Spotrebiče v EÚ budú trvácnejšie a ľahšie opraviteľné

Spotrebiče v EÚ budú trvácnejšie a ľahšie opraviteľné

Európska komisia prišla začiatkom októbra s ďalšou novinkou, ktorá sa týka domácich spotrebičov. Tá stanovuje nové pravidlá pri opravovaní jednotlivých zariadení, pričom majiteľom domácností v členských štátoch EÚ umožní využívať tzv. „právo na opravu.“

Spotrebiče majú vydržať dlhšie a majitelia domácností to budú mať s ich opravou podstatne jednoduchšie. Nielen to má priniesť stále aktuálna novinka z radov Európskej komisie (EK), ktorej cieľom je vniesť na európsky trh s domácimi spotrebičmi viac kvality a zároveň zvýšiť práva spotrebiteľov pri ich opravovaní.  

Právo na opravu spotrebičov

Práve spomínané „právo na opravu“ je pilierom celého návrhu, ktorý bol na začiatku októbra oficiálne schválený. Pre spotrebiteľov to znamená garanciu jednoduchšieho a finančne menej náročného servisu. Po novom zaň bude po dobu niekoľkých rokov zodpovedať výrobca, čiže spotrebitelia nebudú musieť navštevovať autorizované servisy, ktoré ich vyjdú oveľa viac.Zdroj: appliance-repairs-hull-on.ca

Dlhšia trvácnosť spotrebičov

Napriek novému spotrebiteľskému právu chce EK predchádzať tomu, aby sa takáto možnosť začala masovo využívať. Prevenciou má byť výroba kvalitnejších a trvácnejších spotrebičov, čím by sa znížila ich kazovosť a tým aj počet opráv. Pri výrobe sa má zároveň používať menej komponentov, vďaka čomu by spotrebitelia mohli zvládať menšie opravy sami. 

Čo prinesie novinka v praxi:

- výrobcovia musia pri poruchách ponúknuť spotrebiteľom náhradné diely po dobu 10 rokov

- vymedzená 10-ročná lehota (v prípade chladničiek 7-ročná) začína plynúť odo dňa nákupu

- spotrebitelia tak nebudú nútení navštíviť špeciálne servisy a platiť za drahé náhradné diely

- podľa novej smernice musia byť náhradné diely od výrobcu doručené do 15 pracovných dní

- výrobcovia budú povinní zaistiť spotrebiteľom poznatky o možnostiach samostatnej opravyZdroj: fairviewheatingcooling.com

Ktorých zariadení sa novinka týka:

- práčky

- osvetlenie

- televízory

- chladničky

- umývačky riadu

- externé zdroje energie

- displeje na spotrebičoch

S platnosťou až od roku 2021

Návrh bol síce schválený na začiatku októbra, no do platnosti vstúpi až v roku 2021. Majitelia domácností, ktorí plánujú nákup nových zariadení, by tak v prípade, že ich nepotrebujú hneď, mohli počkať. Na spotrebiče zakúpené do konca roka 2020 sa totiž nové právo na ochranu ani nariadenie vyrábať trvácnejšie produkty nevzťahuje.Zdroj: www.pixabay.com

Zavedená novinka vyplýva z dlhodobej snahy EÚ znižovať zaťažovanie životného prostredia. Kratšia životnosť spotrebičov totiž nie je nákladná len pre peňaženky spotrebiteľov. Rastúcou výrobou sa zvyšuje aj objem emisií a vyhadzovaním spotrebičov pokazených po niekoľkých mesiacoch, ktoré treba často nahrádzať novými, zas pribúda podiel elektroodpadu. 

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: appliance-repairs-hull-on.ca, fairviewheatingcooling.com, www.pixabay.com

 

Róbert Bosák
Autor
Róbert Bosák

Róbert Bosák je redaktorom portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2019. V rámci redakčnej činnosti sa špecializuje na svetovú architektúru, udržateľné stavby a nové stavebné projekty z domova a z ČR.

Diskusia

Podobné články

Detská izba: Ako ju zariadiť pre jedno aj dve deti

Detská izba: Ako ju zariadiť pre jedno aj dve deti

Dobre navrhnúť detskú izbu tak, aby tam bol priestor na učenie sa, hru a spánok, chce určite skúsenosti a dobrý cit pre priestor. Obzvlášť tvrdý oriešok to býva, keď ide o menšiu detskú izbu. Nič ale nie je nemožné. Prečítajte si tipy od skúsenej interiérovej dizajnérky Jasny Opavskej.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon