Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Ako je to s prenájmom bytu zaťaženého hypotékou

Ako je to s prenájmom bytu zaťaženého hypotékou

v Novostavby

Trend kúpy bytu financovaného hypotékou a jeho následného prenájmu, z ktorého má byť úver splácaný, pretrváva už pár rokov. Prenajímanie hypotékou zaťaženého bytu však má isté pravidlá a prináša niekoľko úloh navyše.

Súčasná legislatíva nerobí rozdiely medzi prenájmom bytu s hypotékou a bez nej. Majitelia, ktorý prenajatý byt splácajú úverom, však majú o čosi viac povinností. Záväzky im vyplývajú vo vzťahu k poskytovateľovi hypotéky, no ide len o menšiu oficialitu, takže prenájmu nebude nič brániť.

Prenajímanie bytu vyžaduje ohlásenie banke

Aj keď vlastníkom prenajatého bytu je prenajímateľ a legislatíva mu pri voľbe prenechania bytu do užívania nájomníkovi garantuje slobodu, banka ako veriteľ chce byť o tomto kroku informovaná. Podmienku ohlásiť akýkoľvek prenájom bytu si kladie aj do úverovej zmluvy, ktorá prenajímateľovi v takomto prípade ukladá povinnosť prenájom ohlásiť. 

Ohlásenie treba len pri dlhodobom prenájme

Pre mnohých prenajímateľov je dobrou správou, že nie každý prenájom je nutné hlásiť banke. Podľa aktuálnych ustanovení sa to týka len bytov prenajatých na viacej ako 1 rok. Krátkodobé prenajímanie je tak od ohlasovania oslobodené, čo platí takisto aj v prípade financovania bytu hypotékou pre mladých.Zdroj: www.pixabay.com

Nezabudnite sa registrovať na daňovom úrade

Okrem ohlásenia banke je nutné kontaktovať aj daňový úrad, čo sa však týka všetkých bytov, nielen tých, ktoré sú financované úverom. Tento krok súvisí s povinnosťou platiť daň z príjmu z prenájmu nehnuteľnosti. Majiteľ sa musí zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade, ktorý mu pridelí DIČ, a to do konca nasledujúceho mesiaca po mesiaci, v ktorom bol byt prenajatý. Ak mal prenajímateľ pridelené DIČ  už predtým, registrovať sa nemusí.

Príjmy z prenájmu bytu je nutné správne zdaniť

Poslednou povinnosťou prenajímateľov je podať daňové priznanie a uviesť v ňom príjmy za zdaňovacie obdobie, medzi ktoré patria aj príjmy z prenájmu bytu. Táto povinnosť sa týka iba tých, ktorých zárobky za daný rok prekročili 1968,68 €. Prenajímatelia zároveň môžu využiť oslobodenie od dane vo výške 500 € ročne.Zdroj: www.pixabay.com

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Foto zdroj: www.pixabay.com

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon