Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
V druhom štvrťroku ceny bytov opäť prepisujú rekordy, najviac rástla Nitra

V druhom štvrťroku ceny bytov opäť prepisujú rekordy, najviac rástla Nitra

V polovici roku 2022 ceny nehnuteľností na Slovensku znovu naštartovali k rastu. V mnohých regiónoch prekročil medzikvartálny nárast cien bytov hodnotu 10 %, medziročne aj o polovicu. Potvrdzujú to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Hoci si na jar mnohí mysleli, že ceny bytov už nemajú kam rásť, inflácia zasiahla aj do tohto sektora. Do predajných cien sa premietajú zvýšené životné náklady, no nahor ich tlačí aj silnejší dopyt. Niektorí ľudia pri očakávaní rastúcich úrokov hypoték neváhali, zobrali si úvery a teraz chcú čo najskôr nakúpiť. „Slováci hľadajú bezpečné úložisko pre svoje úspory a keďže u nás sú skôr konzervatívni investori, mnohí ukladajú peniaze do nehnuteľností,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Menšie byty zdraželi najviac v časti Košice I (15,58 %), Bratislava II a III (14,06 %, 10,55 %), Trenčíne (13,22 %), Trnave (13,14 %) a Nitre (10,69 %). V týchto lokalitách priemerná cena 2-izbových bytov za 3 mesiace narástla o viac ako 10 %, no doťahujú sa na ne aj Prešov (9,77 %), Bratislava IV (8,99 %) a Košice II (8,9 %). V medziročnom meradle to znamená v niektorých častiach nárast cien takmer o polovicu.

Priemerné predajné ceny 2-izbových bytov za 2Q 2022

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

V segmente 3-izbových bytov nárast cien nie je taký intenzívny na celom Slovensku, no aj tu padlo niekoľko rekordov. Oproti minulému štvrťroku viditeľne vzrástli ceny v častiach Bratislava II a IV (13,97 %, 9 %), Trenčíne (11,04 %) aj Prešove (9,52 %), no na vrchol rebríčka sa zaradila Nitra s medzikvartálnym nárastom 23,4 % a medziročným až 55,36 %. „Ceny väčších bytov, ako vždy, ovplyvňuje dokončenie nových rezidenčných projektov. V Nitre je dnes na trhu niekoľko aktívnych prémiových novostavieb, čo sa nevyhnutne musí zobraziť na priemernej cene bytov v meste,“ vysvetľuje Michal Pružinský.

Priemerné predajné ceny 3-izbových bytov za 2Q 2022

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nové bývanie, Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Brick Award 2022: Najkrajšie tehlové stavby roka

Brick Award 2022: Najkrajšie tehlové stavby roka

Cieľom tejto medzinárodnej súťažnej prehliadky, ktorú vyhlasuje Wienerberger AG každé dva roky, je nájsť inšpiráciu vo výnimočných projektoch a skúmať nové spôsoby tehlovej výstavby. Pozrite si víťazov piatich kategórií - z Ekvádoru, Švajčiarska, Číny a Francúzska.

...
Kedy sa oplatí zafixovať si splátky úveru na dlhšie obdobie

Kedy sa oplatí zafixovať si splátky úveru na dlhšie obdobie

Éra „lacných“ peňazí sa stáva minulosťou. Banky začali vo veľkom zdražovať hypotéky. Ešte donedávna sme mali jedni z najlacnejších hypoték, no s tým je zrejme koniec. Prečo banky pristúpili k týmto krokom či sprísňujú sa aj podmienky pre získanie hypotéky a ako sa pohybujú aktuálne úrokové sadzby sme sa rozprávali v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk s riaditeľom spoločnosti Syndicate Finance, ktorá spolupracuje so spoločnosťou Fingo.sk, Marekom ...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon