Koniec lacných prenájmov: jeseň priniesla nárast cien

Koniec lacných prenájmov: jeseň priniesla nárast cien

Priaznivý vývoj ekonomiky po lete a návrat študentov do škôl priniesol zastavenie poklesu cien prenájmov takmer na celom Slovensku. Tento trend sa však týka len menších bytov, ceny 3-izbových stále ťahá dole nedostatok záujemcov.

Realitný trh prenájmov dostal injekciu začiatkom školského roku. Ceny nájmov 2-izbových bytov na jeseň podľa očakávaní viditeľne vzrástli. Až na špecifické výnimky (Bratislava II, Trenčín) sa pohli ceny hore v mestách i v rekreačných nehnuteľnostiach. Hoci v hlavnom meste ešte nedosiahli svoju priemernú cenu spred roka, kvartálny prírastok je evidentný v Bratislave I (7,84 %), Košiciach (1,00 – 6,14 %), Banskej Bystrici (8,47 %), Žiline (5,90 %), Trnave (5,86 %), ale aj v Prešove, kde za rok vzrástli až o 10,46 %, čomu isto pomohli aj tatranské nehnuteľnosti. „Pri 1-izbových bytoch nie je nárast nájomného až taký výrazný, ich cena však ani počas pandemickej krízy nikdy výrazne nepoklesla, keďže je ich nedostatok vo všetkých regiónoch,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Ako ďalej dodáva, menšie byty sú najobľúbenejším formátom investičných nehnuteľností, pretože sú najviac vyhľadávané študentmi i mladými zamestnancami.

Priemerné ceny prenájmov 2-izbových bytov 3Q 2021

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Priemerné ceny prenájmov 1-izbových bytov 3Q 2021

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Pri pohľade na ceny prenájmov trojizbových bytov vidíme, že v tomto segmente sa situácia vyvíja odlišne. Po letnom náraste väčších prenájmov sme zaznamenali pomerne výrazné kvartálne poklesy v Bratislave I (- 10,71 %), Bratislave IV (- 7,45 %) či v Košiciach II a III (- 10,67 %, - 5,17 %). „Ceny prenájmov 3-izbových bytov klesajú už vyše roka hlavne vo veľkých mestách a priemyselných centrách. Môžeme to vidieť na medziročnom poklese v Žiline (- 13,04 %) a Nitre (- 10,29 %). Počas leta ich nakrátko zodvihli investičné byty v čerstvo dokončených rezidenčných projektoch, tie však z realitného trhu rýchlo zmizli,“ dodáva Michal Pružinský.

Priemerné ceny prenájmov 3-izbových bytov 3Q 2021

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nové bývanie

Diskusia

Podobné články

Nová nájomná bytovka: Kvalitný výsledok aj s tesným rozpočtom

Nová nájomná bytovka: Kvalitný výsledok aj s tesným rozpočtom

Téma nájomného bývania je u nás nanajvýš aktuálna, pričom viaceré z pripravovaných či rozbiehajúcich sa projektov sa potešujúco môžu popýšiť architektúrou na pomerne slušnej úrovni. Dnes si odprezentujeme vydarený projekt dokončený u našich susedov, v Brne. Poslúži ako dobrý príklad kvalitného výsledku, ktorý bol dosiahnutý napriek nutnosti prispôsobiť sa tesnejšiemu rozpočtu.

...
Ľahšia cesta k bytu: Developer oživuje staronový spôsob financovania

Ľahšia cesta k bytu: Developer oživuje staronový spôsob financovania

YIT Slovakia predstavilo pilotný projekt zacielený na zlepšenie dostupnosti bývania. Na byty si budú môcť siahnuť aj skupiny obyvateľov, ktoré by aktuálne hypotekárny úver získali len s obtiažami, prípadne vôbec. Nejde pritom o neznámy koncept. Oživuje sa staronové družstevné bývanie, v zahraničí bežné no u nás zafixované skôr v negatívnych súvislostiach.

...
Slovenské mesto, ktoré stále napreduje: Pripravuje štvrť škandinávskych autorov

Slovenské mesto, ktoré stále napreduje: Pripravuje štvrť škandinávskych autorov

Štvrť odrážajúca ideály súčasnej mestotvorby má vzniknúť aj na Slovensku a na jej podobe sa podpíše ateliér Mandaworks AB zo Švédska. Ide o víťaza ojedinelej medzinárodnej urbanistickej súťaže návrhov označenej príznačne Štvrť, ktorá riešila rozsahom pôsobivé územie v Trnave. Výsledky sa odborná verejnosti dozvedela 24. apríla 2024 v priestoroch Kreatívneho centra Trnava, víťazný návrh predstavili samotní tvorcovia.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon