Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Aj farmy môžu mať moderný dizajn, pozrite si 10 najkrajších

Aj farmy môžu mať moderný dizajn, pozrite si 10 najkrajších

Architekti na celom svete sa radi pohrajú s rustikálnym štýlom, aby vytvorili úplne novú kvalitu. Pozrite sa, ako tieto moderné farmy spájajú staré a nové s úžasným výsledkom.

Urobiť zo starých vecí nové je nekonečnou výzvou architektúry a inšpiráciou pre dizajnérov a architektov z celého sveta. V poslednej dobe sa do centra pozornosti dostáva aj najtradičnejší motív bytovej architektúry, teda vidiecky statok. Moderné farmy využívajú bežné prvky z tradičných vidieckych hospodárskych budov - drevené obklady, šikmé strechy a loftové viacúrovňové priestory.  Na tomto základe vytvárajú elegantnejší vzhľad domu, ktorý je viac efektívny, ale stále spojený s  prírodným prostredím. Prinášame vám inšpiratívne projekty, ktoré sa pohybujú od jednoduchých prestavieb až po úplne nové štruktúry, pričom každá je vynaliezavejšia a elegantnejšia ako pôvodná.

Plávajúci dom pri New Yorku

Dizajnér Tom Givone zrekonštruoval schátraný statok z 20-tych rokov 20. storočia v Catskills na modernistickú rezidenciu. Vytvoril veľkú svetlú budovu s veľkorysou kuchyňou, jedálenskými a spoločenskými priestormi. K rozšíreniu patrí aj pôsobivá presklená veranda, ktorá vyčnieva cez hladinu susedného potoka. Dom je k dispozícii na podujatia a dovolenky a je definovaný jednoduchou uhlovou geometriou a zaplavený prirodzeným svetlom.

Zdroj: minimalblogs.com

Nový pohľad na tradičné materiály

Reydon Grove Farm sa nachádza na okraji poľnohospodárskej pôdy v okrese Suffolk vo Veľkej Británii. Budova z dielne štúdia Norm Architects s plochou strechou sa rozkladá plošne do šírky a jej presklené steny ponúkajú úžasný výhľad na okolitú krajinu. Drevené detaily na fasáde a v interiéri budovy pripomínajú ľudový štýl farmy, ktorý je zrejmý aj z ostatných budov tohto objektu.

Foto: Jinas Bjerre-Poulsen, zdroj architecturaldigest.com

Moderné rozšírenie

Farma Mineral Springs House sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti v Ontariu v Kanade. Modernistické rozšírenie existujúceho statku určené na obytné priestory pre jeho obyvateľov vytvorili architekti zo Superkül. Prístavba s plochou 93 m2 je pokrytá oceľovými panelmi a drevenými obkladmi IPE, môže sa pochváliť aj množstvom udržateľných prvkov vrátane reflexnej strešnej membrány a motorizovaných svetlíkov.

Foto: Shai Gil, zdroj architecturaldigest.com

Minimalistické majstrovské dielo

Monte da Azarujinha sa nachádza v Portugalsku, v Azaruji v štvrti Évora, a je samostatným žiarivo bielym prírastkom k storočnej farme. Výrazná monochromatická konštrukcia navrhnutá architektmi z Aboim Inglez Arquitectos bola navrhnutá tak, aby hladko spájala interiér s exteriérom.

Foto: Ricardo Gonçalves, zdroj architecturaldigest.com

Príjemný štýl stodoly

Farma Snuck patrí tej istej rodine od roku 1800. Je to trvalo udržateľná farma na ploche 1,2 hektára v Pleasant Grove v Utahu, USA, ktorá bola nedávno ozdobená novou budovou v štýle stodoly od Lloyd Architects v spolupráci s Louise Hill Design. Kamenná štruktúra pripomína tradičný dizajn farmy, je však v modernom duchu, má leštené betónové podlahy a elegantné povrchové úpravy.

Foto: Mark Weinberg, zdroj architizer.com

Dramatické vidiecke sídlo

Čierna stodola v Šentruperte v Slovinsku od návrhárov z Arhitektura d.o.o. je modernou verziou tradičného slovinského senníka, malej štruktúry, na ktorej sa seno suší. Pravouhlá drevená budova má časti vyhradené zábave i poľnohospodárskym účelom, nachádzajú sa tu sklady plodín, zariadenia na sušenie ovocia a tiež zásobníky medu.

Foto: Miran Kambic, zdroj architecturaldigest.com

Svetlý dom v štýle stodoly

Architekti zo štúdia Cutler Anderson Architects vzdali hold tradičnej architektúre farmárskeho domu v regióne Pensylvánie, USA, pričom tento štýl pretransformovali na najjednoduchšiu formu. Dom so štyrmi spálňami na rodinnej farme je na pozemku s rozlohou 38 hektárov. Dvojposchodové rolety znižujú solárny zisk z okien orientovaných na juh a poskytujú súkromie a bezpečnosť. Architekti boli opatrní, aby nedošlo k narušeniu pôdy, vrátane kamenných stien nehnuteľnosti.

Foto: David Sundberg/ESTO, zdroj architecturaldigest.com

Rekultivované materiály vytvorili novú kvalitu

Architekt Caleb Johnson zabudoval pri stavbe štvorizbového farmárskeho domu Ben's Barn v Kennebunku v Maine, USA, zachránené materiály zo starej farmy a stodoly. Rekultivované drevené prvky tvoria drevenú strešnú konštrukciu a vnútorné opláštenie stien, zatiaľ čo skrinky a príslušenstvo pochádzali z moderného domu z 50-tych rokov v Massachusetts.

Foto: Trent Bell Photography, zdroj architecturaldigest.com

Dom s monumentálnymi rozmermi

Architekt David Nossiter oživil chátrajúci komplex stodoly v Suffolku vo Veľkej Británii. Stodola Church Hill Barn podobná katedrále bola renovovaná so strechou vyrobenou zo zachránených materiálov, stenami izolovanými z ovčej vlny a leštenými betónovými podlahami. Nadrozmerné dvere presvetlené veľkými sklenými plochami poskytujú výhľad na okolité polia. Rozľahlý centrálny priestor sa využíva ako galéria.

Foto: Steve Lancefield, zdroj architecturaldigest.com

Ekologická farma

Tento statok, ktorý sa nachádza v Petalume, v kalifornskom údolí Chileno Valley, má rozlohu 65 hektárov a jeho centrálny dom spája tradičný štýl stodoly s modernou udržateľnosťou. Je dielom architektov zo štúdia , Turnbull Griffin Haesloop. Ranč Hupomone má certifikát LEED Platinum a pasívne kúrenie i chladenie, ako aj solárne a fotovoltaické panely. Dvere v štýle stodoly a zadné zasklenie vytvárajú v dome pocit otvorenosti a presvetlenia.

Zdroj: archdaily.com

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj foto: dezeen.com, architecturaldigest.com, architizer.com, archdaily.com

 

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Byty v bratislavskom Ružinove, moderne prerobené, kam sa dá ihneď nasťahovať. Toto je zadanie nedeľnej relácie Nové bývanie

Byty v bratislavskom Ružinove, moderne prerobené, kam sa dá ihneď nasťahovať. Toto je zadanie nedeľnej relácie Nové bývanie

V nedeľu podvečer bude tím relácie Nové bývanie hľadať mladej lekárke prvý vlastný byt v Bratislave. Charlotte skončila medicínu, pracuje v nemocnici a rozhodla sa investovať do bytu, aby sa osamostatnila. Predstavovala by si pre seba už rovno trojizbový byt, aby to bola investícia do budúcnosti. Ideálny je zrekonštruovaný, s dobrou dostupnosťou do centra Bratislavy. Preferuje Ružinov alebo centrum, kde sú však ceny príliš vysoké. Uvidíme, či jej...
Spúšťame novú kampaň

Spúšťame novú kampaň

Od 18.9. spúšťame novú reklamnú kampaň. Hlavným motívom je pomoc spoľahlivého partnera pri predaji alebo kúpe nehnuteľnosti. Vďaka spoľahlivému partnerovi sa aj tak významná životná udalosť, akou je predaj či kúpa nehnuteľnosti, obíde bez chýb či nesprávnych rozhodnutí.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon