Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Pri výbere bytu sa presvedčte, či nemá problémy s hlukom

Pri výbere bytu sa presvedčte, či nemá problémy s hlukom

Pri kúpe alebo prenájme bytu je potrebné preveriť viacero parametrov, nadmerné prenikanie hluku od susedov alebo zo spoločných priestorov je jedným z faktorov, ktoré znepríjemňujú bývanie najviac. Ako im môžete predísť?

Zdroj: Adobe Stock

Projekty bytových domov vo veľkej väčšine spĺňajú požiadavky noriem na vyhovujúce akustické parametre, ktoré sú nevyhnutné aj pre úspešnú kolaudáciu budovy. Často sa však stáva, že stavebné materiály vyhovujúce hodnoty dosahujú len pri meraní v skúšobnom laboratóriu. V bytovom dome môžu totiž ich zvukovo – izolačné vlastnosti ovplyvniť aj akustické mosty - konštrukčné chyby, netesnosti, nekvalita vyhotovenia alebo iné defekty.  Či je nepriezvučnosť stien, stropov a podláh vyhovujúca, zistia odborné akustické merania, finálne overenie akustických vlastností je však možné až po úplnom dokončení stavby, vrátane dverí a podláh. Najmä pri bytoch v novostavbách si teda treba včas všimnúť niekoľko detailov.

Hľadajte zvukové mosty

V domoch, kde sa ľudia sťažujú na nadmernú hlučnosť, nie sú väčšinou dodržané zásady napojenia a odizolovania jednotlivých konštrukcií už v procese stavby. Podlaha by mala byť izolovaná od múrov prúžkom akustickej izolácie, obklady stien má deliť od podlahy pružný tmel, izolačný pásik si vyžadujú aj napojenia schodísk na múry a stien na stropy. Akusticky deliace steny medzi bytmi musia byť vykonané veľmi precízne, vyžadujú vyplnenie škár a omietky presne podľa požiadavky výrobcu stavebného materiálu, inak nie sú splnené akustické parametre. Dôvodom pre problémy s hlukom môže byť aj nesprávne umiestnenie elektrických zásuviek – ak sa nachádzajú na tom istom mieste, z oboch strán steny, často tvoria zvukový most.

Zoberte si na pomoc odborníkov

Ak kupujete byt v novostavbe, ktorá sa ešte len stavia, skontrolujte, ako má vykonané akustické konštrukcie. Nechajte si predložiť projekt a vezmite so sebou odborníka, aby skontroloval zásadné veci. Pri dome alebo byte, ktoré sú ešte v záruke, si vyžiadajte výsledok akustického merania aspoň pre zásadné konštrukcie. Pri starších nehnuteľnostiach je dobré nechať si zmerať akustiku certifikovaným akustikom. 

Všímajte si dispozičné riešenie

Problémom býva aj nesprávne dispozičné usporiadanie miestností. Často sa stretávame so situáciou, kedy sú obytné miestnosti, najmä spálne umiestnené v priamom kontakte s kúpeľňou, prípadne kuchyňou susedného bytu. A kuchynské linky sú inštalované priamo na stenu, za ktorou niekto spí. V oddychovej zóne bytu susediacej s inštalačnou šachtou alebo rozvodmi potrubí bežná stena na udržanie akustickej pohody nepostačí.

Nezasahujte do konštrukcií

Niekedy sa stáva, že majitelia nových bytov nie sú upozornení na fakt, že do niektorých konštrukcií nie je možné vykonávať akékoľvek zásahy typu nových rozvodov elektroinštalácie, kotvenie políc, skríň alebo vysekávanie otvorov pre potrubia, ktoré znižujú akustické vlastnosti konštrukcií. Môžu tak spôsobiť narušenie akustickej pohody sebe i susedom. Tieto informácie by mali byť uvedené v manuáli pre užívanie bytu a pri ich porušení nemožno tieto vady reklamovať.

Dodatočné riešenia

V súčasnosti sa stavbári často stretávajú s požiadavkou dodatočnej zvukovej izolácie v starších bytoch, ale i novostavbách. Najčastejšie na zamedzenie prenikania hluku pomáha predsadená stena zo sadrokartónu alebo stropné podhľady vyplnené minerálnou izoláciou, podlahu vylepší zvuková izolácia uložená na plávajúcej podlahovej krytine a betónovom potere oddelená od stien dilatačným okrajovým pásikom.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

5 krokov k vkladu kúpenej nehnuteľnosti do katastra

5 krokov k vkladu kúpenej nehnuteľnosti do katastra

Pri kúpe nového bývania vás čaká po výbere nehnuteľnosti, hypotéky a podpise kúpnej zmluvy ešte jedna dôležitá vec. Vlastníkom nehnuteľnosti sa totiž stávate až nadobudnutím právoplatnosti rozhodnutia okresného úradu o povolení vkladu do katastra nehnuteľností. Ako absolvovať vklad do katastra bezbolestne?

...
Krb versus kachle – ktoré je pre vás to pravé?

Krb versus kachle – ktoré je pre vás to pravé?

Krb v interiéri je príjemným a dekoratívnym prvkom a dnes nad ním môžete uvažovať už aj v bytovom dome. Záleží len na vás, či chcete ohnisko len na ozdobu, alebo z neho mať aj tepelné zisky. Ak vás v dome či na chalupe okrem farby obkladov zaujíma aj výhrevnosť vášho krbu a jeho vplyv na vaše zdravie, mali by ste sa zaujímať aj o jeho vnútornú konštrukciu. Prezradíme vám, aké máte možnosti a čo vám môžu poskytnúť.

...