V druhom štvrťroku ceny bytov opäť prepisujú rekordy, najviac rástla Nitra

V druhom štvrťroku ceny bytov opäť prepisujú rekordy, najviac rástla Nitra

V polovici roku 2022 ceny nehnuteľností na Slovensku znovu naštartovali k rastu. V mnohých regiónoch prekročil medzikvartálny nárast cien bytov hodnotu 10 %, medziročne aj o polovicu. Potvrdzujú to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Hoci si na jar mnohí mysleli, že ceny bytov už nemajú kam rásť, inflácia zasiahla aj do tohto sektora. Do predajných cien sa premietajú zvýšené životné náklady, no nahor ich tlačí aj silnejší dopyt. Niektorí ľudia pri očakávaní rastúcich úrokov hypoték neváhali, zobrali si úvery a teraz chcú čo najskôr nakúpiť. „Slováci hľadajú bezpečné úložisko pre svoje úspory a keďže u nás sú skôr konzervatívni investori, mnohí ukladajú peniaze do nehnuteľností,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Menšie byty zdraželi najviac v časti Košice I (15,58 %), Bratislava II a III (14,06 %, 10,55 %), Trenčíne (13,22 %), Trnave (13,14 %) a Nitre (10,69 %). V týchto lokalitách priemerná cena 2-izbových bytov za 3 mesiace narástla o viac ako 10 %, no doťahujú sa na ne aj Prešov (9,77 %), Bratislava IV (8,99 %) a Košice II (8,9 %). V medziročnom meradle to znamená v niektorých častiach nárast cien takmer o polovicu.

Priemerné predajné ceny 2-izbových bytov za 2Q 2022

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

V segmente 3-izbových bytov nárast cien nie je taký intenzívny na celom Slovensku, no aj tu padlo niekoľko rekordov. Oproti minulému štvrťroku viditeľne vzrástli ceny v častiach Bratislava II a IV (13,97 %, 9 %), Trenčíne (11,04 %) aj Prešove (9,52 %), no na vrchol rebríčka sa zaradila Nitra s medzikvartálnym nárastom 23,4 % a medziročným až 55,36 %. „Ceny väčších bytov, ako vždy, ovplyvňuje dokončenie nových rezidenčných projektov. V Nitre je dnes na trhu niekoľko aktívnych prémiových novostavieb, čo sa nevyhnutne musí zobraziť na priemernej cene bytov v meste,“ vysvetľuje Michal Pružinský.

Priemerné predajné ceny 3-izbových bytov za 2Q 2022

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nové bývanie, Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Návrh zaujímavej fasády podnietil dlhý a úzky pozemok

Návrh zaujímavej fasády podnietil dlhý a úzky pozemok

Obytný projekt s výraznou, ale nie samoúčelnou architektúrou. Tvorcovia Rezidence Starý pivovar testujú limity dostupného miesta a snažia sa priniesť komfortné bývanie, orientované predovšetkým na rodiny. Nastavenie na cieľovú skupinu v tomto prípade podrží lokalita. Ponúka bežné mestské vymoženosti a zároveň i pohodlný dosah k zelenšiemu prostrediu.

...
Nová štvrť upúta bytovkami s geometrickými ornamentmi

Nová štvrť upúta bytovkami s geometrickými ornamentmi

Metrostav Development a.s. ovplyvňuje tvár pražského Žižkova realizáciou rozsiahleho projektu Byty Na Vackově. Zástavba prináša najmä bývanie a pribúda vo viacerých, dizajnovo odlíšených etapách. Vlastnú identitu si, obdobne ako predchádzajúce, udrží i posledná, aktuálne rozostavaná, ktorá sa prezentuje aj trochou veľkomestského šarmu.

...
Takto sa formuje štvrť v slávnom cukrovarskom areáli

Takto sa formuje štvrť v slávnom cukrovarskom areáli

V Trnave doposiaľ stoja doklady významnej éry v priemyselnom rozmachu mesta. Ide o pamiatkovo chránené objekty slávneho „Trnavského cukrovaru“, ktoré by sa snáď v dohľadnej budúcnosti mali v obnovenej podobe stať neprehliadnuteľnou súčasťou aktuálne už vznikajúcej štvrte. Označená bola príznačne Cukrovar a developer United Industries spustil ešte v minulom roku predpredaj v poradí 3. etapy bývania. 

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon