Na mieste výroby zbraní vznikne štvrť s využitými industriálnymi halami

Na mieste výroby zbraní vznikne štvrť s využitými industriálnymi halami

Brnenská lokalita spätá s výrobou zbraní bude prebudovaná na súčasnú polyfunkčnú štvrť s názvom Nová Zbrojovka. Pomerne rozľahlé územie sa transformuje postupne, po etapách, do mestského života sa však začalo začleňovať už dávnejšie prostredníctvom spoločenských udalostí. Na rôznorodé účely si možno prenajať pôsobivé industriálne haly či športoviská so zázemím a záujemcovia si môžu vyskúšať i pestovanie v komunitnej záhrade.

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka - budova D1; Zdroj: novazbrojovka.cz

 

Industriálna história

Priemyselný areál má nadobudnúť celkom odlišný charakter v horizonte najbližších približne 10 rokov. Leží v mestskej časti Brno-Židenice a dosahuje rozlohu 22 hektárov, pozdĺž severovýchodného okraja obteká rieka Svitava a na protiľahlej strane ho vymedzujú železničné trate.

Na produkciu zbraní sa využíval už pred viac ako 100 rokmi, keďže pôvodná Zbrojovka na granáty, pušky a gulomety bola dostavaná v roku 1918. Na začiatku prevádzky sa v nej krátko zhotovovali aj železničné vagóny, bicykle, letecké motory, obrábacie a písacie stroje, od 1924 sa zameranie presmerovalo na automobily. Po druhej svetovej vojne bola Zbrojovka, istý čas zaradená do nemeckého koncernu Hermann Goering, znárodnená, následne sa rozbehla výroba motorov, traktorov, zbraní či kancelárskej a výpočtovej techniky. Od 90. rokov minulého storočia nastáva úpadok, ktorý vrcholí krachom firmy v 2003. 

 

 

Územie Zbrojovky žije už dnes

Novú éru areál Zbrojovky takpovediac odštartoval v roku 2016, kedy predmetné pozemky prebrala skupina CPI Property Group.

Jednou z výraznejších úvodných zmien potvrdzujúcich plán aktualizovať industriálne plochy pre súčasnú dobu bolo otvorenie budovy ZET.office v auguste 2020, ktorá vznikla prerábkou bývalej náraďovne. Jej priestory loftového charakteru ponúkajú dnešný komfort, inštalované boli vzduchotechnické zariadenia či parapetné FCU (fan coil unit) jednotky, pričom v budove fungujú systémy elektronickej požiarnej signalizácie, zabezpečenia a kontroly vstupu. Užívatelia môžu využívať recepciu, kaviareň, fitness, reštauráciu i trendy food trucky. 

Nová Zbrojovka - ZET.office; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová Zbrojovka - ZET.office; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová Zbrojovka - ZET.office; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka - ZET.office; Zdroj: novazbrojovka.cz

 

Brownfield sa však verejnosti, ako bolo spomínané v úvode, už pred časom predstavil vďaka možnostiam prenájmov. 

Nárokom kapacitne náročných udalostí slúži veľkolepá Hala 76, tzv. najväčší „industriál“ v Brne, ktorá neskôr prejde rekonštrukciou na administratívnu budovu. Ďalej je to zapamätateľná kotolňa s komínom, v budúcnosti súčasť námestia, ústredného verejného priestoru v plánovanej štvrti. Fungovať má ako kultúrne a spoločenské centrum a popri galérií, koncertnej sieni, ateliéroch alebo nahrávacích štúdiách bude lokalitný program zahŕňať pivovar. Rezervovať sa dá rovnako tzv. Park Amenities s ihriskami, kompletným zázemím s toaletami, letným kinom a ohniskom. K zaujímavým zážitkom sa počíta príležitosť založiť si vlastný záhon v rámci komunitnej záhrady.

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka - Hala 76; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka - Kotolňa; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka - Kotolňa; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka - Kotolňa; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka - Kotolňa; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová Zbrojovka - Kotolňa; Zdroj: novazbrojovka.cz

 

Komplexné plánovanie štvrte

Dotknuté územie sa samozrejme rieši komplexne, zverejnený bol tzv. Masterplan vypracovaný v architektonickej kancelárií Kuba & Pilař architekti. Autori vyšli v ústrety súčasným nárokom na udržateľnosť novej štvrte. Dôležitá zeleň je zakomponovaná aj v podobe systému vegetačných striech doplnených fotovoltaickými panelmi, zelený prístup sa prejaví tiež pri hospodárení s vodou. S ohľadom na zaistenie efektívneho využitia územných kapacít bude zástavba delená do blokov a jej živosť bude podporená pestrou skladbou funkcií. 

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka - Masterplan; Zdroj: novazbrojovka.cz

 

Pestrá a živá mestská zástavba

Samotná výstavba Novej Zbrojovky bola rozčlenená zo 6 etáp. Prvá tvorí základ celej štvrte a pozornosť sa z tohto dôvodu sústredila aj na občiansku vybavenosť a kvalitu verejného priestoru. Patrí sem 6 stavebných blokoch bytov určených na predaj a prenájom, kancelárie a ďalšie komerčné priestory, pričom zahŕňa ZET.office, rekonštrukciu kotolne i ikonickej budovy riaditeľstva Zbrojovky označenej ako D1 a budovu D4. K dobrej úrovni vonkajšieho prostredia prispeje námestie s vodnými prvkami, pešie a cyklistické trasy.

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka - D1; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka - D1; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka - D1; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka - D4; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nasledujúce etapy prinesú viac bytov rozložených pozdĺž rieky Svitava, nový most alebo mestskú triedu so zeleným koridorom pre chodcov a cyklistov. Jeden zo základných pilierov novej štvrte predstavuje diverzita architektonického prejavu a na 2. etape sa bude podielať minimálne 6 architektonických zoskupení. V súťaži na podobu obytných blokov z druhej etapy napríklad uspeli tímy z DAM Architekti a MS Architekti. Vzhľadom na blízkosť vodného toku zahŕňa projekt realizáciu protipovodňových opatrení, nábrežná časť má navyše získať atraktívnejšiu podobu a premeniť na park s rozlohou 2 ha.

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová_ZbrojovkaNová Zbrojovka - tok Svitavy; Zdroj: novazbrojovka.cz

 

Súčasťou budú aj školské zariadenia

V spolupráci s mestom vznikne v rámci 3. etapy materská a základná škola, multifunkčná športová hala a polyfunkčný objekt s predpokladaným využitím v zdravotníctve plus ďalšie verejné služby. Návrh predškolského a školského zariadenia od SOA architekti je výsledkom súťaže usporiadanej v spolupráci s Mestom Brno, mestskou časťou Brno-Židenice a Kanceláří architekta města Brna. V následných etapách budú rozšírené kapacity administratívy, bývania či služieb. A nakoniec pribudnú budovy zo záverečnej fázy, ktorá má byť zárukou flexibility vznikajúcej stavebnej štruktúry a podľa plánov má reagovať na aktuálne potreby a vývoj trhu.

Nová Zbrojovka - škola; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová Zbrojovka - škola; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová Zbrojovka - škola; Zdroj: novazbrojovka.cz

Nová Zbrojovka - škola; Zdroj: novazbrojovka.cz

 

Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Autor
Natália Mokoš Hulmanová

Natália Mokoš Hulmanová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. V rámci magazínu sa zameriava na developerské projekty a snaží sa identifikovať a odprezentovať riešenia, ktoré by mohli poslúžiť ako pozitívne príklady pre ďalšiu výstavbu.

Diskusia

Podobné články

Podarí sa nájsť v Novom bývaní trojizbový byt v Pezinku aj pri nižšom rozpočte?

Podarí sa nájsť v Novom bývaní trojizbový byt v Pezinku aj pri nižšom rozpočte?

Vlado Voštinár so svojim tímom bude hľadať trojizbový byt v Pezinku. Mário a jeho priateľka vlastnia menšie byty a rozhodli sa ich predať a kúpiť si spoločný väčší byt, ktorý by bol perspektívny do budúcnosti, ak si založia rodinu. Majú obmedzený rozpočet do 180-tisíc euro, a tak budú musieť zostať v byte, aj keby sa im určite páčil dom s garážou, ale ten si môžu kúpiť aj neskôr.

...
Útulný horský hotel: Objavíte v ňom miestne i recyklované materiály

Útulný horský hotel: Objavíte v ňom miestne i recyklované materiály

Tvorcovia aparthotela Lesní stráně sa veľmi príhodne zamerali na vytváranie inej, ako dobre zažitej atmosféry bežných dní. Koncept rekreačného zariadenia z portfólia spoločnosti DOMOPLAN vystavali na dobrom základe. Je ním miesto, sľubujúce dovolenkové zážitky, kľudné, obklopené prírodou a pritom uložené v blízkosti lyžiarskeho strediska. 

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon