Dubaj má nové futuristické Múzeum budúcnosti s ornamentálnou fasádou
Pestrý zoznam dubajských megastavieb sa naďalej rozširuje. Novým prírastkom, ktorý oživil miestnu architektonickú mapu, je nedávno otvorené Múzeum budúcnosti. Objekt dekorovaný unikátnou ornamentálnou fasádou sa ihneď zaradil medzi najoriginálnejšie stavby v regióne pri Perzskom zálive.
Museum of the Future, Zdroj: museumofthefuture.ae
Múzeum budúcnosti s futuristickým dizajnom
Projekt Museum of the Future bol predstavený ešte v roku 2015. Širokej verejnosti ho vtedy predstavil domáci ateliér Killa Design, ktorý prišiel s návrhom originálnej stavby, aká napriek množstvu jedinečných budov v Dubaji stále chýbala. Návrh objektu múzea bol prispôsobený tematike jeho expozícií, ktoré sa zameriavajú na budúcnosť a futuristické vízie. Architekti tak vsadili na špecifický futuristický dizajn pozostávajúci z 3 kľúčových prvkov tvoriacich základ kompozície kultúrneho komplexu. Museum of the Future, Zdroj: MUSHARBAK
3 hlavné prvky dizajnu Museum of the Future:
Oválna stavba – Aj keď každý z 3 prvkov plní rovnako významnú úlohu, najviac pozornosti priťahuje oválna stavba. Tá sa pýši jedinečným vzhľadom, ktorý má symbolizovať prepojené ľudstvo. Celá fasáda s plochou viac ako 17 000 m², na ktorej realizácii sa podieľali roboti, je dekorovaná ornamentálnou výzdobou. Jej súčasťou sú aj viaceré kaligraficky stvárnené citáty Mohammeda Bin Rašída Al Maktúma, dubajského emira a premiéra SAE.
Zelená mohyla – Oválna stavba stojí na vyvýšenom základe, ktorý plní úlohu akejsi mohyly. Takmer celý priestor tejto časti bol prevedený v zelenom štýle, čo má symbolizovať planétu Zem. Súčasťou zelenej mohyly je aj vodná plocha zriadená na vyvýšenom mieste, odkiaľ sa dá sledovať dubajskú panorámu plnú nadčasových stavebných veľdiel. K vodnej ploche vedie schodisko, ktoré začína v prízemnej časti mohyly, kde sú viaceré vchody do múzea.
Prázdny priestor – Dizajn celého futuristického kultúrneho komplexu dopĺňa aj prvok, ktorý nevyžadoval žiadnu prácu. Je ním prázdny vzdušný priestor, ktorý vznikol automaticky vďaka návrhu oválnej stavby. Aj ten má podľa architektov z ateliéru Killa Design určitú symboliku, ktorá dotvára celkový obraz stavby. Symbolizovať má neistotu a očakávania ľudstva spojené s tým, čo prinesie budúcnosť.Museum of the Future, Zdroj: traveltriangle.com
Futuristické expozície a spoločenské priestory
Napriek pretrvávajúcej neistote vyplývajúcej z nejasnej budúcnosti sa nové dubajské múzeum snaží aspoň čiastočne načrtnúť vývoj v nasledujúcich rokoch či desaťročiach. Možný a podľa niektorých expertov viac ako reálny vývoj v oblasti vedy, techniky a stavebníctva prezentuje formou niekoľkých futuristických expozícií. Tie dopĺňajú informácie o výsledkoch vybraných vedeckých výskumov. Expozičná časť však nezaberá celú plochu sídla Museum of the Future. Jeho súčasťou je aj obrovské átrium a väčší priestor určený na organizovanie spoločenských podujatí.Museum of the Future, Zdroj: Killa Design
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj: museumofthefuture.ae
Zdroj foto: museumofthefuture.ae, MUSHARBAK, traveltriangle.com, Killa Design
Ropný gigant z Arabského polostrova sa nevzdáva ambície stať sa stavebnou veľmocou. Medzi svetovú architektonickú elitu sa chce dostať vďaka niekoľkým megalomanským projektom, ktoré budú zrealizované v priebehu tejto dekády. Patrí k nim aj supervysoký mrakodrap v tvare kocky, ktorý obohatí panorámu hlavného mesta.
Domy navrhnuté v tvare písmen nie sú ničím ojedinelým. Projekty tohto typu pribúdajú v rôznych kútoch planéty. Obytný komplex s dizajnom inšpirovaným písmenom M bol navrhnutý aj pre jednu z historických častí amerického Phoenixu.
Bývanie v rodinnom dome prináša veľa benefitov najmä pre tých, ktorí chcú mať väčšie súkromie a priestor na relax na vlastnom pozemku. Po takejto životnej zmene túžia aj hľadajúci Alla a Gregor, ktorí sa obrátili na odborníkov z relácie Nové bývanie. Ich snom je mať štvorizbový dom v blízkosti Trnavy. Potrebujú mať doma pracovňu, preto chcú štyri izby, šikovný pozemok hlavne na relax a parkovanie. Rozpočet vyhradený na kúpu nového bývania majú 30...
Roman Kružliak je sprievodca investovaním a špecializuje sa na prenajímanie nehnuteľností. Aktuálne je vlastníkom 54 bytových jednotiek. O tom, ako sa mu to podarilo, aké sú pravidlá pri prenajímaní a investovaní a ako získať štyri druhy príjmov z každej investičnej nehnuteľnosti, sme sa rozprávali v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk.