Kolumbijská eko lampa Waterlight napájaná slanou vodou

Kolumbijská eko lampa Waterlight napájaná slanou vodou

Kým vyspelý svet stále otvorenejšie ohlasuje postupné zavedenie plnej elektromobility, v niektorých častiach sveta je elektrina stále nedostupná. Práve život bez elektriny vo vybraných oblastiach však otvára dvere nápadom, ako vyrábať teplo alebo svetlo z tých najneobvyklejších zdrojov. Príkladom je nová kolumbijská eko lampa poháňaná slanou vodou.

Waterlight, Zdroj: planetcustodian.com

Slaná voda ako zdroj energie na výrobu elektriny

Možnosti využitia obyčajnej slanej vody v oblasti výroby elektriny sa skúmajú už pár rokov. Doposiaľ sa však nepodarilo vyvinúť lampu, ktorá by na zaistenie niekoľkodňovej prevádzky využívala iba takúto vodu. Model Waterlight, za ktorého návrhom stojí kolumbijský dizajnér Miguel Mojica, sa tak stal svetovým unikátom. Zhodli sa na tom aj odborníci, ktorí ocenili neobvyklé svietidlo aj na Medzinárodnom festivale kreativity Cannes Lions 2021.Waterlight, Zdroj: experimenta.es

Na 45-dňovú prevádzku stačí iba 0,5 l slanej vody

Unikátna lampa vzbudila pozornosť všetkých priaznivcov ekologických riešení z niekoľkých dôvodov. Tým hlavným je maximálna šetrnosť, nakoľko lampa nespotrebúva žiadnu energiu vrátane tej alternatívnej. Jediným zdrojom energie je slaná voda. Tá obsahuje horčík, ktorý sa vďaka elektrolytu premieňa na elektrinu a rozsvecuje svietidlo až na niekoľko dní. Pollitrové množstvo takejto ionizovanej slanej vody zaistí svetlo približne až na 45 dní v závislosti od intenzity svietenia.Waterlight, Zdroj: experimenta.es

Svetlo (nielen) pre kolumbijskú komunitu Wayúu

Model Waterlight bol pôvodne navrhnutý pre potreby kolumbijskej komunity Wayúu, ktorá vo svojich obytných zónach nemá elektrinu. Vďaka tejto lampe budú môcť jej členovia, ktorí sa živia prevažne rybolovom a remeselnou činnosťou, pracovať aj po zotmení. Stačí im lampa a dostatok slanej vody, pomocou ktorej si ju budú opakovane „nabíjať“. Miguel Mojica však avizoval, že svietidlo by mohlo slúžiť aj iným komunitám po celom svete, kde údajne žije bez elektriny viac ako 800 miliónov ľudí.Waterlight, Zdroj: interestingengineering.com

Lampa Waterlight nemusí byť jediným zariadením, ktoré na svoju prevádzku využíva slanú vodu. Princíp ionizácie slanej vody za účelom premeny horčíka v jej zložení môže poslúžiť aj pri napájaní batérií a mobilných telefónov. Aj preto je iba otázkou času, kedy sa po unikátnom eko svietidle z recyklovaných materiálov dostanú do obehu ďalšie podobné zariadenia.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: planetcustodian.com, experimenta.es, interestingengineering.com

Róbert Bosák
Autor
Róbert Bosák

Róbert Bosák je redaktorom portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2019. V rámci redakčnej činnosti sa špecializuje na svetovú architektúru, udržateľné stavby a nové stavebné projekty z domova a z ČR.

Diskusia

Podobné články

Na akú strechu sa dá inštalovať fotovoltika?

Na akú strechu sa dá inštalovať fotovoltika?

Mnoho majiteľov domov si predstavuje, že pri montáži fotovoltiky hlavnou požiadavkou na strechu je jej orientácia na juh. Aby však dosiahli požadované úspory energie a zaistili bezpečnosť svojho domova, musia vyriešiť ešte niekoľko dôležitých otázok. Poradíme vám, na čo sa zamerať.

...
Ako sa starať o trávnik

Ako sa starať o trávnik

Pekný a zdravý trávnik niečo stojí. Ak má plniť praktickú a estetickú funkciu, vyžaduje viac ako len finančnú investíciu. Kľúčom k udržiavaniu jeho dobrej kondície je správna starostlivosť o trávnik od zakladania trávnatej plochy po jej pravidelnú údržbu.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon