
Cenu za architektúru získal mestský úrad, nadčasový interiér i prístup Slovenskej národnej galérie
Pred týždňom boli predstavení laureáti 22. ročníka Ceny za architektúru CE ZA AR 2023, vyhlasovanej Slovenskou komorou architektov (SKA). Do pozornosti sa opätovne dostali diela reprezentujúce príklady dobrej praxe, ktoré v rozličnom merítku prispievajú k vytváraniu kvalitnejšieho urbánneho prostredia. Zodpovednosť za jeho podobu však nesieme všetci.
V uvedenej súvislosti sa nasledovne vyjadrila predsedníčka SKA, architektka Nora Vranová: "Asi najdôležitejšia úloha projektu CE ZA AR je scitlivovanie verejnosti voči kultúrnemu prínosu architektúry a prezentovanie príkladov dobrej praxe. Lebo zodpovednosť za tvorbu urbánneho prostredia a krajiny nesieme všetci - architekti, urbanistky, krajinári, ale aj obyvatelia a obyvateľky Slovenska reprezentovaní samosprávami a verejnými inštitúciami. Sme v tom všetci spolu - #SPOLU V ARCHITEKTÚRE.“
Na toto významné poslanie architektúry, samozrejme v kontexte s aktuálnymi potrebami spoločnosti, reagovala tiež medzinárodná odborná porota. Výber, ktorý je výsledkom jej hodnotiaceho procesu uvádzame nižšie.
Víťazi
Kategória Rodinné domy
Na rade, Bratislava
Architekti: Samuel Zeman, Lukáš Kordík, Andrej Šabo, Štefan Polakovič
Iné: Ján Majerník - projektant, Juraj Stieranka - projektant
Na menšom svažitom pozemku v blízkosti horského parku vznikol do detailu dotiahnutý dom pre štvorčlennú rodinu. Z ulice možno nenápadná, no v okolitom kontexte predsa len prekvapivá, rozohraná hmota zjednotená vertikálnym rastrom obkladu skrýva aj menej konvenčné dispozičné riešenie, ktoré vychádza z daností terénu. Ako ústredný prvok funguje jasno červené schodisko prepájajúce všetky štyri úrovne obytného priestoru. Interiér je spracovaný komplexne a vcelku nadčasovo, využitá bola kultivovaná materiálová paleta.
Kategória Bytové domy
Rezidencia Valčíkova, Praha, Česká republika
Architekti: Ilja Skoček, Rudolf Netík
Iné: Danica Ščepková - architektka/spolupráca, Barbora Navrátilová - krajinná architektka
Bytový dom stojí v pražských Holešovičkách vo veľkoryso koncipovanej vilovej zástavbe. Nadčasová novostavba prináša známe obrazy v podobe motívov preložených z okolitých prvorepublikových víl a rozhodne tak dobrú dávku osobitého šarmu. Tradičnú tehličkovú fasádu ozvláštňujú menej obvyklé otvory, identitu utvára i masívne betónové komunikačné jadro vysunuté mimo základný kváder bytovky. Lokalitný program zohľadňuje prémiovejší charakter susedstva, navrhnutý bol malý počet bytov s nadštandardnými dispozíciami. Dvomi hygienickými miestnosťami disponuje už dvojizbový byt.
Kategória Občianske a priemyselné budovy
Mestský úrad v Leopoldove, Leopoldov
Ateliér: zerozero
Architekti: Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený
Krajinný architekt: Rastislav Mochnacký
Iné: Martin Ratkoš - stavebná časť, Vladimír Durbák - statika, Viliam Hrubovčák - statika, Marcel Benčík - vizuálna komunikácia, LightLab - svetelný dizajn
Autori pripravili veľmi kultivovaný a ohľaduplný projekt so širším a istotne pozitívnym dosahom na život v meste. Výsledný komplex pozostáva z pôvodnej budovy úradu transformovanej na mestskú knižnicu, novostavby preberajúcej funkcie inštitúcie a aj nimi vymedzeného verejného priestoru. Sila a jednoznačnosť momentov z exteriéru sa prejavuje tiež v interiéri, v pôsobivej sobášnej sieni a zasadacej miestnosti, a je dokladom snahy o premyslený koncept.
Kategória Fenomény architektúry
Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie v Bratislave, Bratislava
Ateliér: Architekti BKPŠ
Architekti: Martin II. Kusý, Pavol Paňák, Martin III. Kusý, Mária Michalič-Kusá, Jana Paňáková, Vladimír Dedeček - 60.-70. roky
Do úspešného konca bol dovedený náročný proces obnovy a dostavby, pracujúci so stavbami z rozličných období v exponovanej lokalite. Súbor Slovenskej národnej galérie v Bratislave je zložený z barokových Vodných kasární, neskorej moderny 70.tych rokov od architekta Vladimíra Dedečka a prídavku súčasnosti. Vďaka svojej polohe a organizácií pôsobí ako pojítko medzi staromestskou zástavbou a dunajským nábrežím, ku ktorému sa výraznejšie obracia. Výsledok je dostatočne reprezentatívny, hodný svojej funkcie a ponúka množstvo pôsobivých momentov, daných jednak samotnými parametrami priestoru, ďalej skladbou materiálov a napriek komplexnosti zadania i premyslenými detailmi. Jednotlivé súčasti stavebnej kompozície získali honosnejší nádych.
Kategória Interiér
Byt 29A, Bratislava
Ateliér: martinskoček
Architekt: Martin Skoček
Interiér vypovedá o uvážlivosti a zároveň rozhodnosti autora. Vďaka na prvé zdanie neveľkým, ale pre charakter staromestského bytu zásadným úpravám vznikli, obdobne ako v jeho predchádzajúcej tvorbe, priestory s naozaj osobitými atmosférami. Denná zóna napríklad zaujme sebavedomou čistotou, neobvyklú estetiku prináša kúpeľňovo-šatníková zóna začleňujúca pôvodnú lodžiu. Dielo predstavuje luxusné bývanie v sympatickej, ľudskej podobe, výraznou podporou je práca s jednoduchými, sýtymi materiálmi, dôraz na detail a vysoká remeselná úroveň spracovania.
Kategória Exteriér
Mestský park v Karlovej Vsi - Park Suchá Vydrica, Bratislava
Ateliér: AWE ATELIER
Krajinní architekti: Eva Wernerová, Ivana Citarová, Dávid Grega
Iné: Tomáš Pozdech - architekt, autor skateparku a drobnej architektúry
Dielo, tzv. športový park, bolo vybudované v bratislavskej Karlovej Vsi a dopĺňa chýbajúce obdobné zázemie na území uvedenej mestskej časti. Prácu s pôvodne voľnou pozdĺžnou plochou komplikovali obmedzenia podzemných vedení inžinierskych sietí a výzvou bola aj priľahlá frekventovaná komunikácia.
Autori sa snažili navrhnúť verejný priestor určený pre športové vyžitie, ktorý bude dostatočne príťažlivý pre rozličné vekové kategórie. Vznikla reprezentatívna promenáda parku so stromoradím okrasných čerešní, centrálna plocha určená na aktívne trávenie času umožňujúca vykonávanie rôznych pohybových aktivít, detská zóna a dažďová záhrada prispievajúca k efektívnemu hospodáreniu so zrážkami.
Špeciálne ocenenia
Cena verejnosti
Nominované dielo, ktorému verejnosť v tomto roku udelila najväčší počet hlasov v tajnom hlasovaní je „Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu v Petržalke“.
Patrón architektúry
Uvedenú cenu získala Slovenská národná galéria, a to vôbec nie prekvapivo, práve za príkladný postup pri náročnom procese hľadania vhodnej podoby obnovy areálu Slovenskej Národnej galérie v období medzi rokmi 2003 až 2023. SKA prostredníctvom ocenenia ďakuje riaditeľkám SNG, Alexandre Kusej a Kataríne Bajcurovej a rovnako tak mnohým zamestnancom a zamestnankyniam galérie, ktorých konanie dokladuje pochopenie ako sa i vo vzťahu k architektonickému dedičstvu odzrkadľuje kultúra spoločnosti.
Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk