Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Žiarovky, ktoré sú schopné odpočúvať

Žiarovky, ktoré sú schopné odpočúvať

Sledovať alebo odpočúvať ľudí pomocou kamier a mikrofónov stráca čaro utajenia. Po najnovšom sa to môže robiť podstatne sofistikovanejším spôsobom, pri ktorom zohrajú hlavnú úlohu špeciálne upravené žiarovky.

Zdroj: theburnin.com

Odpočúvanie pomocou žiarovky

S novým uplatnením žiaroviek prichádzajú vedci z izraelskej Ben-Gurion University. Práve tým sa po rokoch výskumov podarilo prísť s omnoho rafinovanejším spôsobom odpočúvania v bytoch, kanceláriách alebo iných priestoroch. Ten umožní napojenie žiarovky na špeciálny systém schopný do detailov rozpoznávať, o čom sa v danej miestnosti hovorí.Zdroj: techgig.com

Ako systém odpočúvania funguje:

- odpočúvacia žiarovka sa nastaví smerom k senzoru zachytávajúcemu zvukové vlny

- senzor zachytí komunikáciu vďaka tlakovým odchýlkam vyvolaným práve zvukom

- dáta získané pomocou takéhoto senzoru sa následne zapíšu do počítačového softvéru

- o následný prepis získaných dát v podobe zvukových stôp sa postará špeciálny algoritmusZdroj: in.bgu.ac.il

Dosah odpočúvania do 25 metrov

Vyššie uvedený systém odpočúvania bol viackrát testovaný, čím sa potvrdili predpokladané schopnosti a parametre zariadenia. Pre autorov modelu je kľúčový najmä dosah odpočúvania, ktorý má údajne 25 metrov, čo je viac ako pri ktoromkoľvek mikrofóne. Po túto vzdialenosť sa pomocou žiarovky dá dešifrovať komunikácia aj prehrávaná hudba.Zdroj: in.bgu.ac.il

S novou metódou odpočúvania sa nespájajú iba plusy. Okrem technických nedostatkov, napr. straty schopnosti odpočúvania po prekrytí svetla žiarovky, sa hovorí tiež o etických otázkach. Žiarovky sa totiž majú dostať do voľného obehu za cca 1000 USD, čo môže byť pre hackerov alebo mafiánov výhodná investícia uľahčujúca praktizovanie aktivít vedúcich k zásahom do súkromia či dokonca ku kriminálnej činnosti.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: theburnin.com, techgig.com, in.bgu.ac.il

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Spánok v prírode a zároveň v pohodlí? Indoor – outdoor spálne sú čoraz obľúbenejšie

Spánok v prírode a zároveň v pohodlí? Indoor – outdoor spálne sú čoraz obľúbenejšie

Prečo by ste si mali vychutnávať spálňu s výhľadom len v dovolenkových apartmánoch? Vytvorenie silného prepojenia interiéru s exteriérom môže do vašej oddychovej zóny priniesť čerstvý vzduch, sviežu vôňu zelene, pocit otvorenosti a priestrannosti a priamy prístup na terasu či do záhrady. Ak v blízkej dobe plánujete stavbu alebo rekonštrukciu domu, máme pre vás 5 inšpirácií, ako si vytvoriť spálňu snov.

...
Hitom tohto leta je pastelové sklo – pozrite, ako rozveselí váš stôl

Hitom tohto leta je pastelové sklo – pozrite, ako rozveselí váš stôl

Keď sa tento rok nemôžete vydať do ďalekých krajín, preneste sa aspoň do ďalekej minulosti. Pastelové sklené riady boli moderné v 50-tych rokoch minulého storočia a vydržali na výslní viac ako 20 rokov. Dnes sa k nim dizajnéri radi vracajú a ponúkajú rôzne štýly pohárov, misiek a podnosov. Pozrite sa, aké vychytávky môžu vniesť farby do vášho každodenného života.

...
6 faktorov ovplyvňujúcich komfort a bezpečie v kúpeľni

6 faktorov ovplyvňujúcich komfort a bezpečie v kúpeľni

Nároky na komfort a bezpečnosť pri pohybe po priestore sú vysoké v každej miestnosti. V kúpeľniach sú však jednotlivé požiadavky ešte o niečo vyššie. Zohľadnenie 6 hlavných faktorov, od ktorých závisí, či sa naša kúpeľňa stane vkusným, bezpečným a pohodlným priestorom, nám ich pomôže splniť.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame