
Novodobé útočiská: Príklady slovenskej rekreačnej architektúry
Nedávny článok o projekte Apartmány Filipovice zobrazil príklad aktuálnych náhľadov na rekreačné nehnuteľnosti v susedných Čechách. Nižšie uvádzame niekoľko zástupcov, ktorí tentokrát prezentujú domáce prístupy k tvorbe súčasnej dovolenkovej architektúry. Výber zahŕňa diela vychádzajúce z možno bežnejších ľúbivých riešení, ale zároveň i pokus o vybočenie z koľají osvedčenej estetiky.
Hillside
Svieže a veľmi súčasné. Príjemné a v rámci tohto typologického druhu aj vcelku výnimočné dielo dotiahla úspešne do konca spoločnosť BL, s.r.o.. Programu trojice objektov zodpovedá a potenciál ďalšieho prenájmu zvyšuje príhodné umiestnenie v blízkosti nástupnej stanice lanovky a lyžiarskych svahov strediska SKI PARK Kubínska hoľa. Jednoznačnou pridanou hodnotou ubytovania sú výhľady.
Architektúra čerpá príhodne z okolitej krajiny. Západné Tatry, Chočské vrchy či Kubínska hoľa, a teda pohoria v dohľade, poslúžili ako inšpirácia pre „trendy“ moduláciu nepravidelne tvarovaných šikmých rovín. Pomerne aktuálna je i zostava materiálov použitých zo strany exteriéru. Podnož bola ošetrená omietkou s imitáciou brúseného pohľadového betónu, na vyšších fasádnych plochách svieti biela omietka a výsledok dopovedá obklad z červeného smreku, od ktorého si možno sľubovať efekty súvisiace s postupnou zmenou odtieňa prírodného materiálu. Kontakt s okolím zaručujú veľkorysé presklené otvory, francúzske okná a pobyt na hlbokých balkónoch či priestranných terasách na najvyšších poschodiach.
Demänová Rezort
Drevo našlo uplatnenie nielen v podobe príťažlivej pohľadovej vrstvy na strane exteriéru či interiéru. Aj ako dôležitý konštrukčný materiál sa využíva v dovolenkovom komplexe investora Tatra SPC8, s.r.o., rastúcom na južnom konci zastavaného územia Demänovej, mestskej časti Liptovského Mikuláša.
V rámci Demänová Rezort s vlastným svahom a množstvom doplnkových služieb bolo navrhnutých viacero typov ubytovacích objektov. Po úvodných, dizajnovo vcelku triezvych stavbách prišla na rad architektúra prezentujúca osobitejšie vklady. Neprehliadnuteľné apartmánové domy s výraznou sedlovou strechou doplnenou vikiermi, rozmiestnené ďalej od vstupnej časti areálu a priamo na svahu disponujú charakteristickými predsadenými exteriérovými konštrukciami. V masívnych rámoch vznikajú terasy, ktoré zaujímavým spôsobom rozširujú vnútorný priestor apartmánov, keďže toto riešenie umožňuje naozaj dobrý kontakt s otvorenou krajinou. Obdobný princíp bude dodržaný i pri ďalšej skupine tzv. Luxury rekreačných objektov.
Lebenski
V tomto prípade oslovuje nielen vizuálna stránka. Spolupráca spoločnosti BL, s.r.o. a ateliéru Atrium Architekti získava hlbší rozmer vďaka zodpovednejšiemu prístupu k výstavbe v prírodnom prostredí. Využíva sa miesto a stavebná matéria budovy Zotavovne Nový Život, ležiacej pri známej Ceste Slobody v tatranskej osade Horný Smokovec.
Staršiu budovu rekonštruujú a dostavujú do elegantnej a nepopierateľne aktuálnejšej podoby s jemne luxusným nádychom. Úpravy sú pomerne jednoznačné, gradáciu jasne komponovaných hmôt završuje valbová strecha s titánzinkovým plechom potiahnutým aj na steny najvyššieho bežného poschodia, ktorá tak vytvára akúsi korunu stavby. Atraktívnym, súčasným smerom posúvajú projekt tiež veľkorysé, rovnomerne rozvrhnuté presklenia v drevených rámoch a obklad z vertikálne ukladaných drevených lamiel. Na fasádach sa ďalej objavuje biela omietka a kameň.
Chaty na lyžiarskom svahu Makov
Osviežená chatová estetika. Príjemné zážitky sľubuje súbor komorných chát z portfólia projekčno-stavebnej spoločnosti IDEÁLNE DOMY, s.r.o. pripravený v spolupráci s OFFICE110 ARCHITEKTI. Osádzaný je priamo pri zjazdovke lyžiarskeho strediska SKI MAKOV a do kopcovitej krajiny prináša trochu nostalgickej romantiky.
Architektúra sympatických objektov však rozhodne nezostala ukotvená len v minulosti. Chaty vystavané na známych princípoch získali jednoznačne súčasný náboj. Základné kompaktné hmoty ozvláštňuje v prvom rade vybočenie zo symetrie, do výsledku vniesol dynamiku jednoduchý krok v podobe posunu hrebeňov šikmých prestrešení mimo centrálnu os pôdorysu. Jedno z nároží skrývajúce hlavnú dennú zónu autori zasúvajú, zasklievajú, využívajú pre exteriérovú terasu a v prípade potreby chránia pomocou sústavy okeníc. Ďalšiemu pohľadu dominuje pomerne veľkorysý vikier.
Tri Vody
Obľúbený, využívaný koncept. Na oporu v tradičnom tvarosloví a súčasné trendy stavil aj developer RecRe, s.r.o., ktorý vybudoval kompaktný hotelový rezort na rozmedzí Demänovskej doliny a Demänovej a objavíme ho pri ceste do lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry.
V súbore tzv. chaletov zasadených do svažitého terénu pútajú zdôraznené obálky kvádrov ukončených sedlovou strechou s kontrastným preskleným priečelím, ktoré odľahčuje vyloženie na „véčkové“ oporné stĺpy. V exteriéri sa vizuálne presadzuje drevo, pohľadová vrstva apartmánových domov bola zostavená z vertikálne ukladaných drevených lamiel, na prízemných podlažiach v kontakte s terénom bol použitý kamenný obklad. Drevo významne vplýva aj na atmosféru v interiéri, kde vyniká najmä na podhľade vysokého stropu v otvorenom spoločenskom priestore.
Nový projekt rastie pod Tatrami
V jednom z nasledujúcich článkov sa pozrieme bližšie na ďalší a vcelku rozsiahly slovenský dovolenkový projekt. Do nezastavaného územia v malej podtatranskej obci vstupuje s ubytovacími kapacitami i širšou ponukou služieb. Výstavbu rezortu s názvom Gerlach Rezort odštartovala rodinná developerská spoločnosť VI GROUP v Gerlachove.
Získajte lepší prehľad o výstavbe a pozrite si všetky aktuálne developerské projekty zobrazené na mape https://www.nehnutelnosti.sk/developerske-projekty-a-novostavby
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk