Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Ako si vybrať správny matrac

Ako si vybrať správny matrac

Nákup nového matraca nie je malou investíciou, bude však vašim spoločníkom každú noc na dlhú dobu a preto jeho výberu venujte veľkú pozornosť. Oceníte to každé ráno, keď sa zobudíte bez bolestí, svieži a plní energie. Poradíme vám, na čo by ste sa mali pri novom matraci určite pýtať.

Zdroj: Envato Elements

Ako ho budem využívať

Pre pravidelné používanie sú určené matrace s dlhou životnosťou, ktoré sa vyberajú individuálne podľa nárokov a postavy majiteľa. Najdlhšiu životnosť majú latexové matrace, matrace z pamäťovej peny, taštičkové matrace alebo prírodné i bio-ručne šité matrace. K príležitostnému spaniu hostí či na chate stačia matrace penové, lacnejšie sendvičové alebo pružinové. Každý matrac by mal byť po 5 až 10 rokoch používania vymenený.

Taštičkový matrac, zdroj: Segum

Akú má materiál tvrdosť a tuhosť

Tvrdosť matracov sa uvádza v rozsahu 1 až 7, od najmäkších po najtvrdšie. Najmäkšie matrace sú latexové alebo zo studenej peny. V poslednej dobe sú veľmi obľúbené tzv. lenivé peny, teda visco-elastické. Tieto matrace sa dobre prispôsobujú telu a zabraňujú otlakom. Uvítajú ich hlavne seniori alebo osoby trpiace kĺbovými problémami. Najčastejšie sú používané stredne tuhé matrace udržujúce chrbticu v rovine (latexové, penové, sendvičové, z pamäťovej peny, pružinové a taštičkové, prírodné, bio-ručne šité). Tuhšie matrace bývajú vystužené kokosovým vláknom či konskými vlasmi. Tieto materiály navyše prepožičiavajú matracom dobrú priedušnosť a preto sú vhodné pre alergikov. Najtvrdšie matrace sú vhodné pre osoby vyššej váhovej kategórie. Špeciálne profilovanie jednotlivých častí matracov umožňuje vytvárať až 7 anatomických zón pre lepší spánok. Zvoliť môžete aj matrac s dvoma tuhosťami a rozhodovať sa pre nich podľa okolností.

Kokosový matrac, zdroj: MPO matrace

Aké sú optimálne rozmery

Matrac by mal byť aspoň o 20 cm dlhší ako používateľ a pre zaistenie pohodlia pri otáčaní sa dospelým odporúča dostatočná šírka, ideálne 90 cm, pri dvojlôžku aspoň 80 cm pre každého. Optimálna výška matraca je okolo 15 cm. Samozrejme čím je matrac vyšší, tým je komfortnejší a lepšie sa z neho vstáva. Ak máte posteľ s pevným roštom, odporúčame skôr vyšší matrac.

Zdroj: imatrace.sk

Aký je správny rošt k môjmu matracu

Ani najlepší matrac vám nepomôže, ak nebude mať kvalitného partnera v podobe vhodne zvoleného roštu. Rošty z pružných lamiel sa hodia k penovým matracom. K pružinovým matracom si zaobstarajte pevný latový rošt. Na pevný rošt môžete použiť aj penový matrac, ale rátajte s tým, že pri tejto kombinácii bude matrac tvrdší.

Pamäťová pena, zdroj: Relaxpur

Čo si treba pred kúpou vyskúšať

Pri kúpe sa určite poraďte s odborníkom v predajni špecializovanej na matrace. Zistite si, z čoho je matrac vyrobený, aké má vlastnosti a akú poskytuje predajca záruku. Vyhraďte si dostatok času a skúšajte. Ľahnite si na matrac, pretočte sa. Matrac by mal kopírovať tvar vášho tela, keď si ľahnete, musíte sa cítiť príjemne, nič by vás nemalo tlačiť, ani sa nesmiete prepadať.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Envato Elements, Segum, Relaxpur, MPO matrace, i-matrace

 

Diskusia

Podobné články

10 odtieňov šedej v interiéri prebudí vašu vášeň

10 odtieňov šedej v interiéri prebudí vašu vášeň

Sivá už dávno nie je v našich interiéroch popoluškou, práve naopak. Ťažko nájdete takú univerzálnu, flexibilnú a nadčasovú farbu. Podľa odtieňa, ktorý zvolíte, môže byť odvážnym pútačom alebo skvelým tímovým hráčom. Poradíme vám, aké tóny sa hodia do rôznych miestností a kombinácií.

...