Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Október bol lepší, november to nepotiahne, hovoria realitní odborníci

Október bol lepší, november to nepotiahne, hovoria realitní odborníci

Index realitného zdravia sa v októbri zlepšil o 7 stotín na 2,57, avšak prognóza na november 2,65 avizuje spomalenie realitného trhu.

Októbrový Index realitného zdravia trochu vybočil zo štvormesačného intervalu (2,64 - 2,67) a dosiahol zlepšenie na 2,57. Táto hodnota, ktorá vyjadruje vývoj na trhu známkou od 1 do 5, kde 5 je najhoršie hodnotenie, sa blíži k najlepšej tohtoročnej známke 2,54, dosiahnutej v máji. „Aj keď je to momentálne pozitívne, štatistiky od roku 2013 ukazujú, že jarný a jesenný vrchol známok IRZ sa obvykle pohyboval okolo 2,4. Je teda jasné, že „dobre bude“ až po pandémii,“ hodnotí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Prognóza Indexu realitného zdravia na november je 2,65 a tvorcovia Indexu nám tým predpovedajú, že tento mesiac bude horší, ako predošlý. Hodnoty IRZ v intervale 2,6 až 2,7 by pred pár rokmi avizovali zhoršenie či stagnáciu na realitnom trhu. Dnes ich môžeme opatrne pokladať za stabilizáciu, keď berieme do úvahy vývoj a výhľad v celom hospodárstve SR.

Prognóza vývoja realitného trhu na mesiac november 2021: (Otázka:“Ako myslíte, že sa bude dariť Vašej realitnej kancelárii v mesiaci november?) Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Pokračuje zmena v regionálnom porovnávaní Indexu realitného zdravia, zaznamenaná po mesiacoch až v septembri. Bratislavské realitné subjekty hodnotia lepšie uplynulý mesiac október ako mimobratislavské – 2,49 vs 2,6 a tiež prognózujú lepšiu známku na november 2,54 vs 2,65.

Blíži sa posledný mesiac roku 2021 a vývoj Indexu realitného zdravia naznačuje, že silný prepad z konca roku 2020 a prelomu 2020/2021 sa nebude opakovať. „Tvorcovia Indexu realitného zdravia a zrejme aj celý trh pravdepodobne dokázali prispôsobiť svoje obchodné stratégie skutočnostiam tejto doby. Veríme, že rok 2022 odštartuje na lepších pozíciách ako predošlý,“ dodáva Michal Pružinský.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 100 a 200 realitnými kanceláriami z celého Slovenska. Realitní odborníci hodnotia vývoj na trhu za ulynulý mesiac a prognózujú nasledujúci známkou od 1 do 5, kde 5 je najhoršie hodnotenie.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Novostavby.sk

Diskusia

Podobné články

Dôležitý posun pod Bratislavským hradom

Dôležitý posun pod Bratislavským hradom

Projekt, ktorý podstatným spôsobom pretvára lukratívnu lokalitu v Bratislave dosiahol dôležitý stavebný míľnik. Objekty prvej etapy Vydrice od VYDRICA DEVELOPMENT, a.s. budovanej v podhradí dosiahli finálnu výšku, pričom na jednom sa objavila glajcha ako tradičný symbol ohlasujúci ukončenie najvrchnejšej úrovne konštrukcie. V tomto prípade bol použitý stromček, vzhľadom na prebiehajúce obdobie, dozdobený farebnými stužkami. Realizácia s potenciál...
10 trendov vývoja realitného trhu na Slovensku v 2023

10 trendov vývoja realitného trhu na Slovensku v 2023

Schopnosť prispôsobiť sa je cennou zručnosťou, ktorú si musí osvojiť každý hráč na realitnom trhu, aby vedel správne reagovať aj v období geopolitickej a hospodárskej neistoty. Spoločnosť Colliers preto pripravila 10 najzásadnejších predpovedí pre rok 2023 s objasnením situácie v regióne strednej a východnej Európy (CEE-6) aj s presahom na Slovensko.

...
V elegantnej továrni vznikli efektné byty s vysokými stropmi, PARVI Cibulka

V elegantnej továrni vznikli efektné byty s vysokými stropmi, PARVI Cibulka

Potenciál bývalej továrne Meopta v Prahe našťastie nebol prehliadnutý. S pomerne zaujímavou, elegantnou stavbou v príjemnej zelenej lokalite sa rozhodla pracovať spoločnosť YIT Stavo s.r.o. v spolupráci s renomovaným ateliérom Jakub Cigler Architekti. V rámci konverzie pomenovanej PARVI Cibulka vzniklo 149 rôznorodých bytov, ktorých výsledná podoba rozhodne nezaprie industriálny pôvod viac ako 100 ročného objektu. 

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon