018 – Mexico City

2020 – Lille

2022 – Valencia

2024 – San Diego a Tijuana

 

Zdroj: nehnutelnosti.sk

Zdroj: wdo.org

Zdroj foto: friendsofsdarch.com, wdo.org, rsmdesign.com

Róbert Bosák
Autor
Róbert Bosák

Róbert Bosák je redaktorom portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2019. V rámci redakčnej činnosti sa špecializuje na svetovú architektúru, udržateľné stavby a nové stavebné projekty z domova a z ČR.

Diskusia

Podobné články

Moderné byty s charizmou v hlavnom meste

Moderné byty s charizmou v hlavnom meste

Mladý kreatívny podnikateľ Leo je aj influencer a spolu s priateľkou hľadajú priestranný byt v hlavnom meste, ktorý by bol blízko centra alebo s jeho dobrou dostupnosťou. Lokalitu nemá vyhradenú, ide mu o pekný priestor s dušou, kde by si mohli vytvoriť vlastné štúdio na nakrúcanie videí. Rozpočet má 350-tisíc euro. 

...
Panelákové byty v Banskej Bystrici do 160-tisíc euro

Panelákové byty v Banskej Bystrici do 160-tisíc euro

Christián je učiteľ telocviku, pochádza zo Zvolena, ale pracuje v Banskej Bystrici, kde by chcel kvôli práci zostať bývať. Hľadá si tam s priateľkou trojizbový zrekonštruovaný byt v hodnote do 160-tisíc euro. Nevadila by mu ani ponuka vo Zvolene, pretože tam cestujú každý víkend. V rámci ich rozpočtu pôjde o panelákové byty.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon