
Neobvyklá kombinácia: Tradičný šindeľ a mozaika na rekreačných stavbách
K návrhu rekreačných nehnuteľností v horskom prostredí i v našich končinách obvykle patrí hra s tradičnou miestnou a súčasnou estetikou. Vo výsledných dielach sa miesi inšpirácia v minulosti, ktorá býva zdrojom užitočných riešení osvedčených rokmi a tiež aktuálnejšie tvaroslovie vychádzajúce z možností dnešných technológií. Ako zaujímavý príklad obdobného prístupu si tentokrát predstavíme relatívne čerstvú realizáciu zo susedných Čiech.
Umiestnenie v prírodnej krajine
Apartmány Filipovice stoja na území obce Bělá pod Pradědem v okrese Jeseník, na mieste, s jednoznačným vplyvom prírodnej krajiny, ktoré pre nové dovolenkové objekty vytvára príjemnú kulisu a vhodné podmienky pre športovo-rekreačné aktivity. Vzhľadom na umiestnenie a nízky podiel blízkej zástavby sú umožnené nerušené výhľady do širokého okolia. Dvojica novostavieb sa nachádza priamo pri Skiparku Filipovice, neďaleko sa rozkladá len riedka nízkopodlažná stavebná štruktúra z veľkej časti plniaca funkciu ubytovacích kapacít.
Tradičné i súčasné inšpirácie
Projekt navrhlo architektonické štúdio CL3 pre spoločnosť DOMOPLAN. Predstavuje uvoľnenú interpretáciu tvaroslovia lokálnej architektúry, poľudštenú tradičným materiálom, osvieženú súdobými, tiež pomerne známymi vkladmi.
V základe čisté a veľkoryso poňaté hmoty sa odrážajú od obdĺžnikového pôdorysného tvaru a dopovedá ich jednoduchá sedlová strecha. Osviežením i odľahčením sú pomerne súčasné, rovnomerne rozvrhnuté presklené otvory a lodžie, najmä tie v nárožných polohách, dotvorené rámami a prekvapivými sklenenými mozaikovými plochami vo výrazných farbách, jasne modrej a žltej. Rovnaké odtiene sa objavujú vo vnútorných spoločných priestoroch. Vyniká tiež jednoznačné členenie štítových stien.
O charakter stavieb a aj kontinuitu s okolím sa postaralo materiálové riešenie s dominantným zastúpením miestneho smrekovca pokrývajúceho väčšinu exteriérových plôch v podobe šindľového obkladu. Sebestačnosť pôvodnej architektúry sa aj spolu s neprehliadnuteľným prírodným prostredím snažia autori zohľadniť v koncepte využívajúcom na vykurovanie tepelné čerpadlo systému zem-voda. Voda je čerpaná z vlastnej studne a odpadové vody filtruje čistička odpadových vôd.
Ubytovanie v apartmánoch
Apartmány sa nachádzajú na dvoch bežných a dvoch podkrovných podlažiach. Dispozície sa opakujú, väčšina jednotiek disponuje otvorenou spoločenskou zónou a jednou oddelenou spálňou. Na najvyššej úrovni v podstreší ležia tzv. štúdiá s jednou viacúčelovou miestnosťou slúžiacou na denné aktivity i spánok. Prízemné jednotky zaujmú parnou saunou integrovanou v sprchovom kúte a predzáhradkou s posedením a grilom. Prízemie bolo okrem ubytovania vyhradené aj užitočným odkladacím kobkám. Farba použitá v exteriéri našla nemalú odozvu aj v spoločných priestoroch.
Zopár zástupcov rekreačných stavieb na Slovensku
Ďalšie, tentokrát slovenské, príklady rekreačných nehnuteľností si predstavíme v jednom z nasledujúcich článkov. Ich autori sa usiľujú do horského prostredia vložiť súdobú, kultivovanú architektúru.
Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk