Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
V Prešove je málo novostavieb i pozemkov

V Prešove je málo novostavieb i pozemkov

Napriek tomu, že Prešovský kraj prechádza najväčším realitným rozvojom za posledných 20 rokov, ponuka nových bytov a domov stále nestačí uspokojiť dopyt. Ako to riešia záujemcovia o bývanie, nám povedali realitní odborníci Štefan Hofer, konateľ Reality Hofer, Dominik Čuha, konateľ KING REAL, Radovan Krajňák, konateľ GARANT REAL a Rastislav Štalmach, riaditeľ siete ARCHEUS reality.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Ako hodnotíte situáciu na realitnom trhu v Prešove?

Rastislav Štalmach, ARCHEUS reality: Situácia je pomerne bežná, stále je väčší dopyt ako ponuka. Ceny už tak veľmi nerastú, ale záujem o pekné byty za primeranú cenu je stále. Záujem je aj o nové domy s pozemkom do 7 árov.

Radovan Krajňák, GARANT REAL: Po búrlivom roku 2017 a zvyšovaní cien vo viacerých oblastiach realitného trhu nastala po opakovanom sprísnení podmienok na hypotekárnom trhu v poslednom období podľa nášho názoru mierna stagnácia, stabilizácia cien, hlavne bytov, ktoré v poslednom období rástli najrýchlejším tempom.

Dominik Čuha, KING REAL: Aktuálne pociťujeme miernu stagnáciu trhu, ľudia sa dlhšie rozhodujú nad kúpou nehnuteľnosti a zvažujú svoje finančné možnosti oveľa viac, ako to bolo v prvom polroku 2018. To samozrejme predlžuje dobu predaja ponúkaných nehnuteľnosti a znižuje ambície predávajúcich na zvyšovanie predajnej ceny svojej nehnuteľnosti. Často sa už stretávame s nutnosťou znížiť predajnú cenu nehnuteľnosti, aby došlo k dohode s kupujúcim.

Štefan Hofer, Reality Hofer: Situácia na realitnom trhu je za posledné tri roky štandardná. Rast cien je ustálený a kopíruje stav na slovenskom trhu. Momentálne ho vnímame ako trh predávajúceho.  

Je u vás dostatok ponuky, prípadne čo v nej chýba? Sú vo vašom regióne developeri aktívni a stavajú nové projekty?

Dominik Čuha: Aj napriek tomu, čo som napísal v predchádzajúcej odpovedi, ponúk starých bytov v Prešove nie je veľa. Zároveň musím povedať, že v posledných 2 rokoch je cítiť aktivity developerov v oblasti výstavby nových bytových domov. Za posledných 20 rokov sa v Prešove nikdy nestavalo viac, ako teraz, čo pomerne skvalitnilo ponuku nových bytov v Prešove.

Rastislav Štalmach: Developeri v Prešove sú pomerne málo aktívni, keďže majú dosť práce aj v iných regiónoch. Stavia sa iba niekoľko desiatok nových bytov, čo je veľmi nízka ponuka pre záujemcov o kúpu bytov. S tým súvisí aj nedostatok novostavieb.     

Štefan Hofer: Ponuka nehnuteľností je dostatočná (okrem novostavieb), nie však nadbytočná. Jednoznačne v Prešove chýbajú byty - novostavby, napriek tomu, že v Prešove sa stavajú nové projekty, ponuka novostavieb stále nepokrýva dopyt.

Radovan Krajňák: Vzhľadom na to, že ekonomike sa darí a s tým súvisí úspešné obdobie na realitnom trhu, ponuka je tomu prispôsobená a teda značne obmedzená. Čo sa týka developerských projektov, je rozostavaných viacero rezidenčných projektov, podľa nášho názoru sa to ale zďaleka nedá porovnávať s Bratislavou, prípadne Košicami.

Zdroj: Adobe Stock

Ako vnímate zavedenie nových pravidiel na získanie hypotekárnych úverov Národnej banky Slovenska od 1. júla 2018 – ako sa to odrazilo na správaní realitného trhu?

Rastislav Štalmach: Dôsledky sa už začali prejavovať, hlavne banky dôkladnejšie preverujú kupujúcich ako záujemcov o hypotéky . Osobne si myslím, že to bolo dobré opatrenie, pretože niektorí klienti sa nadmerne zadlžovali. Pomôže to stabilizovať ceny nehnuteľností, hlavne bytov, keďže financovanie je obmedzené podľa príjmu.

Štefan Hofer: Pokračujúce obmedzenia NBS spôsobili krátkodobú paniku, ktorá viedla k rýchlejšiemu výpredaju, hlavne bytov. Nemala však vplyv na trh ako taký. Zásadné obmedzenia očakávame až v roku 2019, kedy vstúpia do platnosti aj posledné opatrenia NBS. Toto môže mať za následok stagnáciu cien, alebo ich slabší pokles, či dokonca utlmenie predaja na určité časové obdobie.  

Radovan Krajňák: Obmedzenia na hypotekárnych úveroch určite zmenili správanie klientov, pred avizovaným obmedzením sa každý snažil vyčerpať úvery na maximum a za pôvodných (čo najlepších) podmienok. Po sprísnení kritérií tento záujem mierne ochladol. 

Dominik Čuha: Samozrejme, že nové pravidlá nás, ako realitnú kanceláriu, z pohľadu predaja vôbec netešia. Na strane druhej, z ľudského hľadiska, si myslím, že je správne, aby kupujúci išli do kúpy nehnuteľnosti aspoň s 20 % podielom vlastných zdrojov a teda sa na vlastné bývanie dlhodobejšie pripravovali a nespoliehali sa len na to, že banka zafinancuje celú kúpu nehnuteľnosti a zvýši aj na nové auto. Očakávame v najbližšom období spomalenie nárastu cien, stabilizáciu trhu. Z dlhodobého hľadiska si myslím, že toto opatrenie zabráni veľkým výkyvom trhu, ako sme mali v roku 2008 - 2009 (obrovský pokles cien) alebo 2016 - 2017 (obrovský nárast cien).

Pokračuje v Prešove trend sťahovania sa do satelitov na okraji mesta?

Dominik Čuha: Áno, v obciach ako Záborské, Ľubotice, Nižná a Vyšná Šebastová, Malý a Veľký Šariš, všade tam vznikajú nové ulice a štvrte s novostavbami.

Štefan Hofer: Podľa našich skúseností trend nepokračuje. Záujemcovia o bývanie si uvedomujú, že bývanie v satelitoch, ktoré nemajú dostatočnú občiansku vybavenosť a hlavne dobré autobusové spojenie pre deti do škôl (deti nemôžu fungovať samostatne a sú odkázané na rodičov), pre nich nie je výhodné. 

Radovan Krajňák: Tak ako v prípade situácie na trhu pred krízovým obdobím v roku 2007, aj v týchto časoch je situácia na trhu s nehnuteľnosťami priaznivá pre predávajúcich, a teda ceny nehnuteľností (hlavne bytov) rástli. Na základe toho nastáva rozmýšľanie ľudí o sťahovaní sa do satelitov.

Rastislav Štalmach: Pokračuje, keďže v meste je nedostatok pozemkov vhodných na výstavbu domu a záujemcovia o dom nemajú inú možnosť len sa vysťahovať mimo mesto.

Máte aktuálne v ponuke vašej realitnej kancelárie nejakú „nezvyčajnú“ nehnuteľnosť? 

Štefan Hofer: Momentálne by sme snáď za „nezvyčajnú" mohli označiť historickú drevenicu na Dubovici, 12 km od Sabinova. Drevenica pôvodne pochádzala z obce Beloveža pri Bardejove. Na Dubovicu bola prevezená a nanovo postavená vychýreným stolárskym majstrom, ktorý sa špecializuje práve na starú ľudovú architektúru. Okrem nádherného prostredia, prírody a výhľadov sa v nej spája aj tradícia a kvalita starej remeselnej práce.

Dominik Čuha: Naša ponuka je aktuálne štandardná, ale možno by som rád spomenul náš menší developerský projekt v Ličartovciach. Dôvod, prečo sme sa rozhodli pre výstavbu v tejto obci, je jej vynikajúca poloha medzi dvomi najväčšími mestami východného Slovenska, Prešovom a Košicami, s priamym diaľničným napojením. Realizujeme výstavbu troch rodinných domov typu bungalov so súkromnou cestou, priamo napojenou na hlavnú cestu v srdci obce.

Rastislav Štalmach: Aktuálne ponúkame luxusnú štvorpodlažnú 4 - izbovú rezidenciu s dvojgarážou v pokojnom prostredí Vysokých Tatier, v  Tatranskej Štrbe, s vynikajúcou dostupnosťou ku kompletnej občianskej vybavenosti, k turistickým centrám, lyžiarskym zjazdovkám a k diaľnici.

Radovan Krajňák: V tejto chvíli je úspešne realizovaný predaj pozemku priamo v centre mesta Prešov, zároveň ponúkame bývalý nevyužívaný objekt kúpeľov v Kvetnici pri Poprade. V minulosti sme mali v ponuke kaštieľ na juhovýchode Slovenska.

Druhú časť rozhovoru si môžete prečítať už zajtra.

Prečítajte si tiež:

Reality v okolí Nitry rozhýbal Jaguar, fungujú aj satelity

Nitrania kupujú byty ako investíciu, mnohí ich chcú prenajímať

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Zvládnu slovenské domácnosti splácať viac úverov?

Zvládnu slovenské domácnosti splácať viac úverov?

Slovensko sa stalo jednou z najviac zadlžených krajín v regióne strednej a východnej Európy. Pritom ešte pred pár rokmi bola situácia opačná. Spozornieť preto musela Národná banka Slovenska (NBS), ktorá prijala viaceré opatrenia, aby sa tempo úverovania spomalilo. To sa síce dostavilo, najmä koncom vlaňajška, podľa analytikov Tatra banky sa však priamo neukazuje, že je za tým prísnejšia regulácia NBS alebo makroekonomické dôvody. Jednou z príčin,...
Bratislava má Metropolitný inštitút

Bratislava má Metropolitný inštitút

Na jarnom Realitnom fóre, ktoré sa uskutočnilo v apríli v Bratislave, sa do odborného programu konferencie zapojilo 110 účastníkov. Veľkú pozornosť vyvolal prvý panel, ktorý rozbehol dialóg medzi magistrátom a developermi o rozvoji Bratislavy. Dôležitú úlohu v tomto procese má Metropolitný inštitút Bratislava (MIB).

...
Ceny bytov v 1. štvrťroku 2019 opäť rástli

Ceny bytov v 1. štvrťroku 2019 opäť rástli

Záver roku 2018 sa niesol na realitnom trhu už miernejším tempom nárastu cien nehnuteľností. Očakávania, čo prinesie prvý štvrťrok roku 2019 bol jasný – stagnácia cien. Slovenský realitný trh však prekvapil. Ak sme záverom minulého roka predpokladali, že rast cien je za nami, realita po prvých troch mesiacoch roku 2019 vyzerá inak. Ceny bytov opäť rástli. Jeden faktor, ktorý sme spomínali už v našich predchádzajúcich analýzach, má stále silu udr...