Kúzlo Jamajky: Kto bude vlastniť kúsok karibského raja, kde býval Bob Marley?

Kúzlo Jamajky: Kto bude vlastniť kúsok karibského raja, kde býval Bob Marley?

Toto magické miesto bolo útočiskom legendárneho reggae hudobníka na jeho rodnom ostrove Jamajka. Bývalá plantáž je plná elegantných a čarovných detailov z koloniálnej éry a patrí do Svetového dedičstva UNESCO. Teraz je na predaj za 16,8 milióna dolárov.

Zdroj: Navarone Morgan

Rekreačný rezort známy ako Strawberry Hill Hotel leží na vrchole Modrých hôr, najdlhšieho pohoria na karibskom ostrove Jamajka. Svetoznámy pesničkár Bob Marley, miestny rodák, tu strávil veľa času. Išiel sa sem zotaviť po tom, ako bol postrelený počas pokusu o atentát v 70-tych rokoch. Toto rajské útočisko sa objavilo aj v novom životopisnom filme One Love, ktorý rozpráva príbeh hviezdy raggae. Hovorí sa tiež, že to bola obľúbená základňa Rolling Stones a je uvedená aj v knihe cestopisnej spisovateľky Patricie Schultzovej „1 000 miest, ktoré treba vidieť, než zomrieš“.

Zdroj: Navarone Morgan

Zdroj: Navarone Morgan

Stredisko zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO sa nachádza v horách na odľahlom pozemku s rozlohou 10 hektárov a je popretkávané kávovými farmami a obrovskými lastovičníkmi s viac ako 300 druhmi vtákov. Napriek tomu je tento butikový luxusný rezort v St. Andrew neďaleko hlavného mesta ostrova Kingstonu.

Zdroj: Navarone Morgan

Zdroj: Navarone Morgan

Strawberry Hill bol pôvodne postavený v 18. storočí ako kávová plantáž a jahodová farma, ktorú britská kráľovská rodina v roku 1780 darovala Horaceovi Walpolovi, grófovi z Orfordu. Koncom 18. storočia toto miesto slúžilo ako námorná nemocnica pre zahraničných dôstojníkov, potom patrilo niekoľkým známym jamajským rodinám.

Zdroj: Navarone Morgan

Zdroj: Navarone Morgan

V súčasnosti vlastní toto očarujúce biele obydlie s dreveným rámom a šindľovou strechou zakladateľ hudobného vydavateľstva Island Records Chris Blackwell. Nehnuteľnosť získal v roku 1974 a neskôr, po poškodení hurikánom Gilbert, poveril miestnu architektku Ann Hodges, aby v 80. rokoch priestory obnovila. Teraz ho ponúka na predaj prostredníctvom realitnej firmy Compass.

Zdroj: Navarone Morgan

Zdroj: Navarone Morgan

Dnes je toto zariadenie súčasťou hotelovej siete Backwell’s Island Outpost a môže sa pochváliť 13 chatkami v georgiánskom štýle zdobenými plantážnymi okenicami a stropnými svietidlami ručne vyrobenými miestnymi remeselníkmi, mahagónovými posteľami s baldachýnom a francúzskymi dverami, ktoré sa otvárajú na súkromné verandy. K dispozícii je tiež reštaurácia a bar, vnútorné i vonkajšie bazény s piatimi miestnosťami na procedúry, bazén s nekonečným okrajom, pavilón jogy a kľukaté chodníky vedúce k skrytým pergolám. Súčasťou areálu je aj pristávacia plocha pre vrtuľníky a možnosť pre nového majiteľa pridať  ďalších 16 víl.

Zdroj: Navarone Morgan

Zdroj: robbreport.com

Zdroj foto: Navarone Morgan; Charlie Steiner/Hwy 67 Revisited/Getty Images, Compass, foto Navarone Morgan

 

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Každú nedeľu o 17:50 vysielame na JOJ-ke reláciu o hľadaní vhodnej nehnuteľnosti Nové bývanie. Domček so štyrmi izbami si budú hľadať tri dievčatá – Oľga a jej dve dcéry. Ideálny by bol novší, s menším pozemkom a hlavné je, aby ho nemuseli prerábať. Momentálne žijú v Malackách, ale dochádzajú do Bratislavy, a tak sa rozhodli nájsť si niečo na Záhorí. Výška rozpočtu je do 235-tisíc euro.

...
V Novom bývaní budeme hľadať nehnuteľnosti v centre Bratislavy. Za akú cenu vieme nájsť dvojizbový byt?

V Novom bývaní budeme hľadať nehnuteľnosti v centre Bratislavy. Za akú cenu vieme nájsť dvojizbový byt?

Veronika je z Prešova, býva v podnájme v Podunajských Biskupiciach a chcela by pre seba vlastné bývanie. Túži po staromestskom, zrekonštruovanom byte v širšom centre Bratislavy. Predstavuje si jeden a pol izbový, ale ideálne dvojizbový byt. Kúpu nehnuteľnosti vníma aj ako investíciu, keby ho raz chcela predať a ísť do väčšej nehnuteľnosti, nestratí na hodnote. Parkovanie zatiaľ nerieši a ocení, ak sa dostane do centra po svojich. Rozpočet má 250-...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon