Ako si vytvoriť spálňu pre dobrý spánok? Overené rady od interiérovej dizajnérky Jasny Opavskej (podcast)

Ako si vytvoriť spálňu pre dobrý spánok? Overené rady od interiérovej dizajnérky Jasny Opavskej (podcast)

Dobrý spánok. To je asi kľúčová vec, ktorú chceme od našej spálne. Dôležité je preto si ju správne nadizajnovať. Ako na to? A ako veľmi ovplyvňuje prostredie či farby našej spálne aj to, ako sa nám bude spať? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk od interiérovej dizajnérky Jasny Opavskej.

Ak sa chceme dobre vyspať a cítiť sa v spálni príjemne, potrebujeme na to dve veci. Vybrať si kvalitnú posteľ a zladiť farby v miestnosti. „Určite číslo jeden je kvalitná posteľ a dobré matrace. A keď má spálňa aspoň nejaký priestor, že nie je úplne maličká. Aj keď malá spálňa je samozrejme tiež v poriadku. No najdôležitejšie je, aby nebola prepchatá nábytkom,“ hovorí v podcaste Jasna Opavská.

 

Ľudia na Slovensku majú podľa nej radi neutrálne zemité farby. „Myslím, že to je dobre, lebo spálňa si pýta skôr niečo prírodné, jemné, nevtieravé. Nie krikľavé, lebo síce červená farba môže byť pekná aj v interiéri, keď sa dobre navrhne. Ale nemyslím si, že je vhodná do spálne a na spánok. Pred spaním nás môže ako keby povzbudiť a potom sa nám horšie spí – niečo ako káva. Samozrejme ľudia sú rôzni a niekomu neprekáža ani káva pred spaním a dokonca ani červená farba.

Takže nie je vyslovene zakázaná, ale skôr všeobecne odporúčam jemnejšie neutrálne tóny. Čo sa týka sily či tmavšie alebo svetlejšie farby, to je otázka vkusu, lebo kľudne môže byť interiér tmavší. A už pomaly to prichádza aj na Slovensko. Ľudia sa už začali menej báť tmavých interiérov a práve v spálni také tie trošku tmavšie odtiene môžu pôsobiť veľmi pekne a elegantne,“ vysvetľuje Opavská.

Jasna Opavská

Ako sa popasovať s výberom postele v malom byte?

V susednom Česku sa už roky využíva do malých priestorov takzvana sklápacia posteľ. Na Slovensku zatiaľ ešte nie sú také populárne. Vedia však vyriešiť málo priestoru v menších bytoch či garsónkach. „Ja s láskou hovorím, že neviditeľná posteľ, pretože sa cez deň dajú schovať do nábytku. A už tie výrobky sú také, že tá posteľ už nevyzerá len ako taká truhla, ktorá je niekde opretá o stenu a každý vie, že tam je posteľ. Dá sa to krásne zakomponovať do nábytku. Okolo sú skrine, nejaké otvorené poličky.

Viac o sklápacích posteliach sa dozviete vo videu:

 

Dokonca, keď je sklapacia posteľ v obývačke, dá sa to vyrobiť tak, že pred posteľou je sedačka. A naozaj návšteva, keď príde napríklad do garzónky, kde je každý centimeter vzácny, ani netuší, že v tej izbe je posteľ. Sedačka je tak prispôsobená, že sa dajú opierkové chrbtové vankúše preč a vyklopí sa veľmi pohodlne posteľ. A čo je úplne ideálne pri týchto posteliach je, že majú vo svojom vnútri plnohodnotný matrac na každodene spanie.“ Opavská tiež upozorňuje , že častokrát sa do garsóniek kupujú rozkladacie gauče či pohovky, no keď je niečo dva v jednom oveľa rýchlejšie sa to opotrebuje a môže sa aj rýchlejšie pokaziť.

Jasna Opavská

Viac o tom:

  • ako vybrať správne posteľ do spálne
  • aké široké by mali byť priechody okolo postele
  • aký nábytok je vhodný do spálne
  • na čo si dať pozor pri šatníku
  • či je do spálne vhodná aj kúpeľňa
  • ako správne zvoliť osvetlenie do spálne

To všetko si vypočujete v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk s interiérovou dizajnérkou Jasnou Opavskou.

Diskusia

Podobné články

Víkendový apartmán alebo dom v Tatrách. Ponuka je bohatá, stačí mať dobrý rozpočet a môžete vyberať

Víkendový apartmán alebo dom v Tatrách. Ponuka je bohatá, stačí mať dobrý rozpočet a môžete vyberať

Ivan s rodinou býva v Bratislave, ale často cestujú po celom Slovensku. Páčia sa im Tatry a často tam chodia na výlety, či už na lyžovačku alebo na turistiku. Už dlhšie uvažujú o tom, že si tam zadovážia apartmán alebo dom, kde by mohli tráviť spoločný voľný čas. Presnú lokalitu nemá zadefinovanú, pretože možností je veľa. Čo sa týka nehnuteľnosti, môže to byť apartmán alebo aj dom, ideálne keby mal dve spálne, ale zasa by nevadilo aj niečo me...
6 trendy nápadov, ako prevzdušniť malú obývaciu izbu

6 trendy nápadov, ako prevzdušniť malú obývaciu izbu

Súčasný trend kompaktnejších bytov aj domov s nižšou metrážou so sebou prináša výzvy pri výbere nábytku a dekorácií. Veľké dekoratívne kusy nábytku striedajú tie kompaktnejšie s maximálnym dôrazom na funkčnosť a minimalistickú estetiku. Dizajnéri navyše každý rok prichádzajú s novými nápadmi na efektívnejšie využitie, možnosti rozkladania aj kombináciu funkcií hneď niekoľkých kusov nábytku do jedného. Pri zariaďovaní obývacej izby sa zamerajte na...
Návrh zaujímavej fasády podnietil dlhý a úzky pozemok

Návrh zaujímavej fasády podnietil dlhý a úzky pozemok

Obytný projekt s výraznou, ale nie samoúčelnou architektúrou. Tvorcovia Rezidence Starý pivovar testujú limity dostupného miesta a snažia sa priniesť komfortné bývanie, orientované predovšetkým na rodiny. Nastavenie na cieľovú skupinu v tomto prípade podrží lokalita. Ponúka bežné mestské vymoženosti a zároveň i pohodlný dosah k zelenšiemu prostrediu.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon