6 trendy nápadov, ako prevzdušniť malú obývaciu izbu

6 trendy nápadov, ako prevzdušniť malú obývaciu izbu

Súčasný trend kompaktnejších bytov aj domov s nižšou metrážou so sebou prináša výzvy pri výbere nábytku a dekorácií. Veľké dekoratívne kusy nábytku striedajú tie kompaktnejšie s maximálnym dôrazom na funkčnosť a minimalistickú estetiku. Dizajnéri navyše každý rok prichádzajú s novými nápadmi na efektívnejšie využitie, možnosti rozkladania aj kombináciu funkcií hneď niekoľkých kusov nábytku do jedného. Pri zariaďovaní obývacej izby sa zamerajte na 6 funkčných princípov.

1. Inšpirujte sa vo feng-šuej

Keď premýšľame nad konkrétnou podobou našej obývačky, nemali by sme zabúdať na feng-šuej – učenie, ktoré sa snaží nastoliť harmóniu v priestore a umožniť tak plynulé plynutie energie čchi. Tá má podľa čínskeho učenia rozhodujúci vplyv na naše zdravie a vitalitu. Základné princípy feng-šuej odporúčajú:

  • vytvoriť centrálny bod obývacej izby – stôl, krb či obľúbené umelecké dielo,
  • nábytok a vybavenie usporiadať tak, aby sa v miestnosti dalo plynulo a bez prekážok pohybovať,
  • čo najviac využívať denné svetlo
  • a minimalizovať v miestnosti celkové množstvo nábytku a vecí.

2. Stavte na priehľadný nábytok

Sklenený či akrylátový nábytok je trendy a navyše vďaka svojej priehľadnosti navodzuje pocit ľahkosti a vzdušnosti. Tiež prepúšťa a odráža svetlo, čo môže priestor opticky zväčšiť. Sklo a akrylát (známy aj ako akryl alebo PMMA) sú najčastejšie materiály na výrobu priehľadného nábytku. Stretnúť sa môžete ešte s polykarbonátom a plexisklom, z tých sa ale nábytok vyrába o poznanie menej. Prvý menovaný sa používa na výrobu vonkajšieho nábytku a z plexiskla sa zase robia skôr dvere či panely rôznych druhov.

3. Uvoľnite podlahy

Priestoru dodáte na vzdušnosti tak, že uvoľníte podlahy, kde to pôjde. Napríklad:

  • Pohovku vyberajte vždy na nožičkách.
  • Kvetináče stojace na zemi umiestnite na stojany alebo do políc, prípadne rastliny zaveste.
  • Nábytok ako stolík pod televíziou privŕtajte k stene a nechajte pod nimi priestor.
  • Zbavte sa prebytočných kobercov.

4. Využite skladací nábytok

Ak máte naozaj malú obývaciu izbu, zamyslite sa aj nad možnosťou skladacieho nábytku. Ak trávite väčšinou večerov vo dvojici, nie je potrebné mať v obývačke stôl pre šesť ľudí. Skladací nábytok je variabilný, šetrí miesto a pre malé priestory je super praktický. K rozkladaciemu stolu môžete mať aj skladacie stoličky, ktoré môžete skladovať napríklad v skrini alebo v pivnici, a vytiahnuť ich len, keď čakáte návštevu.

5. Odľahčite konštrukciu

Malým obývačkám nesvedčí nábytok z masívu ani zbytočne ťažké konštrukcie. Tie priestor akurát opticky zmenšujú. Poobzerajte sa po minimalistických kovových či sklenených policiach, ktoré pôsobia ľahko a vzdušne. Namiesto pevného konferenčného stolíka odporúčame kombináciu subtílnejších nožičiek (napríklad kovových) a sklenenej dosky. A to isté platí aj pre jedálenský stôl a ďalšie kusy nábytku.

6. Zvoľte vhodné (alebo žiadne) záclony

Ťažkým záclonám a zatemňovacím závesom sa pri malých priestoroch radšej vyhnite. Naopak voľte jemné, priehľadné tkaniny, ako je organzu alebo ľan. Tie vám nepokazia výhľad z okien, ale zároveň obývačku nechajú opticky otvorenú. A pokiaľ to nie je úplne nutné, pokojne záclony a závesy úplne vynechajte – tým priestor maximálne prevzdušníte.

PR článok

 

Diskusia

Podobné články

Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Každú nedeľu o 17:50 vysielame na JOJ-ke reláciu o hľadaní vhodnej nehnuteľnosti Nové bývanie. Domček so štyrmi izbami si budú hľadať tri dievčatá – Oľga a jej dve dcéry. Ideálny by bol novší, s menším pozemkom a hlavné je, aby ho nemuseli prerábať. Momentálne žijú v Malackách, ale dochádzajú do Bratislavy, a tak sa rozhodli nájsť si niečo na Záhorí. Výška rozpočtu je do 235-tisíc euro.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon