Svoju chalupu si kúpili dvakrát a neľutujú!
Regióny našej krajiny sú zdrojom nevyčerpateľnej inšpirácie. Pohľad cez obrazovku vás tam prenesie a určite zatúžite ísť tam osobne. Tentokrát sa vyberáme do okolia Novej Bane a predstavíme vám tento malebný kraj.
Puto, ktoré odmalička priťahuje svojho terajšieho majiteľa k tomuto kraju a k chalupe, muselo byť ukuté z najsilnejšieho kovu, pretože vydržalo niekoľko desaťročí. Majitelia dnešnej súťažnej chalupy Anka a Imrich vstúpili trikrát do tej istej rieky. Imro trávil detstvo v dome u starých rodičov a najviac ho bavilo pozerať sa na prácu kováčov žijúcich o dva domy ďalej. Po smrti starých rodičov dom predali. Po rokoch bol na predaj kováčsky dom, ktorý ho tak v detstve fascinoval, a tak sa tam vrátili a začali ho rekonštruovať. Časom ich životná situácia prinútila chalupu predať. Osud to však zariadil tak, že za pár rokov ju kúpili naspäť, a to už navždy. Najskôr si Imro myslel, že z pôvodného domu sa im niečo podarí zachovať, ale bolo to v takom zlom stave, že dom celý zbúrali a postavili nanovo. Z pôvodnej architektúry sa podarilo zachovať aspoň tri stĺpy pri vstupe do domu, teda jeho srdce. Interiér si už prispôsobili požiadavkám pre stále bývanie, ale najcennejšie na ich príbehu je túžba udržať si to, čo je srdcu blízke. Nevzdali sa ani na tretíkrát a teraz sa im to denne vracia. Imro je podľa svojej manželky neuveriteľne šikovný človek – stavbár, chalupár, vinár a výborný muzikant. Prihlásili sa do súťaže nie preto, aby vyhrali, ale preto, aby ľudia videli, aká nádhera môže zo staršej stavby vzniknúť. Chcú divákom ukázať, že sa oplatí niečo navyše urobiť a potom tam spokojne žiť. Obaja manželia pochádzajú z iných miest, ale tento kraj je ich srdcovkou. Opustili mesto a život tam milujú. Ich príbeh o nevzdávaní sa je inšpiráciou pre každého.
Pri potulkách po tomto regióne našla Katka Jesenská aj obec Brehy, ktorá bola známa svojim hrnčiarskym umením. V minulosti tam žilo osemdesiat hrnčiarov a existovalo tam tridsať pecí na vypaľovanie keramiky. Dodnes sa zachovala len jedna a v nej v tejto tradícii pokračuje hrnčiar, ktorý je už piatou generáciou. Nechcel, aby toto umenie v dedine úplne zaniklo, a tak opustil svoje strojárske povolanie a udržiava toto remeslo živé. Moderátorka a chalupárka Katka si prácu na hrnčiarskom kruhu vyskúšala. Zistila, že s hlinou treba pracovať jemne a rozprávať sa s ňou. Tradičný mliečnik sa jej síce nepodarilo vytvoriť, ale netreba sa brániť inováciám. Ak vás láka dozvedieť sa viac o histórii, remeslách, prírode aj jedlách, nezabudnite na reláciu Na chalupe v nedeľu podvečer na JOJke.
Zdroj (text/foto): Na chalupe
PR článok