Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Koniec lacných prenájmov: jeseň priniesla nárast cien

Koniec lacných prenájmov: jeseň priniesla nárast cien

Priaznivý vývoj ekonomiky po lete a návrat študentov do škôl priniesol zastavenie poklesu cien prenájmov takmer na celom Slovensku. Tento trend sa však týka len menších bytov, ceny 3-izbových stále ťahá dole nedostatok záujemcov.

Realitný trh prenájmov dostal injekciu začiatkom školského roku. Ceny nájmov 2-izbových bytov na jeseň podľa očakávaní viditeľne vzrástli. Až na špecifické výnimky (Bratislava II, Trenčín) sa pohli ceny hore v mestách i v rekreačných nehnuteľnostiach. Hoci v hlavnom meste ešte nedosiahli svoju priemernú cenu spred roka, kvartálny prírastok je evidentný v Bratislave I (7,84 %), Košiciach (1,00 – 6,14 %), Banskej Bystrici (8,47 %), Žiline (5,90 %), Trnave (5,86 %), ale aj v Prešove, kde za rok vzrástli až o 10,46 %, čomu isto pomohli aj tatranské nehnuteľnosti. „Pri 1-izbových bytoch nie je nárast nájomného až taký výrazný, ich cena však ani počas pandemickej krízy nikdy výrazne nepoklesla, keďže je ich nedostatok vo všetkých regiónoch,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Ako ďalej dodáva, menšie byty sú najobľúbenejším formátom investičných nehnuteľností, pretože sú najviac vyhľadávané študentmi i mladými zamestnancami.

Priemerné ceny prenájmov 2-izbových bytov 3Q 2021

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Priemerné ceny prenájmov 1-izbových bytov 3Q 2021

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Pri pohľade na ceny prenájmov trojizbových bytov vidíme, že v tomto segmente sa situácia vyvíja odlišne. Po letnom náraste väčších prenájmov sme zaznamenali pomerne výrazné kvartálne poklesy v Bratislave I (- 10,71 %), Bratislave IV (- 7,45 %) či v Košiciach II a III (- 10,67 %, - 5,17 %). „Ceny prenájmov 3-izbových bytov klesajú už vyše roka hlavne vo veľkých mestách a priemyselných centrách. Môžeme to vidieť na medziročnom poklese v Žiline (- 13,04 %) a Nitre (- 10,29 %). Počas leta ich nakrátko zodvihli investičné byty v čerstvo dokončených rezidenčných projektoch, tie však z realitného trhu rýchlo zmizli,“ dodáva Michal Pružinský.

Priemerné ceny prenájmov 3-izbových bytov 3Q 2021

Zdroj: Trhové reporty Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nové bývanie

Diskusia

Podobné články

Aký bude ďalší vývoj trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami?

Aký bude ďalší vývoj trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami?

Pred niekoľkými dňami sa po pandemickej prestávke opäť konala realitná konferencia Realitné fórum. V štyroch paneloch sa diskutovalo o aktuálnej situácii na trhu s nehnuteľnosťami – o kanceláriách, nájomných bytoch, aktuálnych právnych otázkach, ale samozrejme aj o rezidenčnom trhu. Čo si myslia odborníci o ďalšom vývoji cien bytov, do akej miery môžu ešte rásť, kedy nastane zlepšenie dostupnosti bývania a aké trendy ovplyvnia bývanie v najbližší...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon