Belgicko zvýšilo podiel zelenej elektriny takmer o štvrtinu

Belgicko zvýšilo podiel zelenej elektriny takmer o štvrtinu

Ďalší rok, ďalší rekord. Podiel zelenej elektriny v Belgicku dosiahol nové maximum. Od januára do decembra minulého roka sa v krajine z Beneluxu vyrobilo takmer o štvrtinu viac elektriny zo solárnej a veternej energie ako v predchádzajúcich 12 mesiacoch.

Podiel elektriny z vetra a slnka vzrástol nad 28 %

Solárne a veterné elektrárne v roku 2022 nevyprodukovali ani pätinu z celkového množstva elektriny vyrobenej v Belgicku. Minulý rok mali podstatne viac práce a do konca decembra stihli vyrobiť 21,5 TWh. V medziročnom porovnaní ide o 23 % rast. Dvojici obnoviteľných zdrojov to stačilo na zvýšenie podielu z celkového množstva vyrobenej elektriny z 19,8 % na minuloročných 28,2 %. Výsledok z minulého roka prekonal dovtedajšie maximum z roku 2022.Ilustračné foto, Zdroj: pixabay.com

Najviac elektriny vyrobili veterné turbíny v mori

Pod 23 % medziročný rast produkcie zelenej elektriny sa najviac podpísali veterné elektrárne v mori, ktoré zaznamenali rekordnú ročnú produkciu. 399 veterných turbín v Severnom mori vyrobilo za 12 mesiacov minulého roka až 8011 GWh, čo bolo najviac v histórii. Dvojciferný medziročný rast zaznamenala aj ročná produkcia solárnych elektrární. Množstvo elektriny zo solárnych panelov sa zvýšilo o 12,2 % na 7193 GWh. Veterné elektrárne inštalované na súši vyprodukovali vyše 6000 GWh.

Najvyťaženejším zdrojom ostala jadrová energia

Rekordný rast podielu elektriny zo slnka a vetra nestačil zelenej elektrine na obsadenie prvej priečky v rebríčku najvyťaženejších zdrojov energie. Vedúcu pozíciu si naďalej drží jadrová energia. Lídrom ostala napriek medziročnému poklesu jej podielu o 6 %, ku ktorému prispelo najmä odstavenie reaktora Tihange 2. V roku 2023 tvorila 41,3 % podiel a vďaka výraznému poklesu podielu plynu si posilnila dominantnú pozíciu. Elektrina z jadra a plynu pokryla dve tretiny z celkovej ročnej produkcie v krajine.Ilustračné foto, Zdroj: pixabay.com

Zdroj: nehnutelnosti.sk
Zdroj: TASR – teraz.sk
Zdroj foto: pixabay.com

Róbert Bosák
Autor
Róbert Bosák

Róbert Bosák je redaktorom portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2019. V rámci redakčnej činnosti sa špecializuje na svetovú architektúru, udržateľné stavby a nové stavebné projekty z domova a z ČR.

Diskusia

Podobné články

Neblahý obrat osudu: Slávny rapper Kanye West predáva ikonický betónový dom v Malibu so stratou 18 miliónov dolárov

Neblahý obrat osudu: Slávny rapper Kanye West predáva ikonický betónový dom v Malibu so stratou 18 miliónov dolárov

Americký hudobník Kanye West (46), teraz známy ako Ye, nesie na svojich pleciach bremeno celej svojej kariéry a boja s realitou. Aj keď jeho betónový dom predstavuje architektonický skvost a symbol bohatstva a luxusu, nedokončené renovácie ho zanechávajú na pokraji záujmu. Nájde sa niekto, kto ocení skrytú krásu a potenciál tohto domu?

...
Podarí sa nájsť v Novom bývaní trojizbový byt v Pezinku aj pri nižšom rozpočte?

Podarí sa nájsť v Novom bývaní trojizbový byt v Pezinku aj pri nižšom rozpočte?

Vlado Voštinár so svojim tímom bude hľadať trojizbový byt v Pezinku. Mário a jeho priateľka vlastnia menšie byty a rozhodli sa ich predať a kúpiť si spoločný väčší byt, ktorý by bol perspektívny do budúcnosti, ak si založia rodinu. Majú obmedzený rozpočet do 180-tisíc euro, a tak budú musieť zostať v byte, aj keby sa im určite páčil dom s garážou, ale ten si môžu kúpiť aj neskôr.

...
Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Nehnuteľnosti na Záhorí – vyberieme sa do Jakubova, Malých Levár, Závodu a Stupavy

Každú nedeľu o 17:50 vysielame na JOJ-ke reláciu o hľadaní vhodnej nehnuteľnosti Nové bývanie. Domček so štyrmi izbami si budú hľadať tri dievčatá – Oľga a jej dve dcéry. Ideálny by bol novší, s menším pozemkom a hlavné je, aby ho nemuseli prerábať. Momentálne žijú v Malackách, ale dochádzajú do Bratislavy, a tak sa rozhodli nájsť si niečo na Záhorí. Výška rozpočtu je do 235-tisíc euro.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon